Varustus 23.02.2021
Autor
Janek Oblikas

Polarilt uus käe ümber kasutatav pulsivöö – millega on tegemist?

Uudise pilt

Soome spordikellade tootja Polar tõi äsja välja uue, ümber käe kasutatava anduriga pulsivöö Verity Sense. Tegemist on tootega, mis on senise pulsivöö/anduri OH1 uus, täiendatud versioon. Marathon100 kasutas Verity Sense’i erinevate treeningute käigus, et mõista kellele ja milleks see sobib.

Polar Verity Sense on optiline südame löögisageduse andur, mis kasutab sama tehnoloogiat, mida kasutatakse randmelt pulssi mõõtvates Polari spordikellades. Verity Sense’i töötab kuue LEDi jõul, mis jälgivad vere kontrasti muutumist, mida sinu südametegevus mõjutab. LED-lambid saadavad valgussignaali ning määratlevad pulsisageduse signaali liikumise kiiruse põhjal. Lihtsustatult, mida suurem on signaalile ette jääv takistus ehk verehulk, seda suurem on südamelöögisagedus.

Tavapärased rindkerelt südamelöögisagedust mõõtvad pulsivööd kasutavad nn. EKG tehnoloogiat ehk mõõdavad keha pinnalt registreeritud elektripotentsiaalide muutusi. Kuigi vana kooli EKG on südametegevuse mõõtmisel kõige täpsem, ei ole ümber rindkere fikseeritava pulsivöö kasutamine reeglina väga mugav. See võib liiga pingul olles hakata hõõruma või vastupidi, liiga lõdvalt võib õigelt kohalt libiseda.

Verity Sense’ga sellist asja ei teki. Väike vöö sobitub mugavalt käele, biitsepsi ja õla vahele või küünarnukist natuke allapoole. Samas võid seda kasutada ka ümber sääre või fikseerida klambriga ujumisprillide külge. Eht teisisõnu, sa võid seda kasutada seal, kus see püsib sportides paigal ning ei hakka sinu liikumist kuidagi takistama.

Verity Sense on väike ja ülimugav, mistõttu kui sa oled seda kasutama hakanud, on raske minna tagasi klassikalise pulsivöö juurde.

Teisest küljest, Verity Sense on õlavarrelt pulssi mõõtes täpsem võrreldes näiteks randmelt pulssi mõõtvate kelladega.

Seega on optilise anduriga Verity Sense toode, mis sobitub ilusasti klassikalise pulsivöö ja randmelt pulssi mõõtvate spordikellade vahele, olles esimesest mugavam ja viimastest täpsem.

Verity Sense’i saab kasutada ka ilma pulsikellata, s.t., täiesti iseseisvalt. Sellel ei ole küll GPSi signaali vastuvõtmise võimekust ehk ta ei registreeri sinu poolt läbitud vahemaad, kuid ta fikseerib sinu pulsi treeningu ajal. Seega sobib see sisetreeninguteks, kus GPSi signaaliga nagunii midagi teha ei ole, näiteks rühmatreeningutesse, jõusaali või joogasse. Ümmarguse Verity Sense küljel on väike nupp, vajutades sellele korraks hakkab seade tööle, misjärel tuleb sama nuppu vajutades teha valik - kas kasutada Sense'i koos kella (või teise seadmega), iseseisvalt või ujumisfunktsioonis (samuti iseseisvalt töötades), seadistust valides hakkabki andur koheselt sinu pulssi fikseerima.

Loomulikult ühildub Verity Sense telefonis kasutatavate rakendustega nii Dual Bluetooth kui ANT+ tehnoloogiaga. Kuna Verity Sense saab siduda mitme seadmega, on võimalik selle näitu kuvada sama-aegselt näiteks sinu spordikellal ja treeneri telefonis.

Seade töötab ühe laadimisega 20 tundi ning treeningandmeid saab sellesse salvestada uskumatuna tunduva 600 tunni jagu.

