Jooksmine 09.06.2016
Autor
Virge Tamme

HULLUMEELNE - 19km ujumist, 900km ratast ja 211km jooksu ehk 80 tundi võistlust iseendaga!

10. juunil võtab Eesti tuntuim ultrasportlane, Rait Ratasepp ette lihtinimesele hullumeelsena tunduva treeningvõistluse. 80 tunni jooksul läbib Rait viis järjestikust triatlonidistantsi maga

Uudise pilt

19 km ujumist, 900 km ratast ja 211 km jooksu ei ole just distantsid, mida tavaline spordisõber ka nädalaga läbiks. Mitmetel rasketel ultrajooksudel ja ultratriatlonitel end tõestanud tartlane Rait Ratasepp võtab need distantsid esimese eestlasena järjest ette. Ta alustab homme, 10. juunil Eestis viie täispika ultratriatloni läbimisega.

Ratasepp alustab katsumust kell 9 hommikul 19 km ujumisega Tartus Arctic Sport spordiklubi 25-meetrises basseinis, kus tal tuleb selle distantsi läbimiseks ujuda 760 basseinipikkust. Koduses treeningbasseinis oli tema pikimaks treeningujumiseks 12 km, mille netoajaks oli 3 tundi ja 49 minutit. „Jüri Käeni koostatud ujumiskavad olid mahukad ja väsitavad, aga edasiviivad. Rasked režiimujumised ja pikad distantsid annavad enesekindlust, et 19 km vees on läbitavad,“ ütles Ratasepp, lisades, et väljakutse ei piirdu mitte ainult vees veedetava seitsme tunniga, vaid tegeleda tuleb ka alajahtumise ja toitumisega.

Pärast ujumist istub Ratasepp kohe ratta sadulasse ning sõidab 900 km mööda Eesti teid. Marsruut (vt. avafotot) viib ta Tartust Valka, Võrru, uuesti Tartu, Viljandi, Pärnu, Lihulasse, Raplasse, Kosele, Tapale, Kadrinasse, Pajustisse, Roelasse, Avinurme, Mustveesse, Jõgevale, Luunjasse. Rattadistants lõpeb taaskord Tartus, kust algab viie maratondistantsi läbimine – 211 km jooks. Planeeritav järjest sportimise aeg on ca 80 tundi.

Jooksu näeb Ratasepp distantsi kõige raskema alana. „Jooksu osa saab olema ülimalt keeruline, sest unetus on selleks hetkeks keha juba niigi viimase piirini viinud ning jooksmine on lihastele üks väljakutsuvamaid tegevusi üldse. Kuna sellises formaadis ultratriatlon on mulle uus ja paljuski tundmatu, ei oska ma täna ette näha, mis kõik mind ees ootab.“

Küsimuse peale, miks ta seda teeb, vastab Ratasepp: „See on suurepärane võimalus ennast ja oma võimete piire tundma õppida. Sellise katsumuse ajal tuleb toime tulla lugematul arvul raskete hetkedega ning iga sellise raskuse ületamine teeb mind jälle gramm tugevamaks. Ultrakatsumuste ajal kogetud emotsioonid ja alistatud raskused muudavad mind isiksusena tugevamaks ning muudavad mu mõttemaailma.“

Sellise ultraspordi ja pingutuse puhul on vajalik teada ka oma verenäitajaid ja nii jälgib Ratasepp on tervist regulaarselt meditsiinilaboris Synlab. Verevõtja ja laboriarst on kaasatud ka tervesse katsumusse, kus tema vere põhinäitajaid, toidust saadavate glükoosi jm ainete, taastumisanalüüse ja infarkti ohu markereid jälgib enne katset ja peale iga ala laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.

Eestis toimuv quintuple ultratriatlon on Ratasepale ettevalmistavaks treeningkatsumuseks 29. juulist 31. juulini Saksamaal toimuvaks ultratriatloni MK etapiks, kus järjest tuleb läbida kolm täispika triatloni distantsi. Samuti 24. augustist 2. septembrini Šveitsis toimuvaks kümnekordseks ultratriatloni MK etapiks, kus 10 järjestikusel päeval läbitakse iga päev üks täispikk triatlon.

Rohkem infot katsumuseks ettevalmistamisest leiab Ratasepa blogist „Ultraspordist, ausalt!“. Võistluse käiku saab jälgida ultrasportlase Facebookis.

Viimased uudised