Toiduplaaster võistluseks peale? Miks mitte?!
Geelide tarvitamine pikemate võistluste ajal on muutunud juba tavapäraseks, kuid nendegagi on aeg-ajalt probleeme – kuhu neid panna? Kas kõht võtab need kenasti vastu? Kleepuvad näpud!
Ent mis oleks, kui organism saaks vajaliku energia kätte näiteks naha peale paigutatud plaastri abil? Hispaanlased on välja töötanud Nutritape-nimelise plaastri, mis just nimelt seda teebki.
Nutritape sisaldab B1 ja B5 vitamiine ning hargnenud ahelaga aminohappeid (BCAA), mille abil suureneb intensiivse treeningu tulemusel lihase töövõime, energia kulutamine, rasva kasutamine energiaks, taastumine, jms. Kõik tähtsamad spordiga seotud füüsilised protsessid sõltuvad aminohapetest. Asendamatuid aminohappeid ei saa inimkeha ise sünteesida ehk neid peab omandama toidust või hispaanlaste arvates – plaastrist.
Tehnoloogia, millele toetutakse, on ravimistööstuses (ja ka spordis) kasutusel olnud juba aastaid. On ju näiteks magneesiumitablettidest oluliselt efektiivsem vastava geeli määrimine jalgadele – läbi naha jõuab lihasteni märksa rohkem magneesiumi, kui seedesüsteemi kaudu. Ja kõik me teame ju pipra- ja sinepiplaastreid!
Plaastris sisalduvad ained imenduvad organismi aeglaselt, mistõttu see toimib väidetavalt kuni 20 tundi. Kui võistlus kestab 20 tunnist vähem, soovitab tootja plaastri peale võistlust nahale jätta, kuna see kiirendab võistlusjärgset taastumist. Kui võistlus on intensiivne, võid panna ühe plaastri ka mõlemale jalale.
Kuna toitained imenduvad läbi naha ning täiendava energia vajadus on väiksem. Pead tarbima vähem geele-banaane-rosinaid ning seedeprobleemide tõenäosus on väiksem.
Kuidas plaaster reaalselt toimib pole Marathon100 suutnud veel testida, kuid äkki oleme peatselt kõik jooksuvõistlustel üle plaasterdatud?