Varustus 12.03.2020
Autor
Janek Oblikas

Test: Nike React Infinity Run

Uudise pilt

React Infinity Run on kevadhooaja hakul Nike poolt turule toodud uus jooksujalats, millel ambitsioonikas eesmärk – vähendada jooksuvigastusi.  Uuringud näitavad, et 70% harrastussportlastest kogeb aastase treeningtsükli jooksul erinevaid vigastusi.  Vigastusi võib olla erinevaid – lihasevenitused, liigsetest treeningmahtudest tulenevad ülekoormusvigastused, jms. 

Allakirjutanu pole ses osas mingi erand – 15 aastase jooksustaaži kestel on spordiarstid diagnoosinud erinevaid probleeme – plantaarfastsiidist jooksja põlveni. 

Seetõttu kõlas Nike uus lubadus mõnevõrra uskumatu taevamannana.  Kas ja mida suudab üks jooksujalats saavutada vigastuste vähendamisel?

Loomulikult, Nike tegi enne uue React Infinity Runi lansseerimist ära korraliku kodutöö.  Näiteks viidi sõltumatu osapoole poolt läbi uuring, millest võttis osa 226 poolmaratoniks valmistuvat tavalist jooksjat.  Pooled jooksjad kasutasid treeningutel Nike toestatud jooksujalatsit Nike Structure 22, pooled uut Nike React Infinity Runi.  Uuringu tulemused näitasid, et jooksjad, kel olid jalas Nike React Infinity Run tossud, kogesid võrdlusgrupist 52% võrra vähem vigastusi.  Poole võrra vähem vigastusi!

Hetkel, mil olen Nike React Infinity Run jooksujalatsitega teinud mõned lühemad ja mõned pikemad jooksud, sealhulgas läbinud ühe maratoni, on veel vara öelda midagi vigastuste kohta, kuid esmane kogemus on vägagi positiivne.

Nike React Infinity Run kasutab vahetalla materjalina firma kuulsat React materjali, mille energiatagastusomadused on esmaklassilised.  Ehk teisisõnu – talla sees olev kraam on seesama, mis on tippjooksjate jalas olevate susside sees.  Maakeeli – tossu põrge on väga hea. 

Tossu vahetalda on seda materjali pandud ohtralt – kanna kõrgus maast on 33 mm (meeste jalatsil).  Kuna jalats on mõeldud tavajooksjatele, on kanna ja pöia kõrguste vaheline erinevus ehk lühidalt drop 8-9 mm. 

Tald ulatub päris kaugele, rocker-tüüpi tallakuju peaks võimaldama sujuvamat liikumist.

Teiseks märkimisväärseks omaduseks on tossu talla kuju – see on kumer nn. rocker-tüüpi, mis peaks joostes aitama jalal sujuvamalt liikuda ehk sammu kannalt pöiale edasi kanda.  Kuna jalats on mõeldud eeskätt tavajooksjatele, siis ei ole selles süsinikkiust plaati, mis tekitab joostes nn, vedruefekti – kui sa jooksed kolme ja poole tunniga maratoni või 45 minutiga 10 km, siis pole sellest plaadist ju suurt tolku.

Kõige mõnusama tunde sain nende tossudega kätte mäkke ja mäest alla joostes.  Mäest alla joostes on ju põrutus kõige suurem, kehale mõjuv raskusjõud kõige tugevam.  Paks ja vetruv vahetald pehmendas löögi väga mõnusalt ära, mäest alla oli üle kanna lausa lust joosta. 

Samasugune tunne oli väiksest künkast üles joostes – amortisatsioon oli hea, toss oli pehme ja jala maha asetamisel tuntavat põrutust oli tunda minimaalselt.

Vahetalla head energiatagastusomadused tulevad välja natuke kiirema jooksu juures.  Loomulikult – minu kiirem tempo on samasugune nagu paremate jooksjate taastava treeningu kiirus . . . Ehk teisisõnu – kuigi see jalats sobib tootja soovitusel paremini keskmise kiirusega igapäevasteks jooksudeks, siis mulle meeldis sellega just tavapärasest kiiremini joosta.  Tallas kasutatav materjal maandas kiiremast jooksust tekkivat põrutust hästi, materjali omadused ja talla kumer ehitus suunasid jalga selle maha asetamisest ilusti tõukesse.  Ehk kui sa jooksed üle kanna, siis peaks see jalats vähendama kontakti aega maaga.

Nike React Infinity Run ei ole klassikaline toestatud jooksujalats, mis ohjaks sinu sammu väga jõuliselt.  Vaatamata sellele, et vahetald on uskumatult paks, on jalats kerge – meeste 45 numbri kaal jäi alla 300 grammi.

Pealsed on ühest tükist, kohati paksemad, kohati õhemad, välditud on ka tavaliselt kanna ümber asetsevat paksemat pehmendust.

Kanna ümber pole tavapärast paksemat pehmendust, toetuse jaoks on kanna välisküljes vahetalla peal plastist ääris.  Pealsed on ühest tükist kootud ning jalgatõmbamise hõlbustamiseks on kanna taga väike riidest silmus.  Pealsed on mugavad, piisavalt ümber jala, kuid eeldavad paelte korralikku kinni sidumist – muidu võib jalg sussi sees liikuma hakata. Ka tossu ostes võiks kaaluda tavapärasest kuni pool numbrit suuremat jalatsit – suurem võib olla parem.

Maratoni käigus käitus Nike React Infinity Run jalas samuti kenasti.  Paksem vahetald maandas põrutust ka 40. kilomeetril, mil jalad juba väsinumad olid.  Rocker-tüüpi tallakujust oli distantsi viimastel kilomeetritel tõenäoliselt vähem kasu – jalg oli selleks hetkeks juba tönts ning tõuget nii või teisiti vähem...

Tallamuster, eesmärgiks hea haarduvus ja stabiilsus.

Ehk kokkuvõtteks. Tavalise harrastussportlasena olen süsinikkiust plaate kasutavatest tossidest mööda vaadanud – ma lihtsalt ei ole nii kiire jooksja.  Ent Nike React Infinity Run on jooksujalatsina ka tavalise jooksja jaoks huvitav – pehmendust on ohtralt, tõuge on hea, jalats on mugav.  Nike vahetalla materjal võimaldab mõnevõrra vastandlikke omadusi – kuigi vahetald on väga paks, oli põrge vähemalt minu jaoks piisavalt hea.  Tegemist on väga hea kombinatsiooniga näiliselt erinevatest omadustest. 

Nike React Infinity Run sobib hästi igapäevaseks kasutamiseks eeskätt asfaldil ja kruusateedel, kus põrutuse mõju kõige suurem.  Ise kavatsen neid jooksususse lähiajal kasutada ka pikematel jooksudel, tõenäoliselt ka mõnel maratonil – kui sa teed mõne tunni jooksul 40 000 sammu, siis on see päris suur koormus.  Tahaks, et nende sammudega kaasnev põrutus oleks piisavalt hästi maandatud.  Ja seda Nike React Infinity Run ka pakub.    

Viimased uudised