Jooksmine 08.03.2020

Unikaalse formaadi järgi korraldatud ultrajooksuvõistluse võitsid Hannes Veide ja Siiri Pilt

7. märtsi keskpäeval anti Põltsamaa Selveri eest start unikaalse formaadi järgi toimunud ultrajooksuvõistlusele Põgenemine Põltsamaalt (PP).  Kui tavapärastel jooksuvõistlustel on kõikidel võistlejatel sama stardi- ja finišipaik, siis PP-l oli ühine vaid start.  Nimelt käis võistlus selle peale, kes 24 tunni jooksul jõuab Põltsamaalt kõige kaugemale joosta-kõndida.  Võistluse tegi põnevaks ka see, et põhimaanteid tohtis kasutada maksimaalselt 1 kord kuni 1 km ulatuses. Loomulikult puudusid ka joogi-toitlustuspunktid - võistlejad pidid varu kaasa võtma või korraldama isetegevuslikud teeninduspunktid.

Võistlus algas seega raja planeerimisega – kuidas valida jooksurada vältides suuri teid nii, et tagatud oleks võimalikult kaugele jõudmine.  Eesti väiksuse tõttu jõuavad tugevamad ultrajooksjad 24 tunni jooksul paraku merepiirini välja, mistõttu populaarseks osutusid need marsruudid, mis viisid kiiremad võistlejad lõpuks Lätti.

Kuna eesmärgiks oli jõuda Põltsamaalt linnulennult kõige kaugemale, siis oli vaja valida ka teed, mis võimalikult otse stardipaigast eemale kulgevad.

PP võitis Hannes Veide (fotol), kes suutis 24 tunni jooksul jõuda 160 km kaugusele.  Hannese võit sai selgeks juba võistluse esimeses pooles, lõpuks edestas ta teiseks tulnud Priit Valku ligemale 12 kilomeetriga.

Kolmanda koha sai Reigo Lehtla (144,3 km).

Jooksjate marsruudid hargnesid kombitsate kombel erinevatesse ilmakaartesse.

Naiste arvestuses oli võitlus esikoha nimel oluliselt pingelisem ning võib öelda, et lõpuks sai saatuslikuks valitud marsruut. Nimelt jõudis Ulvi Lond 23 tunniga Eesti merepiirini ehk teisisõnu, maismaa, mida mööda joosta, sai lihtsalt otsa.  Võidu võttis Siiri Pilt tulemusega 105,4 km.  Ulvi Lond sai teise koha (104,3 km) ning Mairi Põder kolmanda (95,3 km).

Kokku suutis võistluse reeglitepäraselt lõpetada 36 võistlejat.  Kuivõrd võistluse formaat oli uus ja reeglid põhjalikud, pidid korraldajad kahjuks kolm võistlejat diskvalifitseerima.

Võistluse lõplikke tulemusi näed Marathon100 andmebaasist siit.

Fotod: Facebook, Põgenemine Põltsamaalt, Ain-Ivar Tupp, Olle Rõuk.