Jooksmine 01.03.2020
Autor
Ahto Tatter

Mitu Eesti jooksjat pääseb sel aastal Tokyo OM maratonile?

Sparta jooksugrupi treener Ahto Tatter analüüsib Eesti maratoonarite tiitlivõistlustele pääsemise võimalusi

Uudise pilt

Nädal tagasi rõõmustas Tiidrek Nurme ennast ja pöidlahoidjaid Sevilla maratonil Tokyo OM maratoninormatiivi täitmisega, millega garanteeris (kui just koroonaviiruse tõttu olümpiamänge ära ei jäeta) pääsu 9. augusti varahommikul kell 7.00 Sapporos startivale meeste maratonidistantsile.

Tiidreku suurepärase saavutuse taustal on aeg hinnata teiste Eesti maratoonarite võimalusi pääseda Tokyo OM maratonile. 

Olümpiamängudele kvalifitseerumise variandid

Alustame maratonile pääsemise tingimustest. Esimene võimalus on joosta maraton kvalifikatsiooninormist, mis on meestel 2:11.30 (võrdluseks Tiidreku aeg 2:10.02) ja naistel 2:29.30, kiiremini.

Teine võimalus on pääseda starti uue rankingu süsteemi järgi. Arvestada tuleb, et nii naiste kui ka meeste maratoni starti lubatakse kuni 80 jooksjat (Rio olümpiamängudel oli ca 150 jooksjat) ja ühest riigist kuni 3 jooksjat (eeldusel, et normatiiv on joostud või koht tagatud rankingu alusel).

Ajalise normi saavutamisel on tiitlivõistlustele pääs lihtne. Kui normatiiv on täidetud ja oled Eestis kolme parima hulgas, siis võid piltlikult öeldes minna kohvreid pakkima. Nagu Tiidrek. Meil ei ole sel tasemel jooksjaid, et Nurme kukuks riigisiseses edetabelis esikolmikust välja. Rohkem normitäitjaid Eestis praeguse seisuga pole ja reaalselt võimalusi hinnates meestest peale Roman Fosti ka keegi kolmas sellele tasemele ei küündi. Roman üritab normatiivi 2:11.30 jooksmist 5.aprillil Rotterdami maratonil.

Kvalifikatsiooninormi mittetäitmisel jääb üle jääb püüda olümpiale pääsu mõni aasta tagasi kasutusele võetud rankingu punktide abiga. Rankingu arvestusse läheb maratoonaritel 2 tulemust maanteejooksu distantsidel poolmaratonist kuni maratonini vahemikus 01.01.2019-31.05.2020, millest üks tulemus peab olema maratonis ja teine võib olla näiteks poolmaratonis.

Rankingu punkte arvestatakse aja (result score) ja koha (placing score) järgi. Tulemus arvutatakse punktideks World Athletics (Rahvusvaheline Kergejõustikuliit) punktitabeli järgi, kus punktiskoor sõltub distantsi lõpetamise ajast. Kohapunktide arvestamisel on jooksuvõistlused jagatud tähtsuse järgi 10 kategooriasse. Süsteem on keeruline ja pikalt sellel ei peatu. Parem on selgitada näidete varal. Näiteks OM või MM võit maratonis tagab 270 rankingu punkti. Samas Eesti meistritiitel maratonis tagas eelmisel sügisel Marion Tibarile ja Raido Mittile 45 rankingu punkti. Eesti meistrivõistlused on tõusmas ausse, sest lisaks meistritiitlile on mängus ka väärtuslikud punktid, mis võivad aidata tiitlivõistlustele.

Eritingimusena tagab pääsu maratonile:

Doha MM maratoni TOP 10 koht.

Gold Label maratonide TOP 5 koht.

Marathon Major Series (Tokyo, Boston, London, Berlin, Chicago ja New York) TOP 10 koht.

Ent jätkuvalt kehtib tingimus, et üks riik võib välja panna maksimaalselt 3 mees- ja 3 naisjooksjat. Näiteks Keenial on juba valik tehtud. Tiitlit läheb kaitsma maailmarekordimees Eliud Kipchoge.

Eesti jooksjate kohad rankingus 29. veebruari seisuga (arvestades igast riigist 3 jooksjaga):

Mehed

Tiidrek Nurme 70. koht 1141 punkti

Roman Fosti 127. koht 1068 punkti

Raido Mitt 200. koht 922 punkti

Naised

Kaia Lepik 199. koht 954 punkti

Marion Tibar 201. koht 950 punkti

Kaisa Kukk 206. koht 940 punkti

Tuletan meelde, et maratonis lubatakse starti 80 mees- ja 80 naismaratoonarit.

Tiidrekul on lisaks ajanormi täitmisele ka piisavalt hea positsioon rankingus, mis viiks olümpiamängudele.

Romanil tuleb pingutada, et parandada oma kohta tabelis. Koht esisajas võib tagada pääsu OM maratonile, sest alati on loobujaid.  Julgen ennustada, et kehtib 80-20 reegel, 100-st 20% jäävad eemale erinevatel põhjustel (vigastus jne). Esisaja piir on 1113 punkti. Selle võiks tagada Rotterdamis samaväärne aeg, mis Roman jooksis hilissügisel Valencias 2:12.49. Kindlasti soovib Roman kiiremat aega. Hoiame pöialt!

Rankingus olevale kolmele Eesti naisjooksjale on Tokyo olümpiamängud tasemelt veel kättesaamatus kauguses. Naistel eeldab rankingu esisaja piir maratonis aega alla 2:35, mis tundub õnnestumise korral olevat jõukohane kevadmaratoniks valmistuvale Jekaterina Patjukile.

Ranking võib veel oluliselt muutuda, sest kevadine maratonihooaeg Euroopas ja mujal maailmas on veel ees ja paljud on eesmärgiks võtnud pääsu olümpiamängudele. 

Usun, et meil on Tokyo olümpiamängudel põhjust kaasa elada rohkem kui ühele maratoonarile.

Rankingu edetabel:

https://www.worldathletics.org/world-rankings/marathon/men?regionType=world&page=1&rankDate=2020-02-25&limitByCountry=0

Rankingu reeglid:

https://www.worldathletics.org/world-ranking-rules/road-running

Kvalifikatsioonisüsteem:

https://www.atleticalive.it/wp-content/uploads/2019/03/Olympic-Games-Tokyo-2020-qualification-system.pdf

Viimased uudised