Testis Polari uued spordikellad - Vantage V ja Vantage M
Kui tavaliselt lansseeritakse uusi tooteid ühekaupa, siis Polar lisas äsja tootevalikusse kaks uut spordikella – Vantage V ja Vantage M. Marathon100 sai Eesti suurima harrastusspordi veebilehena võimaluse esimesena testida antud spordikellade betaversioone ehk nn. müügieelset versiooni uuest tootest.
Polari seniste kellade nimed on tagasihoidlikult öeldes väheseksikad. Näiteks „V800“ – Polari senine tippmudel. Selle nimi on lihtne, kuid ausalt öeldes igav – ei kõla! Ent Polari uute toodete nimed on otsekui Bondi filmist võetud. „Vantage“ on steitment seniste V-de ja M-idega võrreldes ning kuigi võrdlus Aston Martin Vanguishiga on meelevaldne, peitub uues nimes selge sõnum. Tähendab ju Vantage otsetõlkes eelist ehk teisisõnu Polar tahab öelda, et seda kella kasutades saad teiste ees eelise.
Vaatame siis lähemalt, mis selles tootes põnevat on.
Välimus.
Kui Polari kellad on seni olnud kandilise kujuga, siis nii Vantage V kui Vantage M on mõlemad ümmarguse sihverplaadiga. See, et spordikellade kuju muutub igal aastal järjest sarnasemaks on täiesti mõistetav. Ümmargune kella ekraan on tänaseks muutunud harjumuspäraseks standardiks.
Polari uute kellade ekraanil kuvatav info on loomulikult värviline, mustvalge on ajalugu ja tagasi enam ei tule. Tehnoloogia on viimase paari aastaga sedavõrd suure sammu edasi teinud, et roheline värv on ekraanil tõesti erk ja roheline ning punane värv punane. Polar kasutab värve näiteks pulsinäidu juures – intensiivsemate treeningute ajal on pulss punases nii otseses kui kaudses mõistes.
Kella ekraan ulatub praktiliselt servadeni välja ehk sisuliselt kogu selle pinda kasutatakse treeningnäitude kuvamiseks. Kuna üleliigsed servad puuduvad, on kell ka suhteliselt kerge – näiteks Vantage M kaalub vaid 45 grammi ja V 66 grammi (võrdluseks – analoogsete omadustega kellad kaaluvad ca 85-87 grammi). Ent kella ekraan on siiski piisavalt suure läbimõõduga – 30,4 mm diameeter on tänapäeval standard. Gorilla Glass’ist ekraanikaitse tagab selle, et kriimusid sinna naljalt ei teki ning info on ka aastate pärast hästi loetav.
Jooksu ajal kuvatakse avaekraanil nelja erinevat näitu, ekraanivaateid on mitmeid ja kõik need on ka muudetavad.
Ekraanil kuvatakse sama-aegselt kuni nelja näitu – näiteks pulssi, jooksukiirust, läbitud vahemaad ja treeningu kestust. Kõik ekraanivaated on loomulikult kasutaja poolt kohandatavad – kui sind pulsinäit ei huvita, võid selle asemel kuvada kasvõi kõrgust merepinnast.
Kellarihm istub ümber randme väga hästi – Vantage V rihm on sellise „lukustussüsteemiga“, mis sisuliselt välistab kellarihma juhusliku lahtimineku, kellarihma kinnitusel on seespool väike naga, mis selle käe peal rihmaga ilusti seob.
Vasakul küljel on kellal 2 ning paremal 3 nuppu ehk loogika on sama, mida on kasutatud seniste Polari kellade juures. Vantage V nupud on suuremad ja kergelt mustrilise pinnaga, Vantage M nupud on väiksemad. Vantage V ekraan on puutetundlik, Vantage M-il mitte.
Kella tagaküljel torkab koheselt silma pulsisageduse mõõtmiseks kasutatav andur.
Pulsi mõõtmine
Polar oli esimene firma maailmas, kes hakkas pulsikellasid valmistama. Aasta oli siis 1977 ning suuremat osa Marathon100 lugejaskonnast polnud veel sündinudki.
