Varustus 02.08.2019
Autor
Janek Oblikas

Polar Ignite - väike aga võimekas

Uudise pilt

Polar Ignite on Soome tootja uus pulsikell, mille beetaversiooni Marathon100 paari nädala jooksul testis.  Mida see kell teeb ning kellele see mõeldud on ning milline mulje kasutajakogemusest tekkis?

Polar Ignite näeb esmapilgul välja kui mullu lansseeritud Vantage’i kellade noorem õde.  Disainikeel on sama, mis Polari tippkelladel – moodsalt lakooniline ja põhjamaine, kuid lähemal uurimisel selgub, et kell teeb nii mõndagi oma vanematest vendadest teisiti ja kohati isegi paremini.  Marathon100-le meeldib, et uus ja soodsam kell ei ole lihtsalt tippversiooni kärbitud versioon, vaid selgelt eristuv ja teistsugune toode.  Mis siis selle kella huvitavaks teeb?

Kell on mõnusalt kerge ja madal – kaalu vaid 35 grammi, kusjuures kell ise (ilma rihmata) kaalub 21 g.  Võrdluseks – juba niigi kerge Polar Vantage M kaalub 45 grammi.  Ignite on vaid 8,5 mm paksune (Vantage M 12,5 mm).  Kuna kell on sedavõrd kerge, siis on seda väga mõnus 24 tundi ööpäevas käe peal hoida.  Sa lihtsalt unustad ära, et sul midagi käe peal on.

Polar Ignite kell on väljanägemiselt lihtne ja skandinaavialikult kena - lakooniline ning selge.

Loomulikult tähendab väiksem kell ka väiksemat akut.  Kella kogu aeg käe peal hoides ning seda aeg-ajalt treeninguteks kasutades pidas selle aku ca 4 päeva vastu, treeningrežiimis on aku vastupidavus 17 tundi, mis veel mõni aasta tagasi oli superhea tulemus ning on tegelikult tänapäevalgi täiesti OK, eeldusel, et sa just ultratriatloniga ei tegele.

Ka ekraan on kellal mõnevõrra väiksem, kuid – väga ereda valgustusega.  Kõik, mis ekraanile kuvatakse, on sellel selgelt näha, isegi kui sul on keskea künnise ületanud keskealise silmad.  Ja otse loomulikult on ekraan värviline. Samas - ereda päikesevalguse käes ehk kesksuvistes välitingimustes on Vantage'i ekraanil kohati kerged eelised, Ignite'i ekraani kontrastsus tuleb paremini välja sisetingimustes ja varjus.

Polar Ignite kell kasutab värve erinevate näitajate kuvamiseks ning kuna ekraan on kontrastne on neid värve lust vaadata.

Ent nüüd tuleb väike aga.  Ere ekraan on ju väga suur akuröövel ning kui kellal on väiksema mahutavusega aku, siis kuidas on võimalik seda kõike saavutada?  Tegelikult ei olegi.  Nimelt on kella displei aktiivsusmonitoridele sarnaselt vaikimisi välja lülitatud ehk nn. ekraanisäästurežiimis.  Ekraanile kuvatakse sinu treeningu näite, pulssi või kellaaega ainult siis kui sa kella selle vaatamiseks horisontaalasendisse tõstad (või kella nuppu vajutad).  Seejärel läheb mõni sekund aega, misjärel kogu treeninginfo displeile kuvatakse.  Iseenesest täiesti OK ju.  Kell ei peagi midagi näitama, kui ma seda ei vaata.  Mõnikord tahaks selle info lihtsalt kella ekraanilt sekund varem kätte saada.  Ent kui on valida tuhmima, aga kogu aeg sisse lülitatud ekraani või eredama, kuid vaikimisi erkaanisäästurežiimis displei vahel, siis mina eelistaks iga kell viimast varianti (tegelikult on kellal võimalik treeningvaates kell ka kogu aeg sisselülitatuna hoida).

