Testisime uut Suunto 5 spordikella - ohtralt funktsioone ja vastupidav aku
Mullu lansseeritud Suunto 9 spordikell oli Soome kellatootja esimene uue põlvkonna pulsikell. Ülipika akukestusega (kuni 120 tundi!), ohtralt erinevaid võimalusi pakkuv kell oli mõeldud neile (üli)aktiivsetele harrastussportlastele, kelle jaoks aku vastupidavus oli oluline (ultrasportlased) või kes suudavad ära kasutada kogu info, mis tippkell neile annab.
Suunto 5 on selle kellaperekonna uusim liige, mis on mõeldud eeskätt normaalsetele harrastussportlastele, kelle jaoks lühidistants pole mitte 42 km, vaid näiteks 5 km. Juulikuust on kell ka Eestis saadaval, mistõttu võtsime kätte ja proovisime ära, milleks see võimeline on.
Suunto 5 puhul on kohe peale vaadates aru saada, millise tootja kell see on – see on väljanägemiselt niivõrd suuntolik, kui olla saab – robustne ja natuke militaarse iseloomuga. Kui Indiana Jones või MacGyver tuua kaheksakümnendatest tänapäeva, siis oleks neil käe peal tõenäoliselt just selline macholik kell.
Suunto 5 jälgib Soome kellatootja disainikeelt, koostekvaliteedist ning kella vastupidavusest annab aimu värvilist ekraani ümbritsev metallist pronksivärvi rõngas.
Kella ekraan ei ole puutetundlik ehk tema juhtimiseks tuleb kasutada ühte kella viiest nupust. Kell on mõnevõrra väiksem Suunto 9-st – 46 mm vs 50 mm, kaal 66 g vs 70 g ning ka displei on sama palju väiksem. Ent kui 10% väiksem kell maksab kolmandiku võrra vähem, aga teeb sisuliselt kõike sedasama, mis suurem kell, siis pole ju üldsegi paha diil!
Ka Suunto 5 on väga hea vastupidavusega akuga kell. Kellana kasutades peaks laadimisvajadus tekkima ca kahe nädala möödudes, ühe sekundilise intervalliga GPSi signaali salvestamisel peab aku vastu 20 tundi (ehk täispika triatloni ja natuke veel pealegi), kui soovid aga aku vastupidavust pikendada 40 tunnini, siis salvestatakse sinu asukoht iga 60 sekundi järel. Loomulikult mõjutab aku vastupidavust ilm – külmaga peab iga kell vähem vastu, mistõttu aku vastupidavuse suured numbrid on eriti Eesti talvistes oludes igati tänuväärt.
Erinevaid eelseadistatud spordialasid on kellal ca 80 ehk enam kui piisavalt. Spordialad on täpsemalt sinu poolt kohandatavad ehk võid seadistada need näidud, mida kell sulle rattasõidul, suusatamisel, jooksutreeningutel displeile kuvab.
Kui sa vajad treeningute planeerimisel abi, ulatab Suunto 5 sulle lahkelt oma käe. Nimelt on kellal nn. adaptiivse treeningplaani funktsioon, mis tähendab seda, et andes kellale konkreetse eesmärgi (taseme hoidmine, parandamine, boostimine), koostab kell (sinu treeninguid, und, taastumist jälgides) sulle järgmiseks seitsmeks päevaks treeningplaani. Loomulikult ei ütle kell sulle, milliseid jooksuharjutusi sa tegema peaks, kuid üldised soovitused – puhkepäev, 30 minutit kerget jooksu, 30 minutit tempokat jooksu – annab ikkagi. Kui lähed oma planeeritud 35 minutilisele kergele jooksule ning pulss liiga kõrgeks kipub, ütleb kell – slow down! Poolel maal vibreerib kell käel ja ütleb, et 50% on juba tehtud.
Suunto 5 annab sulle eesootavaks nädalaks ette treeningplaani.
Adaptiivseks muudab treeningplaani see, et plaan muutub, kui sa mõne trenni näiteks vahele jätad või mõnel muul päeval teed või eesmärke muudad.
Treeninginfo tulemusel arvutab kell välja sinu maksimaalse hapniku tarbimise ning selle põhjal annab teada sinu „keha vanuse“ ehk nn. fitness age. Rõõm oli näha, et Suunto kella arvates on 47-aastase mehe kestas peidus 20-aastase keha. Huvitav, mida ma peaks tegema, et ma kella arvates taas 16-aastane oleks?
Meeldib, kui kell väljendab keerulisi näitajaid inimkeeli ehk ütleb, kui vana su keha on.
Ent spordikellad pole enam ammu mõeldud ainult sinu treeningute salvestamiseks, vaid ka kõigeks muuks. Suunto 5 jälgib seetõttu loomulikult sinu und fikseerides une kestuse ja muud näitajad. Loomulikult saad kellaga ööpäevaringselt jälgida oma pulssi ning kell annab selle põhjal ka sinu taastumise kohta kiirhinnangu. Tunnike peale lühikest rattatrenni väitis kell näiteks, et ma olen „Stressed“. Tund hiljem olin juba „Recovering“. Teisisõnu – kui sa ise ei tunneta, millal on hea hetk uueks treeninguks, siis ütleb seda sulle sinu kell.
Sinu keha seisund ja energiatase võetakse kokku ühte näitajasse, mis näitab kui täis sinu keha aku on. Koheselt peale treeningut on see näitaja madal (minul langes 34% peale), kuid näiteks järgmiseks hommikuks olid keha akud 88% ulatuses laetud.
Loomulikult mõõdab kell ka sinu igapäevast kalorikulu ning sammude arvu ning kuvab selle visuaalselt atraktiivselt nädala kaupa ekraanile.
Pulssi mõõdab Suunto 5 uutele kelladele iseloomulikult randmelt, kuid optilise pulsianduriga ma lühikeste treeningute jooksul päris sinasõbraks ei saanud. Mõne treeningu lõppedes teatas kell, et pulsi mõõtmine polnud optimaalne ning soovitas selleks kella hoida randmel tavapärasest natuke kõrgemal. Kuid olen samasugust asja kogenud ka varem ning isegi osad pulsivööd pole esimestel kilomeetritel minu pulsinäitu päris täpselt paika saanud. Päris südametu ma ei ole, kuid olen mõistnud, et randmelt pulsimõõtmisel on oma spetsiifika, mis osade jooksjate puhul toimib ilmselt paremini kui teistel.
Suunto 5 kella kasutusele võtuks tuleb esmalt telefoni laadida Suunto mobiiliäpp (kui sul seda juba ei ole), ka kella seadistamine käib mobiilis. Mõnevõrra ootamatu oli, et uus kell ei ole ühendatava Suunto Movescount keskkonnaga, kuid ilmselt on Suuntol kavas erinevad keskkonnad ja äpid ühel hetkel ühendada.
Hinnaks on uuel kellal 329 eurot, võrdluseks Suunto 9 maksab 499 eurot. Kella omaduste ja hinna põhjal võib prognoosida, et sellest saab Soome tootja uue tooteperekonna kõige populaarsem kell – funktsioonide ja võimaluste valik on lai ning hind on hea ehk tegemist igati hea paketiga.
Suunto virtuaaljooksule saad registreerida siinsamas