40 aastaga on tehnoloogia mitu sammu edasi astunud ning uued Polar Vantage V ja M kellad mõõdavad pulssi randmelt. Kui spordikellad on randmelt pulssi mõõtnud juba mõned aastad, siis Polar on uute Vantage V ja M kelladega astunud ses osas sammu edasi. Polari eesmärgiks oli valmistada maailmas kõige täpsemalt randmelt pulssi mõõtev kella ning selleks võeti kasutusele uus Precision Prime andur. Nimetatud andur kasutab koguni üheksat LED-i randmelt pulsi mõõtmiseks. LEDid kiirgavad punast ja rohelist valgust, mis peaks andma täpsema pulsinäidu. Kella tagaküljel paiknevate LED-ide kõrval on lisaks neli metallist kontakti, millel on kolm otstarvet – neid kasutatakse pulsi mõõtmisel täiendava sensorina, kella aku laadimiseks ning andmevahetuseks arvutiga.
Polar Precision Prime andur
Võrdlesin randmelt pulsi mõõtmist OH1 pulsirihmaga, mis mõõdab südame löögisagedust käevarrelt ning tulemused olid – OH1 mõõtis Eesti Maastiku Maratonil keskmiseks pulsiks 156 lööki/minutis ja Polar Vantage V samuti 156 lööki minutis. Polari uute kellade poolt mõõdetav pulsinäit on sedavõrd täpne, et võid igapäevaste jooksude juures pulsivöö tõesti koju jätta. Loomulikult, pulsivööd ei kao veel kuhugi – need reageerivad pulsi muutustele, näiteks intervallide ajal alati mõnevõrra kiiremini.
Tegelikult peitub Vantage’i sees väike kompuuter, mis korrigeerib, just nimelt – korrigeerib, takkajärgi pulsi mõõtmisel tekkinud vead (ekslikud sakid) ning andmeid hiljem üles laadides on kõik juba nii nagu peab.
Ent Polar Vantage’i muudab huvitavaks see, mida pulsinäitudega hiljem edasi tehakse. Nimelt analüüsib Vantage V sinu treeninguid – jooksutempot, pulsinäite, jms – ning annab sellest lähtuvaid soovitusi. Saaremaa Kolme Päeva jooksu järel ütles kell näiteks mulle, et treeningute intensiivsus on liiga suur ning risk haigestuda või vigastada ennast on kasvanud.
Saaremaa Kolme Päeva jooksu järel ütles Polar Vantage V selgelt - vähenda koormust!
Polar Flow keskkonnas on võimalik jälgida erinevaid treeningkoormuse näite – koormust sinu südamele, lihastele, taastumist, jms ehk vähemalt pool selle kella võlust (ehk seesama nimes peituv eelis) tuleb välja oma treeninguid ja võistlusi hiljem Polar Flows analüüsides.
Treeningandmete põhjal arvutab Polar välja sinu jooksuvõimekuse (Running Index) ja prognoosib võimalikke jooksutulemusi 10 kilomeetrist maratonini.
Aku kestvus
Polar Vantage V ja Vantage M on mõlemad väga korraliku akukestvusega kellad. Vantage V aku peab vastu kuni 40 tundi ning Vantage M aku kuni 30 tundi. Tõenäoliselt ükski sinu võistlus või treening ei kesta 30 tundi . . .
Ent vastupidav aku annab sulle kindluse, et kui oled mõnel välismaratonil ja laadija on maha ununenud, siis – kell peab vaatamata sellele vastu.
Aku vastupidavuse juures pole tehtud kompromisse andmete salvestamise täpsuse osas. Kui osadel kelladel on valik – kas GPSi signaal salvestatakse iga 1, 5 või 60 sekundi järel, siis Polar Vantage kellad sellist valikuvõimalust isegi mitte ei paku – GPSi signaal salvestatakse iga sekundi järel. Kui tahad spordikella, mis salvestab sinu liikumistrajektoori GPS signaali abil iga sekundi järel, siis on Vantage V hetkel kõige kauem vastupidava akuga kell.
Polar Vantage kellad kasutavad sinu asukoha määramiseks nii GPSi kui GLONASSi ehk kahte analoogilist süsteemi. A-GPS tagab kiire GPS-satelliitide fikseerimise.
Aktiivsusmonitor
Polar Vantage kellad on väga mitmekülgsed spordikellad, mida saab kasutada nii treeningute jälgimiseks, kui aktiivsusmonitorina. Kuna pulssi mõõdetakse randmelt ilma pulsivööta, siis on pulssi võimalik mõõta ja salvestada 24 tundi ööpäevas (ja seda hiljem Polar Flow keskkonnas analüüsida).
