TrailHunt Vooremäe1000 - kas suurima tõusumeetritega maastikujooks Eestis?
Jooksuhooaeg pole veel läbi ning tulemas on mitmeid mõnusaid võistlusi, mille kohta võib kasutada sõna maastikujooks. Sügisene loodus on ilus ning maastikujooksud sobivad hooaja lõpetuseks (või uue hooaja alustuseks) väga hästi - neil võistlustel pole oluline jooksukiirus, kuivõrd rekordeid sa maastikul vaevalt et püstitad. Üks selline võistlus on ka 29. oktoobril toimuv TrailHunt Vooremäe1000, mille korraldajaks on Vägilase jooksudest ja rogainidest tuttav Seiklushunt. Sellest, mida Vooremäe1000 endast kujutab, rääkis Arvi Anton Seiklushundist.
Mis on TrailHunt Vooremäe1000?
TrailHunt (lühendatult TH) on üks uudishimulik loom, kelle eriliseks huviks on ehedad rajad maastikul ning metsades. TH väärtustab puhast loodust ning metsarajakestelt saadavat positiivset energiat. Vooremäe1000 on aga juba kaks korda toimunud maastikujooksuvõistlus, mis sai osalejatelt väga sooja tagasiside, kuid kahjuks endiste korraldajate kauge vahemaa tõttu tekkis korraldamisse auk sisse. Oleme väga tänulikud, et MTÜ Spordiklubi Start (Tarmo Tarlap ja Leho Rips) omal ajal sellise mõnusa võistluse korraldamisega algust tegid ning Vooremäe1000 võistluse tuleviku Seiklushundi kätesse usaldasid. Nii saigi TrailHunt endale esimese väärika võistluse ning selle nime taga hakkab tulevikus seisma loodetavasti juba rohkem maastikujookse. Kuid seda näitab ja otsustab osalejatelt saadav tagasiside ning aeg. Tänavu saab TrailHunt Vooremäe1000 võistlusel osaleda kolmel erineval distantsil: 32km, 16km ja 6km. Keskmisel distantsil toimub ka matk ning lisaks on kavas lastejooksud.
Kas tegemist on pesuehtsa maastikujooksuga ehk nn. single-track ja pehmel pinnasel toimuva jooksuga või kasutatakse ka nt kruusakattega kergliiklusteid?
Võistluse saab liigitada ikkagi pesuehtsaks maastikujooksuks, kuigi toimub suures osas olemasolevatel Vooremäe Terviseradadel. Siinkohal suur tänu Eesti Terviseradadele ning kohalikule omavalitsusele, kelle toel need rajad on sinna tekkinud ning pidavalt head hoolt saavad. Tartumaa spordihuvilistele on Vooremäe tõusud kindlasti tuttavad ning kõik, kes seal on käinud väärtustavad seda kohta väga. Nüüd saamegi tutvustada neid toredaid rajakesi ja mõnusalt valusaid tõuse laiemale publikule!
Kui palju on 1000 tõusumeetrit? Kuidas seda võrrelda teiste Eesti jooksuvõistlustega? Kas tegemist on suurima tõusumeetrite arvuga jooksuvõistlusega Eestis?
1000 tõusumeetrit on juba välismaa trail-runi võistlustel 32km kohta päris suur hulk tõusu, kuid Eestis on vägagi raske sellisele distantsile nii suur hulk tõusumeetreid kokku saada. Näitena võib tuua, et 135m tõusu on kevadisel Tartu jooksumaratonil (23km) ja Haanja100 ultrajooksul tuleb küll tõusumeetreid üle tuhande kokku, kuid see on ka kolm korda pikem distants. Meie teada peaks Vooremäe1000 näol olema tegu suurima tõusumeetreid kilomeetri kohta jooksuvõistlusega Eestis.
Millise taktikaga soovitad joosta neil osavõtjatel, kel mägise maastikujooksu kogemust vähem on?
Pikematel ning tundmatutel seiklustel on tasa sõuad, kaugele jõuad, taktika kindlasti kõige mõistlikum. Pole midagi paremat, kui hea tundega üle finišijoone sammuda, kuid kiiresti alustades võib see tunne saamata jääda. Selline arv tõusumeetreid tähendab ka seda, et sama palju tuleb ka allamäge joosta ning tihti võib just see saada määravamaks. Allamäge joostes langeb lihastele, mis peavad jooksja kehamassile vastu pidama, palju suurem koormus ning kuigi alguses võib tunduda allamäge liikumine palju lõbusam, siis lõpu poole võib seis vastupidiseks osutuda. Vooremäe1000 võistlus on kindlasti hea viis saada Eestis maastikujooksu kogemus natukene mägisemal pinnasel. Lisaks jooksule on meil ka matkadistants 16km pikkusel ringil, et võib ka mõnusalt sõpradega matkama üldse tulla. Muidugi on ka jooksudistantsidel jalutamine lubatud ning ilmselge on see, et ka kõige kõvemad jooksusellid võivad mõnel teravamal tõusunukil kiirkõnni sisse võtta.
Asfaldisuss, naelik või maastikutoss?
Maastikujooksule soovitame ikkagi maastikujooksutossu. Kuna ilmad on sügisesed ning rada metsas, siis võib kohati täitsa libe olla. Pikematel distantsidel tuleb kindlasti enda jalatsivalikus kindel olla ning rajale tulla järeleproovitud jalanõuga. Kui varustus on mugav, siis on ka joosta mugavam ning üleüldine meeleolu positiivsem. Seiklushundi meeskonnal on samuti endal laialdasi kogemusi pikematelt võistlustelt - seega võib alati ka meie poole pöörduda, kui on huvi rohkem teada saada jalanõudest ja muust varustusest.