Ent omadus, mis muudab Ignite kadestamisväärseks on selle võime jälgida sinu taastumist.  Kui sa oled kella kaks ööpäeva käe peal hoidnud, siis kolmandal hommikul annab kell sulle eelmise öö kohta kaks hinnangut – sinu uni (ehk Sleep charge) ja südame ja närvisüsteemi taastumine (ehk ANS charge).  On ju täiesti võimalik, et sa magasid hästi, kuid süda ja närvisüsteem ei ole veel eelmisest treeningust taastunud ning uus treening toob rohkem kahju kui kasu.  See tuli väga hästi välja peale Rõuge maastikumaratoni.  Järgmisel ööl magasin väga hästi, kuid pulss oli keskmisest kõrgem.  Ka ülejärgmisel ööl kordus sama ning pulsinäidud taastusid alles kolmandaks hommikuks.  Polar Ignite sai sellest väga hästi aru.  Une kohta sain pidevalt hinnanguid „Good“, kuid südame ja närvisüsteemi taastumise kohta väitis kell „Poor“ ja „Compromised“.

Organismi taastumise näidud annavad märku, millal puhata ja millal tugevamaid treeninguid teha

Nii une, kui südametöö kohta annab tegelikult kell igal hommikul sulle hunniku infot – mitu unetsüklit oli, mitu tundi magasid, mitu korda uni katkes, mitu protsenti kogu uneajast moodustas REM-uni ja mitu protsenti sügav uni (kui sa veel ei tea, siis unefaase on kolm -  kerge, sügav ja REM-uni).  Kõik see võetakse kokku ka ühe üldhindega (nt. 88).  Sama põhjalik info antakse südametöö kohta – milline oli magades pulss (võrreldes keskmisega), kui sage oli hingamine, kui palju pulss kõikus, jms. 

Erinevate unefaaside, unekestuse, katkestuste põhjal annab Polar Ignite sinu unele ka üldhinnangu.

Eks sa võid seda isegi hoomata, et oled rohkem stressis ja pole korralikult välja puhanud, kuid Polar Ignite annab selle kohta väga konkreetse hinnangu. 

Lisaks on kella poolt mõõdetud taastumise näit/hinnang seotud ka treeningutega.  Nimelt soovitab kell sulle taastumisest lähtuvalt kergemaid või raskemaid treeninguid.  Näiteks – tee 0,5 tunnine (või 1,5 tunnine) vastupidavustreening.  Võimalikke treeninguid, mida kell sulle pakub, on tegelikult mitu erinevat tüüpi – venitusharjutused, vastupidavustreening, kerelihaste tugevdamine, jms, s.t., lõplik valik jäetakse sinu enda teha. 

Igapäevaselt pakub Polar Ignite sulle erinevaid treeninguid, millest valiku teed loomulikult sina ise.  

Tõenäoliselt lisanduvad need funktsioonid ühel hetkel ka Polari kallimatele kelladele, sest võimekus selleks on ju olemas.  Kõik Polari uue põlvkonna pulsikellad kasutavad üheksa lediga Polar Precision Prime andurit, eesmärgiga tagada täpne optiline pulsi südamesageduse mõõtmine.  Ehk teisisõnu – küsimus on Polar Ignite jaoks välja töötatud tarkvaralise võimaluse lisamises Vantage’i kelladele. 

Tavapärastest asjadest ka – loomulikult mõõdab kell treeningul läbitud vahemaad, toimib stopperina, mõõdab pulssi randmelt, võtab vastu mobiiltelefoni teateid, annab hinnangu sinu jooksuvõimekuse (Running Index) kohta, fikseerib päeva jooksul läbitud sammud ehk teeb kõike seda, mida sa tavaliselt spordikellalt ootad.  Võrreldes Polar Vantage M-ga on mõned kellad ja viled loomulikult puudu  - näiteks ei saa Ignite’i kasutada multisporditreeninguks ehk see spordialaprofiil on kellalt puudu.  Samuti – Ignite displei on puutetundlik ning kella juhtimiseks on lisaks vaid üks nupp, mitme nupu kasutamine on nt. jooksutreeningu käigus tõenäoliselt mugavam. 

Kuid olgem ausad, seda, mida see kell teeb vaid 199 euro eest on tõesti palju.  Vaatamata sellele, et tegemist pole pesuehtsa jooksukellaga. 

Viimased uudised