Proovides Verity Sense’i ujumistreeningute käigus, tulid selle toote eelised selgelt välja. Panin sama-aegselt käe peale kaks spordikella, üks neist mõõtis pulssi randmelt ning teine oli ühendatud ümber õlavarre tõmmatud Verity Sense’ga. Kui randmelt pulssi mõõtev kell fikseeris keskmiseks südamelöögisageduseks 121, siis Verity Sense sai samaks näitajaks 135. Millest erinevus tingitud oli? Randmelt pulssi mõõtev kell fikseeris igal pöördel pulsisageduseks 0 lööki minutis, tõenäoliselt kadus naha ja kella vaheline kontakt pööretel ära, mistõttu ka selline järsk langus südamelöökides. Vaevalt, et minu süda igal pöördel hetkeks lihtsalt seisma jäi. Verity Sense, mis ümber käevarre tõmmatuna püsis stabiilselt paigal, fikseeris pulsilöögid ujumise käigus oluliselt stabiilsemalt, katkestusi mõõtmisse ei tekkinud.

Kuna Verity Sense fikseeritakse takjakinnitusega, oli ujudes algul kartus, et kas see kinnitus on ikka piisavalt tugev, kuid – hirmul on suured silmad. Tund aega ujumist ning takjakinnitus püsis täpselt seal, kus treeningu alguseski.

Randmelt pulssi mõõtva kella pulsigraafik näitab ujumistreeningul igal pöördel pulsi hetkelist kadumist, mis viib alla ka keskmise pulsi.

Verity Sensega ujumistreeningu ajal fikseeritud pulsigraafik on oluliselt stabiilsem, mistõttu ka selle näit on usaldusväärsem.

Järgmisena panin Verity Sense’i proovile jooksutreeningutel. Ka sel korral fikseeris pulsi kaks kella – üks neist oli ühendatud Polari klassikalise ümber rindkere kinnitatava pulsivööga H10 ning teine õlavarrelt optilise anduriga pulssi mõõtva Verity Sense’ga. 25 km pikkuse jooksutreeningu keskmiseks pulsiks sai klassikaline pulsivöö 154 ning Verity Sense 153. Keskmised pulsinäidud olid seega väga sarnased ehk teisisõnu, kui on tegemist ühtlases tempos jooksuga, on Verity Sense poolt fikseeritud pulsinäit piisavalt täpne.

Kolmandaks treeninguks, kus Verity Sense’i näitusid sai taas kord võrrelda klassikalise pulsivöö H10 näitudega, olid hallis joostud 800 meetri pikkused lõigud. Suuremat täpsust nõudvate treeningute puhul, kus pulsinäit rohkem kõigub, on loomulikult EKG-meetodil südamelöögisagedust mõõtev klassikaline pulsivöö alati täpsem optilisest andurist. Kui H10 fikseeris pulsi tõusu intervalli alguses ära mõne sekundiga, siis Verity Sense’l võttis reageerimine märksa rohkem aega. Seetõttu olid ka intervallide pulsinäidud üksteisest erinevad, näiteks rindkerelt mõõtes oli 800 meetri keskmine pulss 176, optilise anduriga mõõtes aga 171. Seega, selliste treeningute käigus, kus pulss kõigub rohkem ning täpsus on ülioluline, võiks eelistada klassikalist pulsivööd.

Kokkuvõtteks. Polar Verity Sense on omas nišis väga hea toode, mis on väike ja mugav. Kui oled mõelnud pulsivöö hankimisele, siis võiks esmalt proovida ära Verity Sense, mis on täpsem randmelt pulssi mõõtvatest kelladest ja sobib hästi igapäevasteks treeninguteks. Sense’i plussid annavad selge eelise ujumistreeningutel, samuti talvistes tingimustes, kus külma ilmaga randmelt pulsi mõõtmine ebamugav ja vahel ka mõnevõrra ebatäpne võib olla. Sense sobib hästi ka sisetreeninguteks, kus GPSi signaaliga suurt midagi teha ei ole.

Lisainfo Verity Sense kohta leiad Polari kodulehelt.

Viimased uudised