Varustus 27.11.2017
Autor
Janek Oblikas

Polar OH1 – väike ja tubli

Uudise pilt

Pulsivöö ei ole maailma kõige mugavamaid asju – paned vöö liiga tugevalt ümber keha, võib ta hakata soonima, kui paned liiga lõdvalt, kipub õigelt kohalt maha libisema.  Kuid pulsivöö on seni möödapääsmatu olnud – kui tahad treeningute või võistluste käigus pulssi talletada, siis kuidagi tuleb seda ju registreerida.

Ent pulsikellade trend on väga jõuliselt liikumas optiliste sensorite suunas.  Ehk teisisõnu – selliste kellade, mis suudavad pulssi otse randmelt mõõta.  Polari uutest kelladest on selleks võimelised nii M430 kui M200.  Marathon100 suvised tootetestid näitasid, et randmepõhine pulsi mõõtmine on tavajooksja jaoks piisavalt täpseks muutunud ning vajadus pulsivööd kasutada on muutumas järjest väiksemaks.

Polar on optilise sensori eelised väga hästi ära tabanud ning sel korral välja tulnud tootega, mis ühendab pulsivöö optilise sensoriga.  Väikse asjanduse nimi pole Bruno Benno Bernhard ega Karl Kristjan vaid hoopis OH1.  Einoh, nimevalikuga oleks võinud küll rohkem vaeva näha, kuid ju siis oli inseneridel konkreetne põhjus, miks kasutada eripärase nime asemel igavaid tähti ja numbreid.

Lühidalt – OH1 on optilise sensoriga vöö, mida võid kasutada käe peal (nt. biitsepsi ja õla vahel või küünarnukist allpool).  OH1 ühildub Polari erinevate pulsikelladega ning loomulikult sinu telefonis töötava Polar Beat rakendusega. 

OH1 töötab ka täiesti iseseisvalt, s.t., võid jooksma minnes jätta oma pulsikella koju ja panna vaid OH1 käe peale ning – saad pulsi kellatagi salvestatud.  Uudne asjandus ei ole küll GPSiga seade ehk siis ta ei mõõda läbitud vahemaad ega ka jooksukiirust, kuid pulsiga saab imehästi hakkama (samas - telefoniga koos kasutades lisandub ka GPSi võimalus)..

Oranž tuluke annab märku seadme laadimisest

OH1-l on külje peal väike nupp – vajutad sellele korraks ning seade lülitub tööle.  Kaks nupuvajutust ning seade hakkab sinu pulssi talletama.  Treening läbi? Hoiad nuppu paar sekundit all ning seade lõpetab pulsi salvestamise. 

Erinevatest tegevustest ja olekutest annab märku anduri servas olev lambike.  Kui ühendad OH1 arvutiga ning selle akut hakatakse laadima, vilgub oranž tuluke.  Kui OH1 sünkroniseerib andmeid, vilgub sinakas valgus.  Kui pulss leitud, vilgub roheline tuluke.  Eks see tulede süsteem nõudis vähemalt minult alguses manuaali lappamist, et ikka aru saada, mida seade mulle öelda tahab, kuid peatselt oli valgusfoor selge ning seejärel sujus kasutamine juba tõrgeteta.

Sinine valgus - andmeid sünkroniseeritakse.

Pulssi mõõdab kuue LED-iga varustatud optiline sensor ning kui sa oled kunagi tundnud huvi, kuidas see sensor töötab, siis tegime selle endalegi selgeks. Nimelt mõõdavad optilised andurid vere kontrasti muutumist, mida sinu südametegevus siis mõjutab.  Kui optilise anduri alla jääb mõni suurem arm, tumedam nahalaik või popp tätoveering, siis on pulsi mõõtmine keerulisem. 

OH1 aku peab vastu 12 tundi treeninginfo salvestamist ehk siis täiesti võrreldaval määral uute pulsikelladega.  Mälumaht on seadmel 200 tundi ehk siis sinna saad enne sünkroniseerimist salvestada omajagu infot.  Sünkroniseerimiseks pole vaja miskeid juhtmeid, ühendad ümmarguse seadme tekstiilist käerihma küljest lahti ning paigutad ta USB-ühendusega laadijapessa. 

Seade on väike, paigutasime selle võrdluseks Polar M430 kella kõrvale.

Seadme eelised tulevad praeguses kliimas paremini välja sisetreeningutel – rühmatreeningutes, joogas, jms.  Kella või pulsivöö asemel OH1 kasutamine on märksa mugavam.  Kui sa kasutad OH1 iseseisva seadmena, siis pole sul trenni õigupoolest midagi enamat vaja kaasa võttagi.  Midagi ei jää ette ning käe ümber paiknev OH1 on oluliselt mugavam tavapärasest pulsivööst.

OH1 saad ühendada ka oma olemasoleva Polari pulsikellaga ning kasutada jooksutreeningutel mugavat optilist andurit ilma uut kella ostmata. 

Ent kui sul juba on olemas optilise pulsianduriga kell ja mõtled, miks mulle OH1, siis - talvisel ajal on OH1 igati tänuväärt lisa.  Nimelt annab OH1 võimaluse kanda optilise pulsianduriga kella talvisel ajal pusa või dressika käise peal.  Käise pealt on ju kella anduril keeruline pulssi kätte saada, kuid lükkad OH1 käele ja saad ka pulsi kenasti kätte.

Proovisin kasutada OH1 jooksutreeningutel ka iseseisva seadmena, kuid sügisel oli see mõnevõrra komplitseeritud.  Kui sa paned väikse vöö käe peale ning sinna peale veel jooksusärgi ja pusa, siis pead OH1 nupule vajutamiseks käe kuidagi särgi ja pusa alla saama. 

Optilised sensorid on järjest täpsemaks muutunud ning igapäevastel treeningutel pulsivöö kõrvale tekkinud mugav ja võimekas alternatiiv.

Mistõttu otsustasin andurit hoopis jalal (säärel) kasutada.  Pääsed nupule paremini ligi ja mulle isiklikult tundus mõnusam, kui asi on ümber jala.

Tekkis ka plaan OH1 ümber kaela panna – sedasi pääseks nupule kõige mugavamalt ligi – kuid pea jäi ette.

Ah jaa – OH1 on ka veekindel ehk teisisõnu – võid ka ujudes kasutada.

Ehk siis kokkuvõtteks – OH1 sobib kõige paremini sisetreeninguteks, kuid tema eelised tulevad välja ka siis, kui sul on pulsivööga kell, kuid pulsivöö ise tundub sinu jaoks ebamugav.  OH1 on pulsivööst oluliselt mugavam ja väiksem seade.  Hind? 79,90.

Viimased uudised