Jooksmine 16.06.2017
Autor

Aarne Heino, Nakukymppi peakorraldaja - tavaline võistlus on väga tõsine!

Uudise pilt

Aarne Heino on rõõmsa ja positiivse olekuga – ega teistsugused inimesed ei saakski alasti jooksuvõistlust korraldada.  Nõuab see ju teatud määral ettevõtlikkust, kuid ka positiivset ja kompleksivaba ellusuhtumist – see, mis kõrvaltvaatajad räägivad ei ole oluline, tähtis on, et Nakukymppil osalevad inimesed ning pealtvaatajad võistlust naudivad.  Kuigi, sõna „võistlus“ on Nakukymppi kohta ebaõige kasutada, kuna selle ettevõtmise selgrooks ei ole mitte sekunditest ja kümnendikest tekkiv võistlusmoment vaid osalemisrõõm.

14 aasta jooksul on Nakukymppist saanud enam kui 100 osavõtjaga üritus, mis järjest suuremat rahvusvahelist kuulsust naudib.  Ajasime selle-aastase Nakukymppi stardi eel juttu võistluse peakorraldaja Aarne Heinoga.

Kust tuli mõte korraldada alasti jooksuvõistlus?

„Mu heal sõbral on siin lähedal suvemaja,“ räägib Heino Nakukymppi sünniloost.  „Kui meie lapsed olid väikesed, olime me suviti Jaanipäeva ajal siin.  Tavaliselt me tegime enne jaaniõhtul sauna minekut 10km jooksuotsa.  Ühel aastal oli juunikuus väga palav ning sõber kostis – oleks mõnus, kui saaks võtta riided ära ja joosta alasti.  Ja lisas seejärel  – kui me jookseks alasti 10km, siis see oleks Nakukymppi.“ 

„Mõni aasta hiljem hakkasin mõtlema, et äkki tõesti korraldada selline üritus!  Mu sõbral on selline töökoht, et ta ei saa avalikult sellise ettevõtmisega seotud olla.  Mina olen ettevõtja ja ma ei pea tegema välja sellest, mida teised inimesed arvavad.“ 

„Ma olen osalenud sadadel jooksuvõistlustel, kuid tavaline võistlus on väga tõsine.  Inimesed jooksevad higisena ja isegi ei tereta.  Mõtlesin, et prooviks korraldada rõõmsa ja lõbusa võistluse, hoopis teistsuguse kui tavapärased võistlused.  Niimoodi sündiski 14.a. tagasi mõte korraldada Nakukymppi.“

Esimesel korral osales võistlusel vaid 4 jooksjat, kellest 3 olid Aarne tuttavad ning vaid 1 tuli osalema kaugemalt, Lahtist.

„Jätkasime Napakymppiga ning osavõtjate arv hakkas ajapikku kasvama.“

„Napakymppiga on selline lugu, et kui sa osaled sellel ühe korra, siis sa tuled ka järgmisel aastal starti.  Sa näed, et inimesed on rõõmsad, naeratavad, löövad üksteisest möödudes käeplaksu,“ selgitab Heino põhjuseid, miks iga aasta nimetet võistluse populaarsus kasvab.

Kes osalevad Napakymppil?

„Parimad jooksevad ka siin kiiresti, 33-34 minutiga,“ vastab Heino.

„Aga rajal on ka väga kogukaid inimesi . . . Neile, kes tavalistel võistlustel ei osale, on see üks ja ainus võimalus osaleda nii, et sinu üle ei naerda.  Lähed rajale sellisena nagu sa oled.“

„Osavõtjad jagunevad kolme gruppi. On jooksjad, kes jooksevad korra aastas alasti.  On spetsiaalselt sellele üritusele tulnud tüübid – poissmehepidudest osavõtjad, mõrsjad-peigmehed.  Ning lõpuks on siin naturistid, kellele alastiolek on tavapärane.  Alguses moodustasid naturistid enamuse osalejaskonnast, kuid nad ei jõua tavaliselt päris 10km joosta.“

„Ma oleks võinud selle ettevõtmisele mõni aasta tagasi joone peale tõmmata, kuid – kui inimesed on valmis sellel osalema, siis pean mina olema valmis seda korraldama. See kohustab mind.“

„Osavõtjad ja publik teevad sellest võistlusest erilise!“

Ent miks on võistlusel selline toimumisaeg, reede õhtul?

„Kui ma korraldasin Nakukymppit esimest korda, siis kohalikud soovitasid, et ma korraldaks selle võistluse reede õhtul,“ selgitab Heino.  „Oma suvekodusse tulevad inimesed reede õhtul, mistõttu nad tulevad tõenäoliselt ka seda ettevõtmist vaatama. Kui ma korraldaks seda laupäeval, siis oleks inimesed juba oma suvekodus ning ei viitsiks enam siia tulla. Seetõttu me korraldamegi seda võistlust reedeti.“

„Kohalikud korraldavad kõik võistlusvälise – piletimüügi, parkimise, jms.  Nakukymppi on selle küla suurim sissetulekuallikas.“ 

„Võistlust on kajastanud Rootsi, Saksa televisioon, eelmine aasta tegi Prantsuse jooksuajakiri Nakukymppist pika artikli.  Siin on käinud ka Reuters, Soome televisioon ja loomulikult kõik kohalikud lehed-ajakirjad.“ 

„Nakukymppi eripära seisneb selles, et kuigi maailmas korraldatakse palju alasti võistlusi/üritusi, siis meie võistlus ei toimu kinnisel territooriumil vaid looduses.“ 

„Meil ei ole ka eelregistreerimist.  Esimestel aastatel oli, kuid siis helistasid öösel purjus inimesed ja panid end kirja . . . Kamp võib võtta viina ning otsustada, et läheme Nakukymppile, kuid – ega nad ikkagi ei tule. Need, kes võtavad osa, need teevad selle otsuse suhteliselt hilja ning on huvitav ka näha, et kes siis sel korral siia tulevad.“

 

Viimased uudised