Jooksmine 23.04.2020
Autor
Janek Oblikas

Uus Polar Grit X kell sobib nii metsa kui maastikule

Uudise pilt

Soome spordikellade tootja Polar on viimase kahe aasta jooksul aktiivselt uuendanud oma tootevalikut.  Täiesti uue disainikeelega Polar Vantage M ja Vantage V olid esimesteks pääsukesteks 2018.a. sügisel, neile järgnes eeskätt sisetreeninguteks ja aktiivsusmonitoriks mõeldud Polar Ignite, nüüd on jõutud ultrajooksjate ja ekstreemsportlasteni.  Värskelt lansseeritud Polar Grit X just neile nimelt mõeldud ongi.

Polar Grit X näeb välja kellana, mis peaks olema tavapärasest vastupidavam.  Ja täpselt seda ta ongi.  Kella kontuuri markeeriv metalne rõngas on tugev ja robustne ning ulatub sellest millimeetri jagu kõrgemale pakkudes ekraanile tavapärasest rohkem kaitset.  Ka kella külgedel paiknevad nupud on suured ja reljeefse mustriga, mistõttu leiad need isegi pimedas ja väsinuna hõlpsasti üles.  Polar Grit X on konstrueeritud vastu pidama tingimustes, mis on kõike muud, kui igapäevased. 

Polar Grit X koostekvaliteet on esmaklassiline, kell peab olema vastupidav ning kõik selle osad - kellanuppudest ekraani ümbritseva metalse rõngani - on seda arvestanud.

Nimelt täidab see USA sõjaväe poolt välja töötatud standardi MIL-STD 810G nõudeid, mille iseloomustamiseks sobib hästi seda reguleeriv dokument – see on 804 lehekülge pikk!  29 testi, mis toode peab standardi nõuete täitmiseks läbima, hõlmavad seadme töökindluse kontrollimist nii kõrgetel, kui madalatel temperatuuridel, vihmas, kõrgmäestikus ehk madala õhurõhuga tingimustes, niiskuse ja hallituse mõjul, tugeva päikesekiirguse korral, jäävihmas, vibratsiooni ja kõrgendatud müra tingimustes, jm.  Loomulikult peab toode üle elama kukkumise ja löögist saadava põrutuse, vastu pidama liivale ja tolmule.  Kas ka sina talud kõike seda, jääb kaheldavaks, kuid vähemalt jääb uus Polar Grit X kõikides nendes tingimustes kenasti tööle.

Ekstreemspordi võistlused ja maastikul kulgevad ultrajooksud viivad aeg-ajalt just sellistesse tingimustesse, mis panevad ka sinu spordikella vastupidavuse proovile.  Grit X tuleb sellistest katsumustest kenasti välja.

Tavapärasest vastupidavam on ka kella aku.  40 tunnised võistlused või treeningud ilmselt ei ole tavapärased, kuid just nii kaua peab Polar Grit X aku vastu tingimustes, kus GPSi signaali salvestatakse iga sekundi järel ehk suurima sagedusega.  Aku maksimaalne tööaeg on 100 tundi ning see saavutatakse erinevate meetmetega.  Kella testimisel meeldis enim ekraanisäästja kasutamise võimalus.  Kõige suuremaks energiavampiiriks on ju kella ekraan.  Ekraanisäästja funktsiooni sisse lülitamine kuvab ekraanile vaikimisi vaid väikese kellanäidu.  Ekraanisäästu režiimist pääsed välja ühe nupuvajutusega, misjärel näed ekraanilt kogu tavapärast infot.

Ekraanisäästja kasutamine kuvab sulle vaikimisi vaid väikest kellanäitu, kõik treeningu andmed tulevad ekraanile ühe nupuvajutuse järel. 

Aku vastupidavust saab pikendada ka GPSi signaali salvestustiheduse reguleerimisega.  Ühe või kaheminutiline regulaarsus võib pikkadel võistlustel olla täiesti piisav, andes kellale juurde märkimisväärselt tööaega.  Kuna kõiki neid valikuid saab teha ka võistluse või treeningu käigus, võid säästurežiimile minna ka siis, kui poolel teel märkad, et aku ei pea finišini vastu.

