Jooksmine 05.09.2018
Autor
Janek Oblikas

Rahvusvahelise Maratonide Liidu president Paco Borao: maratoni muudab eriliseks selle sünnilugu

Uudise pilt

6.-9. septembril Tallinnas toimuva Rahvusvahelise Maratonide Liidu AIMS Kongressi ajal kogunevad Tallinna maailma suurimate jooksuvõistluste korraldajad.  AIMSi presidendina tegutsev Paco Borao vastutab ka Hispaania ühe populaarsema, Valencia maratoni korralduse eest. Rääkisime AIMSi juhi Paco Boraoga jooksmise hetkeseisust ning Valencia maratoni edust.

„Raskeid treeninguid nõudev sport pole kunagi väga populaarne,“ alustab Borao jooksmise olukorrast rääkimist.  „Ent pärast korvpalli, võrkpalli, jalgpalli proovimist vajatakse sageli suuremat väljakutset ja siin tulebki mängu maraton.“

Jooksuvõistluste valik on kirjum kui kunagi varem – värvijooksud, ööjooksud, mudajooksud, takistuskrossid, jms, kuid Borao loeb seda jooksuharrastuse edendamise jaoks väga positiivseks.

„Erinevaid võistlusi on rohkem, võistluste vaheline konkurents on suurem, mistõttu jooksjate arv võib kasvada, kuid jooksuvõistlustel eraldi võttes osavõtjate arv ei pruugi suureneda.“

„Kuna AIMSi eesmärgiks on jooksuharrastuse edendamine, pole meie jaoks tähtis, kas inimesed jooksevad maratone, poolmaratone või kümmet kilomeetrit.  Triatlon, duatlon, maastikujooks – kõik need on ju maratoni lapsed.  Kuna spordivõistluste korraldamine on ka äri, siis peavad võistlused üksteisest eristuma – vaatamisväärsustega, maastikuga, rajaga.“

„Ent ka maratonil eraldi võttes on kasvupotentsiaali.  Põhjamaades moodustavad naised jooksuvõistluste osavõtjaskonnast 50%, kuid Vahemeremaades jääb see 20% piiresse.  Ka suur osa Valencia maratoni kasvust on tulnud naisjooksjate lisandumisega.“

Kuidas on Valencia maraton nii populaarseks saanud?

„Linnaametnikud ei võtnud meid kuulda 30 aastat,“ avab Paco Borao Valencia maratoni algusaastate taustu.  „2010.a. oli Valencia maratoni osavõtjate arv väikene, vaid 3400.  Oktoobris 2010 valiti mind AIMSi presidendiks ning esmaspäeval naastes helistas mulle linnapea.  Meer õnnitles mind ja ütles: Paco, räägi mulle veel kord maratonist.“

„Meie linnal on kõik olemas, et saada suureks jooksuvõistluseks – kliima, suurus, teedevõrgustik, lauge profiil – selgitan linnapeale, kuid maratoni rada on alati paika pandud liikluse eest vastutavate ametnike poolt nende huvidest lähtuvalt. Seetõttu ei saagi Valencia maraton suureks. “

„Kaks päeva hiljem saame linnavalitsuses uuesti kokku, Valencia kaart pannakse laua peale ning öeldakse – Paco, tee, mida sa tahad, kuhu tahad ning joonista kaardile täpselt selline maratonirada nagu sa sooviks.“

Vabad käed saanud Borao ei jätnud võimalust kasutama ja kasutas ära Valencia linna eelised.

„Valencia linna keskus on arhitektuuriliselt väga kena,“ muutub Paco oma kodulinnast rääkides emotsionaalseks.  „Valenciast pärit kuulus arhitekt Calatrava on kujundanud linna südamesse vee äärde Kunstide ja Teaduse Linna (City of Arts and Sciences).  Tegemist on ühe Hispaania suurema kaasaegse vaatamisväärsusega, mis koosneb mitmest silmapaistva arhitektuurilise lahendusega hoonest.  Linnavalitsuse spordiosakonnast pakuti, et maratonifiniši võiks teha selle keskuse kõrvale ning ehitada viimaseks paarisajaks meetriks vee peale platvormi, mida mööda maratoonarid jookseks.“

„Leppisime kokku ja tegimegi nii.  Me panustasime sel aastal palju ka turundusse, avaldasime palju fotosid maratoni ilusast rajast ning maratonist tegid otseülekande kohalikud telekanalid.  2011.a. maratoni osavõtjate arv kahekordistus, 6000 jooksjani.“

Juhuse tahtel nägi toimunud Valencia maratoni tulevane suurtoetaja, kelle panus aitas muuta võistlust veelgi suuremaks.

„Hispaania üks rikkamaid mehi, suure kaupluste keti omanik nägi võistlust telerist ning oli vaimustatud.  Kolm kuud pidasime läbirääkimisi, misjärel lõime koostööks käed.  Tema soov oli hoida osavõtumaks madalana, et kõik saaksid osa võtta.“

„2012.a. oli Valencia maratonil 9000 osavõtjat, 2013.a. 12000, 2014.a. 14 500, tänavu ootame 23 000 osavõtjat – igal aastal on maratoni osavõtjate arv märkimisväärselt kasvanud.  Plaanisime loobuda võistluse programmis olevast 10km distantsist, kuid ei saa – Valencia maratoni peasponsorile meeldib joosta just 10km.“

Mis muudab maratoni nii eriliseks?

„Legend. See on ainuke võistlus, mille sünniga seondub legend, lugu, mida kõik teavad. Philippides, Ateena, Vana-Kreeka… Legend loob maratonile maine, mida ei ole teistel jooksudistantsidel.“

„Kõige paremini iseloomustab maratoni fenomeni see, et sel distantsil tõstavad finišis käed pea kohale nii võitja kui kuue tunni jooksja. Miks? Legendi pärast. Igaüks on maratonis võitja. Igaüks võib samastuda kangelasega, kellest maratonijooks on alguse saanud,“ jääb Paco Borao intervjuu lõpuni maratoni patrioodiks.

Rahvusvaheline Maratonide Liit AIMS

AIMS on 1982. aastal asutatud organisatsioon, mille liikmeskonda kuulub üle 450 rahvusvahelise maratoni ja pikamaajooksu enam kui 120 riigist planeedi kõigilt mandritelt. 6.-9. septembril Tallinnas toimuvast AIMS-i 22. kongressist võtavad osa mitmete maailma suurimate jooksuvõistluste korraldajad.  Neljapäeval algaval kongressil on esindatud enam kui 60 riigi jooksuvõistlused, millest võtab iga-aastaselt osa enam kui 3 miljonit harrastussportlast.

Kongressi otseülekanne on nähtaval siin

https://www.youtube.com/channel/UCARgm9_eypwrMKPLjuGOoUQ

Viimased uudised