Nüüd on uus väljakutse
Jõuluajal juhtuvad imed, nii juhtus ka minuga, kui sain detsembris „Eesmärgiks Tallinna maraton 2020“ projekti sisse. Tänan FB Jooksmine klubi treenerite meeskonda Jana Koppel ja Kaupo Tiisläri, kes andsin võimaluse osaleda projekti järgmises etapis.
Iga jooksuga oli soov joosta paremini ja kiiremini, kuid oluline komponent oli hea enesetunne peale jooksu. Hakkasin mõtlema, et soovin joosta targalt, kasutades õiget jooksutehnikat, et jooksuprotsess oleks veel mõnusam. Lugesin erinevaid artikleid, et saada teadmisi ja teate, see kes otsib-see leiab, nii avastasin ma käesoleva projekti kulutuse kogemata internetis ning mõtlesin miks mitte!
Esimene väljakutse oli treening laager Tallinnas, ligikaudu 80 tublit, supermotiveeritut ja teotahtelist inimest said kokku. Vaikselt istudes saali nurgas avastasin, kuidas kõigil silmad sääravad, kui nad jooksust räägivad ja kuulavad ning minu esimene mõte oligi kuidas nendest inimestest valida vaid 6, see on ju võimatu, kuna iga osaleja on seda projekti väärt!
Treeninglaager oli väga põnev, treenerid oma ala profid andsid loengud, tuntud jooksjad jagasid oma kogemusi. Mulle jäi meelde lause, et „joosta tuleb nii vähe, kui vajalik“ ja tegelikult see lause räägib palju!!
Samal päeval oli ka praktiline osa, kus meid jagati kolme gruppi ning toimusid ühistreeningud. Mida tegid teised ma ei tea, aga meie treening toimus metsas, kus tegime kerget sörki, võimlemist ja jooksuharjutusi.
Juba peale seda jooksulaagrit sain aru, et minu jooksuelu ei saa enam endiseks jääda ja vaatenurk on muutunud. Iga päevaga saan uusi teadmisi, kogemusi ja väljakutseid.
Kuidas minu projekti elu algas? Algas väljakutsega, sain esmakordselt osaleda 2019 Audi Vana-aasta teatemaratonis. Meie FB jooksmise klubi esitas 4 võistkonda, kus ühes osalesin ka mina. See oli nii lahe, varem mul ei olnud sellist kogemust, et jooksed 8,4 km teatejooksu ning tead, et oled üks osa meeskonnast ja ei saa alla anda. Oli atraktiivne ja tore üritus ning sain FB jooksmise tiimi liikmetega tuttavaks, see on väga meeldiv seltskond!
Mõtlesin, nu vsjo, et nüüd kilomeetrid hakkavad kasvama ning jooksen üle päeva, kuid elu teeb ikka oma korrektuurid. Jäin haigeks ja tee mis tahad aga kaks-kolm nädalat sa trenni teha ei saa, enesetunne ja perearst ei luba. Siin on kaks järeldust, alati jälgi oma enesetunnet ja vali sobiv riietus. Riietuse ja jalatsite valik on juba oma ala kunst ning sellest võib eraldi rääkida, nüüd kleitide asemel valin endale säärised, jooksu püksid ja jaki.
Minu jooksu aasta algas rahulikult aga „tark ei torma„ ning esimese kuu koduülesanne oli nädalavahetusel üks lühike 45 minuti jooks ja üks pikem jooks 60 -75 minut. Kõige oluline oli pulsi jälgimine, et pulss peab olema 125-130. Need, kes oli seda proovinud teavad, mida see tähendab, kuna alguses tundub, et see ei ole võimalik, lihtsalt ei ole võimalik sellise pulsiga joosta. Oluline teada, kui tahad joosta kiiresti, õppi jooksma aeglaselt! Käesoleva pulsi saavutamine õnnestus mul vist kolmandast korrast ja nüüd see on minu kõige lemmikumaks treeningpäevaks. See on puhas nauding ja enam ei ole vahet, kui kepikõndijad lähevad sinust mööda :-). Lisaks nädala sees on kas ühised jooksutrennid või muud harjutused millega olen varem tegelenud.
Samuti oluline osa ettevalmistusel on tervise uuringud ja koormustest. Projekti raames läbisime Tartu Ülikooli Kliinikumis spordimeditsiinilise terviseuuringu, mis annab ülevaate tervislikust seisundist ja selgitab välja, kas spordiga tegelemiseks on vastunäidustusi või piiranguid. See on omaette kogemus, protseduur on põhimõtteliselt sarnane, kui läbid erinevaid tervise uuringud tööjuures välja arvatud, see punkt, kus jooksed lindipeal õhutarbimisemaskis, rakmetega, mis on nööriga seotud ja sinu kehale on kleebitud erinevad andurid.
Uuring selgitab sinu maksimaalse hapnikutarbimise võime ning aeroobse ja anaeroobse lävi ning kuidas kohaned koormusega. Uuringu tulemused annavad rohelise tule ja nõu treening protsessi aluseks ja treeningplaani koostamiseks. Veel pool aastat tagasi ma ei teadnud midagi koormustestidest ja treeningplaanidest aga praegu see tundub nii loogiline ja saan oma kogemusi jagada. Nüüd on uus väljakutse, mis loom on treeningplaan ja kuidas seda rakendada.
Jooksmiseni
Ksenia
Avafoto autor Anna Markova, Narva heategevuslik Jõulujooks 2019, Ksenia paremalt esimene, pika patsiga.