Varustus 19.10.2019
Autor
Janek Oblikas

Polar Vantage spordikellade uus tarkvara lisab uusi võimalusi

Uudise pilt

Spordikellad on otsekui väikesed arvutid, millel ei jookse küll Windows, kuid mille tarkvara siiski kindla regulaarsusega uuendatakse.  Polari jooksjatele ja multisportlastele mõeldud spordikellade Vantage M, Vantage V ja Vantage V Titan tarkvara sai äsja uue versiooni – senine 3.2.10 asendati versiooniga 4.0.11.  Suurem number tähendab alati uusi kasutusvõimalusi, kuna tegemist on märkimisväärse tarkvara muutusega, heidame meiegi neile pilgu peale.

Kõige huvitavam uuendus pärineb mõni kuu tagasi lansseeritud Polar Ignite kelladelt ja selle nimeks on ingliskeeli Nightly Recharge, mis lihtsustatult mõõdab taastumist.  Kui sa oled kella kaks ööpäeva käe peal hoidnud, siis kolmandal hommikul annab kell sulle eelmise öö kohta kaks hinnangut – sinu uni (ehk Sleep charge) ja südame ja närvisüsteemi taastumine (ehk ANS charge).  On ju täiesti võimalik, et sa magasid hästi, kuid süda ja närvisüsteem ei ole veel eelmisest treeningust taastunud ning uus treening toob rohkem kahju kui kasu.  Numbrilise hinnangu kõrval annab kell ka verbaalse – „Good“, „Poor“, „Compromised“.

Taastumist hindav funktsioon on värske tarkvarauuenduse üks väärtuslikumaid omadusi.

Tegemist on väärt omadusega, mis aitab vältida ületreeningut ning kuigi sa saad enesetunde põhjal enamasti aru, kas oled eelmisest treeningust piisavalt taastunud või mitte, on teise arvamuse ehk Polari kella hinnangu saamine taastumise kohta väga teretulnud.  Seni oli parim võimalus taastumise hindamiseks nn. ortostaatiline test, mille käigus kell mõõtis sinu pulssi lamades ja püsti seistes ning andis hinnangu kahe pulsi erinevuse põhjal (kui pulss püsti tõustes märkimisväärselt tõuseb, siis ei ole sa veel piisavalt taastanud).  Ent selle testi läbiviimine eeldab aega ja rahulikku keskkonda – kellel meist siis hommikul ikka liiga palju aega on? Ent Nightly Recharge hinnang antakse magamise põhjal ehk sa ei kuluta ühtegi minutit oma väärtuslikku aega!

Une tähtsust sportimisel ei saa alahinnata ning tarkvara uuendus tähtsustab seda veelgi.  Une kohta annab Polari uus uneraport igal hommikul sulle eelmise öö kohta märksa rohkem infot – mitu unetsüklit oli, mitu tundi magasid, mitu korda uni katkes, mitu protsenti kogu uneajast moodustas REM-uni ja mitu protsenti sügav uni (kui sa veel ei tea, siis unefaase on kolm -  kerge, sügav ja REM-uni).  Kõik see võetakse kokku ka ühe üldhindega (nt. 88).

Igal hommikul saad kellalt väga põhjaliku uneraporti, mis näitab nii une kestust, selle kvaliteeti, südame tööd une ajal, kui erinevate unetsüklite osakaalu.

Millised võimalused uus tarkvara Polar Vantage kelladele veel lisas? Lihtsamatest asjadest on Eesti sügises kindlasti oluline pideva taustvalguse lisamise võimalus.  Polari kellade taustvalgus läheb tavaliselt põlema kella liigutades või nupule vajutades, kuid vahel on hea, kui taustvalgus kogu aeg sees on.  Treeningut alustades vajuta lihtsalt ülemisele vasakpoolsele nupule, misjärel kell pakub sulle võimaluse taustvalgus treeningu ajaks püsivalt sisse lülitada.  Ent loomulikult – valgustatud ekraan kulutab rohkem akut kui valgustamata ekraan.

Vantage kelladele lisandus nüüdsest ka ZoneLock võimalus, mis tähendab seda, et kell annab sulle märku, kui su pulss väljub ettenähtud tsoonist.  Polaril on kasutuses viis pulsitsooni, mis näitavad kas sa liigud taastava jooksu tempos, aeroobses tsoonis, segatsoonis või oled oma anaeroobsest lävest kõrgemal.  Ehk kui su treeningkava näeb ette näiteks 5 km taastavat jooksu, siis ZoneLock annab sulle koheselt märku, kui sa ettenähtud pulsitsoonist väljud.  ZoneLocki aktiveerimiseks tuleb treeningu käigus vajutada ja hoida all parempoolset keskmist nuppu, samamoodi saad selle ka sulgeda.

Tsooniluku aktiveerimine ja deaktiveerimine treeningu (või võistluse) ajal on väga lihtne ning treeningu erinevates faasides saad lukustada erineva pulsitsooni - hoiad vaid keskmist parempoolset nuppu mõni sekund all.  Pulsitsoonist väljudes annab kell väikese helisignaali ja vibreerimisega märku, ekraani ülaserva kuvatakse pulss valitud tsoonis.

Teistest uuendustest tuleb kindlasti märkida võimalust valida kas kell kasutab asukoha määramiseks GPS+Galileo või GPS+QZSS satelliite.  Galileo on niisiis Euroopa Liidu süsteem ning QZSS jaapanlaste poolt taevasse lastud satelliitide süsteem.  Ehk kui oled Jaapanis või Kagu-Aasias, siis suurendab QZSS asukoha määramisel täpsust.

Osad uuendusega lisandunud funktsioonid eksisteerisid Polari eelmisel jooksukellal V800, osad lisandunud omadused on aga täiesti Vantage-kesksed.

Lisaks annavad Polar Vantage kellad nüüdsest peale treeningut ringiaegade kohta täpsemat infot, lisandus ka FitnessTesti tegemise võimalus.  Viimane annab hinnangu sinu maksimaalse hapniku tarbimise kohta.  Kuna kõik Polari uue põlvkonna pulsikellad kasutavad üheksa lediga Polar Precision Prime andurit, et optiline pulsi südamesageduse mõõtmine oleks võimalikult täpne, saad seda testi teha ka ilma pulsivööd kasutamata.

Fitness test annab kiire ülevaate kehalisest võimekusest, isegi kui sa sellega alati nõus ei ole.

Täpse info Polar Vantage tarkvarauuenduste kohta leiad loomulikult Polari kodulehelt SIIT

Viimased uudised