Pidev pulsi jälgimine võimaldab hinnata ka koormustest taastumist, peale virtuaaljooksu raames maratoni läbimist võttis pulsi normi piiresse jõudmine aega päris mitu tundi.
Ka sinu igapäevast liikumisaktiivsust jälgitakse sama täpselt. Kellalt saad infot nii päeva jooksul tehtud sammude, kulutatud kalorite kui liikumisaktiivsuse kohta. Sa saad püstitada omale eesmärgi liikumise osas ning Vantage jälgib, kas sa eesmärgist ka kinni pead.
Samuti jälgib Polar Vantage sinu und. Kui magad heitlikumalt ja unes on katkestusi, salvestatakse katkestuste täpne aeg ja kestus ka kella poolt. Igal hommikul näed, mitu tundi sa magasid ning mitu tundi oli tegelikku uneaega. Katkestuste arvu, kestuse järgi hinnatakse une kvaliteeti ning antakse hinne. Paraku peab tõdema, et Polar Vantage kella andmetel pole minu une kvaliteet korralikust koolipoisi kolmest kunagi parem olnud.
Uni on olnud katkendlik, seda näitab ka Polar Vantage
Jooksu võimsuse mõõtmine
Polar Vantage V on kellale lisanud veel ühe unikaalse omaduse, mille tähtsus aktiivsete treenijate jaoks kahtlemata oluline – jooksu võimsuse mõõtmine ilma lisa-anduriteta.
Lihtsustatult. Kui sa jooksed 10km lauge profiiliga võistlusel, võib tulemuseks olla uus isiklik rekord. Kui sa jooksed 10km raskel ja mägisel maastikul, jääd tõenäoliselt oma rekordist minutite kaugusele. Mis ei tähenda muidugi seda, et sa endast vähem oleksid andnud või et võistlus/treening vähem koormav oleks olnud.
Jooksu võimsus on näit, mis mõõdab jooksu intensiivsust ja raskusastet ehk teisisõnu vatte. Kui tavaliselt läheb vattide mõõtmiseks vaja lisaandurit, siis Polar teeb selle ära kella sees olevate andurite ja tarkvaraga.
Jooksu võimsust vattides kuvatakse automaatselt peale igat võistlust/treeningut.
Spordialad
Polar Vantage sobib väga erinevate spordialade treening- ja võistlusinfo salvestamiseks. Jooksmine, rattasõit, triatlon, ujumine, jms – tänapäeval on loomulikult elementaarne, et kell on ka veekindel.
Kokkuvõtteks
Polar Vantage V on tippklassi spordikell, mis peaks rahuldama nõudliku harrastussportlase vajadused. Polar Vantage M on tippmudeli noorem õde, mis teeb põhimõtteliselt samu asju, paari väikese erandiga (ekraan pole puutetundlik, jooksu võimsust ei mõõdeta, väiksem aku) – täpsemalt vaata kahe kella võrdlust SIIT.
Vantage’i selgeks eeliseks on kahtlemata pulsinäitude täpsus ning aku vastupidavus. Polar Precision Prime sensor on kahtlemata järgmine põlvkond, mis mõõdab randmelt pulssi väga täpselt. Ka aku osas – ühesekundilise intervalliga GPS-näitude salvestamise korral on Polar Vantage V hetkel kõige vastupidavama akuga spordikell.
Puuduseks on hetkel toote uudsus – nagu teistegi spordikellade lansseerimisel – alguses kõik kellad ja viled veel ei tööta ning mõne näidu täpsus (nt. läbitud vahemaa) pole alati ideaalselt täpne. Kuu pikkuse testperioodi jooksul on kella tarkvara uuendatud seitse korda ning iga kord on lisandunud uusi võimalusi. Seega – selle kella võimekus ja funktsioonid täienevad vähemalt hetkel iganädalaselt. Näiteks lubab tootja lähiajal lisada kellale mobiiltelefoni teavitused ja passiivsushoiatused.
Hetkel avalikustatud uuenduste loetelu hõlmab näiteks taimeri, stopperi ja intervall-taimeri (detsember), mobiiliteavituste ja navigeerimisvõimaluste lisandumist (2019) ning Strava Live Segments-võimaluse ja Fitness testi lisamist.
Nii Vantage V kui Vantage M on väga mitmekülgsed spordikellad, mida saad kasutada nii täispika triatloni läbimiseks kui aktiivsusmonitorina une jälgimiseks.