Jooksmine 22.12.2015

Eesti parimad väikesed jooksuvõistlused 2015

Marathon100 alustas jooksjatelt võistluste kohta tagasiside kogumist mullu.  Oleme jooksjatel palunud hinnata jooksuvõistlusi koheselt peale nende toimumist.  Iga võistlust on hinnatud kümne punkti skaalal, kus „10“ on „väga hea“ ja „1“ on „väga s..t“ võistlus.  Võistlustele on antud üldhinnang, kuid oleme palunud hinnata ka võistluse korraldust, söögi-joogipunktide tegevust, rada ja selle märgistust, auhindu-medaleid, stardi-finišiteenindust ja hinna-kvaliteedi suhet.  Samuti on jooksjatel olnud võimalik täpsustada oma hinnanguid vabas vormis kommentaaridega ning kinnitada, kas nad osaleks sellel võistlusel ka järgmisel aastal.

Mullu jagasime kõik võistlused kahte gruppi – suured (enam kui 1000 võistlejat) ja väiksed (kuni 999 võistlejat), samuti selgitasime välja parimad uued võistlused.  Sel aastal jagasime alla 1000 osalejaga võistlused kaheks tõmmates joone 250 osaleja peale.

Ei ole õige võrrelda enam kui 400 osavõtjaga Pärnumaa Võidupüha maratoni 106 osavõtjaga Haapsalu maanteejooksuga.  Väiksemate võistluste korraldamine on kergem ja nõuab vähem inimesi.  Seetõttu tegime sel aastal selge vahe – kui võistlusel oli alla 250 osaleja (ilma lastejooksudeta), siis jätsime sellised võistlused eraldi väikejooksude gruppi.

Väikseid, alla 250 jooksjaga võistlusi, mida jooksjad Marathon100 veebilehel hindasid, oli sel aastal 22.  Siia gruppi kuuluvad ka nn „gurmeemaratonid“ – võistlused, kus jooksja personaalseid soove üritatakse tavavõistlusest rohkem arvesse võtta.  Personaliseeritud rinnanumbrid, varasema startimise võimalused ning teeninduspunktid, kus spordijoogi kõrval pakutakse ka nt. õlut – seda kõike on suurtel jooksuvõistlustel mõnevõrra keerulisem pakkuda.  Väikestel jooksuvõistlustel tunnevad jooksjad sageli peakorraldajat nimepidi – selle kõige tulemusena on ka jooksjate poolt antavad hinded keskmisest kõrgemad.

Ent jooksjate poolt jagatavad hinded on kõrgemad ainult siis kui kõik võistluse juures toimib.  Kõige madalamalt hinnati jooksuvõistlustest 2015.a. just nimelt ühte väikest jooksuvõistlust, mis sai jooksjatelt koondhindeks 6,00 punkti.  Kõige kõrgem hinne oli väikeste jooksuvõistluste kategoorias 9,81 punkti ehk siis väiksemate võistluste hinded kõikusid rohkem võrreldes suurte võistlustega, kus korralduse tase on ühtlasem.

Eesti 2015.a. parimad väikesed jooksuvõistlused

Esikuuiku piirimaile pressis ennast 9,43 punktiga Eesti Maastiku Maraton.  Selline punktisumma oleks suuremate jooksuvõistluste TOPis andnud seitsmendast oluliselt parema koha.

Kuuendale kohale platseerus Maastiku Maratonist vaid 0,02 punkti võrra parema keskmise hindega Pääsküla Raba Maraton.  Täpsustuseks tuleb lisada, et tegemist oli novembrikuise Raba Maratoniga.

Viiendale kohale paigutus väikeste jooksuvõistluste kategoorias Lossmanni jooks. Punkte sai sel aastal reinkarnatsiooni läbi teinud Viljandi jooksuvõistlus 9,53.

Neljandale kohale tuli 2015.a. Otepää Jooksutuur, mis veel mullu tunnistati aasta parimaks uueks jooksuvõistluseks.  Kolmepäevajooksu Lõuna-Eesti versioon sai jooksjatelt hindeks 9,65.

Kolmandaks tuli 9,70 punktiga raske raja poolt tuntud Haanja Ultra.  Tegemist ilmselt ainsa jooksuvõistlusega Eestis, mille lühimaks võistlusdistantsiks on 42km ehk klassikaline maraton.

Teisele kohale tuli jooksuvõistlus, mille muutis huvitavaks juba selle toimumispaik – Kihnu maraton sai jooksjatelt hindeks 9,75.

Esimesele kohale ehk Eesti parimaks väikeseks jooksuvõistluseks tunnistasid jooksjad sel aastal Ida-Viru Staadionimaratoni.  Tegemist ainulaadse üritusega, mille muudab eksklusiivseks juba osavõtjate arvule seatud piirang.  Punkte sai Staadionimaraton 9,81.

Palju õnne kõigile tippu jõudnutele!

Toome siinkohal ära kogu esikümne

Eesti parimate suurte jooksuvõistluste selleaastast TOPi näed siit ja keskmise suurusega võistluste edetabelit siit.