Varustus 03.10.2018
Autor

Suunto 9 - loodud kestma just nagu sina

Uudise pilt

Marathon100 loosib virtuaaljooksudest osavõtjate vahel välja kaks uut Suunto spordikella.  Oktoobris loosime kõikide suvistel virtuaaljooksudel osalenute ja sügistalvistele hooajale registreerunute vahel välja Suunto 3 kella.  Sügistalvise hooaja lõpus läheb loosi äge Suunto 9 spordikell. 

Suunto 9 on Soome firma uusim spordikell, mis Eestis on müügil olnud vaid mõni kuu. Vaatame järgi, milleks see kell võimeline on ning kellele sobida võiks.

Suunto 9 kõige olulisemaks omaduseks on kahtlemata aku kestvus.  Paljud meist on kogenud olukorda, kus kell annab mõnel pikemal jooksul otsad ehk teisisõnu – aku saab tühjaks.  Ent kui oled kellaga näiteks maratoni jooksmas ning oled enne starti kella unustanud laadida, siis pole just kõige mõnusam, kui ühel hetkel pilt ekraanilt kaob.

Suunto 9 spordikell mõõdab pulssi randmelt kella taga paiknevate anduritega.

Kas 120 tunnine aku maht oleks piisav? Sellist aku tööaega pakub Suunto 9 kell kõige säästvamal režiimil.  Maksimumvõimsusel peab aku vastu 25 tundi, mis on samuti vägagi korralik arv tunde. 

Kellal on 3 eelseadistatud ning üks sinu enda äranägemise järgi kujundatav akurežiim.  Lihtsustatult – aku tööaeg sõltub sellest, kas GPSi signaal salvestatakse iga sekund, iga 60 või 120 sekundi järel.  Ent aku tööaega pikendatakse ka ekraani valgust reguleerides, randmelt pulsimõõtmist kasutades/mittekasutades ja teisi kella omadusi sisse-välja lülitades. 

Treeningut alustades pakub kell sulle nimetatud akurežiime.  Ekraanil kuvatakse ka mitu tundi vastava seadistusega aku vastu peab.  Kui kella aku on treeningu käigus ohtlikult tühjenemas, siis on sul nt. võistluse ajal võimalik kasutusele võtta säästvam režiim ja sedasi südamerahuga edasi joosta.

Kui oled kella juba piisavalt kasutanud ja kell on tundma õppinud sinu treeningharjumusi siis annab ta ise eelnevalt märku, kui kella on enne trenni minekut laadida. Päris nutikas, mis?

Fotol Suunto 3 spordikell.

Kuna suur osa aku energiast kulub GPSi signaali jaoks, siis harvem GPSi signaali salvestamine pikendab automaatselt ka aku vastupidavust.  Ent kui asukoha teave salvestatakse iga 120 sekundi järel, on loomulikult oht, et sinu liikumistrajektoor saab fikseeritud ebatäpselt.  Ent siin tuleb mängu Suunto uus tehnoloogia, Fusedtrack.  Fusedtrack kasutab kella sees olevat kompassi ning kiirendusandurit, et saada võimalikult täpne marsruut, mida sa jooksmisel kasutasid. Ehk teisisõnu – sinu liikumistrajektoor salvestatakse suures osas ilma GPSi kasutamata! Jah, GPSiga ühendutakse iga 60 või 120 sekundi järel, kuid vahepealne liikumistrajektoor saadakse paika teiste anduritega ning tulemuseks on täpne liikumisjoon ja vastupidav aku ehk kaks omadust, mis tavaliselt on teineteist välistavad.

Suunto 9 mõõdab analoogiliselt teiste uute spordikelladega pulssi randmelt kasutades selleks USA tootja Valencell andureid.  Soovi korral saad kellaga kasutada ka pulsivööd.

Tippkellale omaselt on olemas ka bluetooth-ühendus nutitelefoniga, mis kuvab kella ekraanil infot sissetulevatest kõnedest ja sõnumitest. Loomulikult fikseerib Suunto 9 ka sinu poolt päeva jooksul tehtud sammud ehk toimib ka aktiivsusmonitorina.

Ent kella kaks kõige olulisemat omadust on ikkagi selle aku vastupidavus (koos erinevate režiimide kasutamisega) ning GPSi asendav-täiendav FusedTrack funktsioon.

Viimased uudised