Pikkadel jooksudistantsidel on naised ja mehed sama kiired?
Globaalne ultrajooksubuum on trend, mis tasapisi on jõudmas ka Eestisse – ka siinsest kalendrist leiab järjest rohkem jooksuvõistlusi, kus distantsid on maratonist ehk 42,2 kilomeetrist pikemad. Värskelt avaldatud uuring, mille on teostanud veebileht RunRepeat.com ning valdkonda koordineeriv ühendus International Association of Ultrarunners (IAU), võtab kokku ultrajooksu statistika ning leiab sealt nii mõndagi üllatavat.
Uuringus (The State of Ultra Running, Paul Ronto) analüüsiti enam kui viit miljonit ultrajooksu tulemust aastatelt 1996-2018 ehk tegemist on väga mahuka uuringuga.
Ultrajooksudel osalemine on 23 aastaga kasvanud kogu maailmas enam kui 1000% - 1996.a. osaleti ultrajooksudel 34 401 korda, 2018.a. juba 611 098 korda. Sellesse aega jääb ka globaalne jooksubuum, mille vilju nopivad ka ultrajooksud. Ent isegi viimase 10 aastaga on ultrajooksude tulemuste arv kasvanud enam kui kolm korda – 2008.a. registreeriti vaid 137 234 tulemust.
Valdkonna kiire kasvuga on kaasnenud üllatavad muutused. Näiteks on naiste ja meeste keskmine tempo ultrajooksuvõistlustel sisuliselt võrdsustunud. Naiste keskmine tempo oli 2018.a. 8 minutit ja 19 sekundit kilomeetri kohta, meestel samal ajal vaid sekundi võrra kiirem!
Seda fenomeni on RunRepeat analüüsinud ka varem jõudes järelduseni, et naised on tempo valikul meestest targemad.
Teine üllatav järeldus puudutab samuti jooksutempot. Nimelt on ajapikku erinevates vanuseklassides võistlevate jooksjate ultrajooksutempod samuti võrdsustunud. Ultrajooksjad vanuses 20-29 läbivad maratonist pikemaid võistlusi keskmise kiirusega 9:08 min/km. Neljakümneste tempo on samas 8:51 min/km, viiekümnestel 9:08, kuuekümnestel 9:16 min/km. Samas jooksukiirused olid erinevates vanuserühmades 20 aastat tagasi märkimisväärselt erinevad, mida näitab ka alljärgnev joonis.
Selline trend on erinev lühemate jooksudistantside omast, kus nooremate võistlejate kiirus on vanemate omast selgelt parem.
Seega võib öelda, et ultrajooks on tõeliselt demokraatlik jooksudistants, kus naised ja mehed ning noored ja vanad jooksjad on rajal vähemalt antud uuringu alusel sisuliselt võrdsed.