Jooksmine 06.05.2018
Autor
Lagle Vetemäe, Andres Klettenberg

Vedeliku tarbimise tähtsusest palava ilmaga

Uudise pilt

Soojad suveilmade saabumine tuletab taas meelde, kui vajalik on õiges ja piisavas koguses vedeliku tarbimine. Vähene joomine võib põhjustada dehüdratsiooni ehk vedelikupuudust. Esmalt mõjutab dehüdratsioon justnimelt organismi normaalset talitlust. On levinud arvamus, et piisab, kui tarbida 2-3 liitrit vett päevas, vältimaks vedelikupuudust organismist.  Tegelik elu on näidanud, et ainuüksi tarbitava vedeliku kogus ei mängi dehüdratsiooni vältimises rolli.

Kõigest pooletunnise harjutamise käigus võib keha kaotada kuni 500ml vedelikku. Kui higistame, kaotab meie keha mitut tüüpi mineraalaineid, mida vees ioonideks lahustunult teatakse ka elektrolüütide nime all. Elektrolüüte vajab organism eelkõige normaalseks talitluseks. Spordiga tegelevate inimeste jaoks on olulisemad mineraalained: magneesium, kaalium, naatrium ja kaltsium.

Spordi harrastamise seisukohalt, on mineraalainete kaotus organismis seotud just sportlike tulemustega – või pigem nende langemisega. Kui keha kaotab vedeliku arvelt kehakaalu, põhjustab dehüdratsioon kehalise võimekuse vähenemist. Võistlusel või treeningul võivad tekkida lihaskrambid, suur väsimustunne ning kehatemperatuuri järsk tõus. Kõik see mõjutab kehalise soorituse tulemust negatiivselt.

Elektrolüütide defitsiidi üheks peamiseks tagajärjeks võibki olla krampide teke.  Lisaks sellele, et lihasspasmid pole kõige meeldivamaks elamuseks, mõjutavad krambid füüsilise pingutuse tulemust. Krampide teke tuleneb mitte ainult elektrolüütide defitsiidist vaid ka süsivesikuvarude ammendumisest, toidust mittepiisava magneesiumi kättesaamisest ning vähetreenitud inimestel lihaste väsimusest. Elektrolüütide tasakaalu rikkumine põhjustab  halba enesetunnet ning meeleolu langust.  Kuuma ilma käes tekkiv vedelikupuudus tingib ka kehatemperatuuri tõusu ning ülekuumenemise vältimiseks intensiivistub vedelikukadu organismist veelgi rohkem. Elektrolüüdid on seotud lihaste ja närvide funktsioneerimisega ning nende puudus organismis võib põhjustada tõsiseid neuroloogilisi ning südameprobleeme.  Seega peaks treeniv inimene kindlasti jälgima, et organism saab lisaks piisavale vedelikule kätte vajalikus koguses elektrolüüte.

Mineraalainete piisavat taset organismis saab hoida eelkõige tasakaalustatud toitumisega, kuid kindlasti ei pruugi üksnes toidust saada kätte vajalikku kogust. Kuumade ilmadega treenides on vedelikukadu suurem ning kindlasti tuleks just elektrolüütide defitsiiti vältida. Neid leidub ka tavalises kraani- ja mineraalvees, kuid koguseliselt pole seal leiduvate ainete hulk treenijale kindlasti piisav.

Siinkohal tulevadki appi spetsiaalsed rohkelt elektrolüüte sisaldavad spordijoogi tabletid, mis vees lahustunult on nende suurepäraseks  allikaks. Sealjuures ei tasu karta, et tegemist on „keemiat täis“ kahjulike jookidega. Tänapäeval on saadaval elektrolüütidega spordijooke, mis on naturaalse maitsega ning ei sisalda kunstlikke värv- ega säilitusaineid. Süsivesikuid mittesisaldavad joogitabletid  sobivad hästi ka kaalulangetajatele, kuna ei sisalda kaloreid ning suhkur on asendatud loodusliku magusainega. Seega kõik kuuma ilmaga võistlejad ja treenijad – olge valmis selleks, et nädalavahetus tuleb palav ning valmistage oma organism juba varakult ette!

Viimased uudised