Suusahullude Ööjooksumaratonil ootab jooksjaid öine Lõuna-Eesti maastik
3. novembril toimub Käärikul Suusahullude 3. Ööjooksumaraton. Võistlus toimub Kekkose 14km pikkusel rajal, mida on võimalik läbida 1, 2 või 3 korda. Start antakse kõikidele distantsidele ühiselt kell 17.00, mis tähendab seda, et jooksjad lähevad rajale ca pool tundi peale päikese loojumist. Kui suvisel ajal on ööpimeduses jooksmiseks vaja startida öösel, siis novembris saad sama emotsiooni kätte mitu tundi varem.
Esimene Ööjooksumaraton oli üks populaarsemaid uusi jooksuvõistlusi 2016.a. – Eesti jooksjad armastavad järjest enam pehmel pinnasel ja maastikul jooksmist. Maastikul ei püstitata isiklikke rekordeid, kuid looduses liikumine annab hoopis teistsuguse emotsiooni. Küsisime Jaak Teppanilt, kes Ööjooksumaratoni korralduse eest vastutab, mis jooksjat 3. novembril ees ootab ning mis sellest võistlusest erilise teeb.
Kuidas iseloomustada Ööjooksumaratoni jooksjale, kes pole sellest varem midagi kuulnud?
Põnev, elamusterohke, ekstreemne, romantiline, kõhe, õdus. Omadussõnu sellise ürituse kirjeldamiseks on lõputult, aga eelkõige on see midagi teistsugust tavapärasest jooksuüritusest. Kõik toimub kottpimedas metsas, rada on tähistatud helkurviitade ja postidega ning oma võlu annavad kindlasti väliküünlad. See jooks ei ole pigem mõeldud rekordite püstitamiseks vaid positiivse ja sooja emotsiooni saamiseks. Korraldajad püüavad eelkõige just rõhku panna sellele, et saadav emotsioon rajalt ja ka võistluse järgselt oleks võimalikult positiivne.
Ööjooksumaraton toimub õhtupimeduses. Mida tuleks pimedas jooksmise juures arvesse võtta?
Eks pimedus teeb loomulikult jooksmise mingis mõttes ohtlikumaks, nähtavus pole nii hea. Aga küllap Põhjamaa inimene on õhtuti õues treenimisega juba harjunud ka. Kindlasti tasub soetada endale kvaliteetne pealamp, sest odavama otsa lambid ei valgusta jalgealust piisavalt ja kipuvad ka enne lõppu ära kustuma. Samuti tasub riietus läbi mõelda, sest teatavasti läheb öösel ilm pisut jahedamaks kui päeval. Jalanõud oleks hea kui on piisava mustriga, sest hilissügisel kipuvad teed minema poriseks ja väga sileda jooksusussiga on suurem oht rajal jooksmise asemel kelgutama hakata.
Milline on Ööjooksumaratoni rada? Kas kogu rada on pehmel pinnasel? Kas rada on läbitav tavaliste tossudega?
Kogu rada kulgeb metsateedel, kasutame ligi 100% ulatuses Kekkose ringi Käärikul. Raja seisukord sõltub puhtalt ilmast - kui pole mitu päeva sadanud, siis saab kuiva jalanõuga läbi teha. Juhul kui ilm on niiske, siis on ka rada rohkem porisem. Esimene Ööjooksumaraton toimus hoopiski lumega ja osalejad valisid jooksmise ning suusatamise vahel - võitis suusataja! Aga jalanõu valib iga osaleja pigem oma liikumiskiiruse järgi - kes läheb jooksma paneb jooksutossu ja kes lihtsalt matkama, sellel tõenäoliselt kõige mugavam läbi käia rada pisut kõrgema matkajalatsiga.
Kas olete üllatunud, et Ööjooksumaraton on niivõrd populaarseks osutunud? Mis võib selle põhjuseks olla?
Me olime pisut üllatunud esimesel aastal kui 4-5 päeva enne üritust sadas maha korralik lumi ja osalejatel tuli lisaks öökartusele tegeleda ka suuskade keldrist otsimisega. Aga ligi 200 inimest oli kohal ja ei saa salata - peale üritust oldi kordades rõõmsamad kui enne starti. Eelmisel aastal kasvas osalejate arv pisut veelgi ja sel aastal oleme lootusrikkad, et ehk tuleb veel lisa. Osalejate arvule piirarvu me ei sea ja pingutame maksimaalselt, et kõigile vägev emotsioon tagasiteele kaasa pakkida. Küllap esimesed kaks Ööjooksumaratoni on teatud mõttes heaks reklaamiks ka ja meil on palju neid osalejaid, kes juba peale eelmise jooksu finišit olid veendunud, et järgmisel aastal tulevad jälle.
Fotod 2017 Ööjooksumaratonist. Autor: Ragnar Loova