Polar Grit X kellal on ka maastikul liikumiseks ja matkamiseks vajalik navigeerimisvõimekus.  Grit X ühildub Komoot-nimelise rakendusega, milles saad koostada liikumiseks vajalikke marsruute.  Komoot on hõlpsasti kasutatav ning annab planeeritud marsruudi kohta ka detailse info – millisel pinnasel liigud, kui palju on rajal tõusumeetreid, jms.  Importides koostatud marsruudi kella, annab Grit X liikumiseks vajalikke juhiseid. 

Navigeerimisvõimekuse jaoks on oluline ka nn. „Back to start“ funktsioon, mis juhendab sind tagasi treeningu alguspunkti.  Selle funktsiooni kasutamiseks ei pea ultrasportlane olemagi, piisab, kui oled jooksmas mõnes tundmatus välisriigis, kus kõik majad ja tänavad täpselt samasugused välja näevad.  Horvaatiakeelsed tänavanimetused on navigeerimiseks Sõpruse puiesteest mõnevõrra keerukamad ja võivad muuta sinu treeningu planeeritust tsipa pikemaks.

Koostatud marsruudilt kõrvale sattudes kuvatakse sulle sinu asukoht planeeritud raja suhtes.  Info on lihtne ja selge. Ekraanil näidatakse ka sihtpunktini jäänud distantsi.

Uutest funktsioonidest on kellal veel Hill Splitter ja FuelWise. Kui tavaliselt kuvab spordikell treeningu kohta tõusu- ja langusmeetreid, siis Hill Splitter teisendab selle info üles- või allamäge liigutud vahemaa pikkuseks, mis treeningu või võistluse raskusastme iseloomustamiseks täiendava täpsusastme lisab.

FuelWise on funktsioon, mis annab märku süsivesikute või vedeliku laadimise vajadusest treeningu või võistluse käigus.  Soovitused lähtuvad sinu pulsist ja liikumiskiirusest, kuivõrd ka energiakulu sõltub sellest.  Tavatreeningutel ei ole selle teadmisega väga palju peale hakata, kuid pikematel võistlustel võib energiadefitsiit mõjutada märkimisväärselt sinu sooritusvõimet.  Raskematel maastikel liikudes tuleb keskenduda jooksusooritusele ning toitumine võib jääda vajaliku tähelepanuta. FuelWise tuletav seda sulle meelde.

Ilmaprognoosi on kellalt mõnus vaadata, eriti kui ilm on ilusamaks minemas :-)

Loomulikult on Grit X-l olemas need funktsioonid ja omadused, mis Polari spordikellad unikaalseteks muudavad:

- täpne, kümmet (!) LEDi kasutava Precision Prime anduriga randmelt pulsi mõõtmine;
- Nightly Recharge funktsioon, mis jälgib sinu unerežiimi andes hinnangu organismi taastumisele treeningutest;
- treeningute intensiivsust jälgiv Training Load Pro, mille eesmärgiks on vältida ületreeningut ja sellest tulenevaid vigastusi ja probleeme;
- jooksuvõimsust mõõtev Running Power, mis võtab treeningute raskusastme hindamisel arvesse mitte ainult jooksukiirust ja pulssi, vaid ka rajaprofiili.

Grit X-i ekraan on puutetundlik, täpselt nagu Polar Vantage V-lgi.  Ka hinnalt on need kaks kella võrreldavad – Grit X hind saab olema 429 eurot. 

Kokkuvõtteks. Grit X on Polarilt julge samm enda jaoks uuele territooriumile.  Hea navigeerimisvõimekusega eeskätt ekstreem- ja ultrasportlastele mõeldud kella pole Soome tootjal kaua tootevalikus olnud.  Ent pikemate maastikujooksude kasvav populaarsus on kasvanud nii mujal maailmas kui Eestis ning Grit X sobib nende vajadustega hästi.  Grit X sobib hästi ka matkakellaks looduses liikuvale inimesele.

Polar Grit X kellast saad lisainfot ka Polari eesikeelselt kodulehelt siit.

Viimased uudised