Triatlon 26.08.2017
Janek Oblikas, Virge Tamme

Rait Ratasepp lõpetas ülikurnava kümnekordse triatloni neljandana!

Rait Ratasepp lõpetas täna organismi korralikult proovile pannud kümnekordse katkematu triatloni neljandana.  Ratasepp kulutas kümne triatlonidistantsi läbimisele tavainimese mõõtkavas arusaamatuna tunduvad 234 tundi 31 minutit ja 15 sekundit.

Kümnekordse katkematu triatloni formaat tähendab seda, et võistlejad läbisid esmalt 38km pikkuse ujumisetapi, millele järgnes 1800km pikkune rattalõik ning võistluse lõpetas kümne jooksumaratoni pikkune distants ehk 422km.

Šveitsis Buchsi linnakese lähistel peetud võistluse võitis 53-aastane ungarlane Ferenc Szönui, kes läbis continuous deca 213 tunni 44 minuti ja 4 sekundiga. Teiseks tuli rattasõidu järel liider olnud 58-aastane britt David Clamp (217:21:04) ning kolmandana finišeeris prantslane Laurent Guinette (39), kelle lõpuajaks märgiti 223 tundi 2 minutit ja 40 sekundit.

16. augustil ehk 11 päeva tagasi alanud võistluse esimese etapi, 50meetri pikkuses välibasseinis läbitud 38km pikkuse ujumisdistantsi lõpetas Ratasepp kuuendana.  Tulemus 16.26.25 oli kolme tunni võrra nõrgem ujumise võitnud sloveeni Matej Markovici ajast.  Võistluse võitnud ungarlane Szönui väljus basseinist Rataseppast poolteist tundi hiljem üheksandana, Clamp oli viies ning väga stabiilse võistluse teinud prantslane Guinette kolmas.

Siiski oli Ratasepp ainuke sportlane vees, kes ujus järjest, basseinist lahkumata. Teistel võistlejatel tuli silmitsi seista tugeva alajahtumise ja oksendamisega. Ratasepp püüdis tekkinud alajahtumist leevendada sellega, et valas endale kalipso vahele kuuma vett. Selle nipi võtsid üle ka teised võistlejad, nii et ujumisdistantsi lõpu poole oli kuumavee boiler tühi ja ja vett tuli hakata paari liitri kaupa keetma. Ratasepp ütles ujumise lõpus, et kui ta oleks basseinist välja tulnud, poleks ta suutnud enam külma vette tagasi minna. Nii otsustaski eestlane ainsa võistlejana kõik 16 ja pool tundi ainult vees olla.

1800km läbimiseks rattal kulutas Ratasepp 114 tundi 44 minutit ja 4 sekundit. Rattasõidul venisid vahed liidritega juba märksa suuremaks, Rait jäi liidritest maha juba enam kui kümne tunniga, kuid ees ootas Rataseppa trumpala, jooksudistants.

Rattarajal oli Ratasepa jaoks kõige hirmsam hetk see, kui ta jõudis tiimi alasse ja ütles, et ta ei mäleta paari viimast ringi. See viitab, kui suures väsimuse astmes ja unetuses mees sõitis. „Rattasõiduga sai suur etapp võistlusest läbi, aga juubeldamise tunnet ei olnud sellegi poolest. Aeg, mis sai rattal istutud, oli metsik. Keha ei talunud enam seda raskust välja, mistõttu tegin viimase 360 km jutti,“ ütles Ratasepp rattadistantsi lõpus.

Võistluse kaheksandal päeval alustas Ratasepp oma esimese maratoniga ning läbis neid väga ühtlases 4-4,5 tunni tempos.  Paremusjärjestus muutus pidevalt, kuivõrd võistlejad puhkasid erinevatel kellaaegadel.

Viimased neli päeva kulusid Rataseppal jooksmisele, kui esimesel ööpäeval jäi seljataha 137,5km, siis teisel päeval 76km.  Ent ka igapäevast kilometraaži mõjutasid märkimisväärselt puhkepausid.  Rait kasutas öist jahedust sageli jooksmiseks.

Jooks on tema üks tugevamaid alasid ja see peegeldus ka mehe olekus – mees nautis rattasadulast maas olemist. Nii jooksiski Ratasepp end kiirelt 11. kohalt viiendaks. Ja sealt edasi ring ringi haaval lähenes neljandale positsioonile, kuni selle enda jaoks kindlustas.

Mitmed võistlejad, kes kohe pärast ratast jooksurajale läksid, olid suurest väsimusest sunnitud jooksusammu jalutamise vastu vahetama, ent Ratasepp võttis endale eesmärgiks terve distants joosta. Nii läbiski ta maraton korraga, 1.25-kilomeetrisel rajal. Puhkas ja võttis järgmise maratoni. Pärast 7. maratoni, mille ta läbis 30-kraadises kuumuses, ütles Ratasepp, et lisaks sellele, et tingimused olid füüsiliselt väsitavad, muutis kuumus selle distantsi läbimise ka vaimselt väga raskeks.

Mullu läbis Ratasepp sellesama võistluse teise formaadi ehk tegi kümne päevaga kümme triatloni, s.t., igal päeval ühe triatloni.  Rait ületas tollal ka enne võistlust kehtinud maailmarekordi, tulemuseks hõbemedal.

Maailmarekord oli ka tänavu Rataseppa eesmärgiks, kuid 192 tundi 8 minutit ja 26 sekundit jäid hetkel veel kättesaamatuks.

34-aastane Rait oli kümnekordsel katkematul triatlonil võistelnud 16 sportlasest kõige noorem meestriatleet, temast noorem on hetkel veel rajal viibiv 22-aastane ameeriklanna Laura Knoblach.

Toome ära ka Raidu läbitud kilometraaži päevade lõikes ning igale jooksumaratonile ligikaudselt kulunud aja.