Jooksmine 10.04.2018
Autor
Janek Oblikas

Projekti Eesmärgiks Tallinna maraton esimene ühistreening keskendus jooksutehnikale

5 lihtsat jooksuharjutust iga jooksja treeningkavasse

Uudise pilt

Jooksmine on imelihtne – paned ühe jala teise ette ja ongi kõik!  Ent selleks, et jooksmine tõesti lihtne oleks tuleks natuke vaeva näha jooksutehnikaga.  Parem tehnika aitab vigastusi vältida ning vähendab ka energiakulu jooksmisel ehk teisisõnu – muudab jooksmise kergemaks.

Jooksutehnikaga tegelema hakates tuleks olla valmis selleks, et selle mõju võib esimestel nädalatel olla ka negatiivne.  Iga jooksja tehnika on ju individuaalne ning selleks, et paremaks saada, tuleb vaeva näha ning leppida ka ajutiste tagasilöökidega.

Seetõttu tuleks jooksutehnika harjutustega alustada piisavalt varakult enne võistlushooaega, et anda kehale muutumiseks aega.  Projekti Eesmärgiks Tallinna maraton esimene ühistreening keskenduski jooksutehnikale ja harjutustele, mis tehnika silumisel kõige sobivaimad on.

Vaatamata sellele, et jooksmisel teevad suure osa tööst ära jalad, alustas Jooksupartneri treener Taivo Püi treeningut õpetussõnadega kätetöö kohta.  „Jälgige, et käsi ei liiguks joostes kehaga koos, ei loobiks keha,“ manitses Taivo.  „Käsi peaks liikuma ainult õlast ning keha olema paigal.“

„Jälgige oma puusi,“ jätkas Taivo Püi (fotol) tehnikaalaste soovitustega. „Kui te jooksete, ei tohiks puus (taha) ära ei vajuda.“ Keha-asendi hoidmisel on oluline roll täita ÜKE-l ehk üldkehalisel ettevalmistusel, mis hõlmab tavaliselt kõiksugu oma keha raskusega tehtavaid harjutusi, näiteks plank, istessetõusud, kätekõverdused, jms.  „Selg-küljed tugevaks!“

Ent ka jalgade töö on oluline. „Jälgige, et põlve tõstmise puhul ei jää pöid rippuma vaid oleks suunaga ettepoole,“ lisas Püi.  „Jalg ei tohiks jääda enda alla, vaid jala viime joostes ettepoole.“

„Otsige üles hüppenöörid ja tehke pöid tugevaks!“

Tegemist ikka jooksuharjutustega, mitte tantsimisega. Kõik fotod: Mallor Malmre.

Lühikese sissejuhatuse järel liikusime praktiliste harjutuste juurde.  Jooksutehnika parandamisel pole kõige olulisemaks vahendiks siiski mitte teooria vaid ikkagi praktika.  Jooksuharjutusi on väga mitmeid, kuid üks on selge – neid on kergem teha koos teistega ning treeneri valvsa pilgu all – kui neid valesti teha, siis pole neist ka suurt kasu.  Üksi jooksuharjutusi teha on aga tüütu.

Jooksja iganädalases treeningkavas võiks olla viis-kuus lihtsamat harjutust -- pöiaharjutused, põlve- ja sääretõste, aeglane üle kanna-pöia liikumine, jms.  Kuna üks pilt räägib rohkem kui sada sõna lisamegi siia lühikese video viie kõige olulisema jooksuharjutusega.

Viimased uudised