Jooksmine 04.05.2023
Autor
Janek Oblikas

10 soovitust maastikujooksuks

Uudise pilt

Maastikul jooksmine on asfaldimõõtmisest oluliselt emotsionaalsem, kuid seejuures tuleks arvestada ka maastikujooksu eripäraga.  Järgnevalt 10 lihtsat soovitust, mida maastikujooksu puhul arvesse võtta.

  1. Lihased saavad teistmoodi koormust

Kui oled seni treeninud linnatänavatel võib maastikul jooksmine tunduda väsitav.  Jalgealune pind on ebatasane, head tõuget on raskem saada, aeg-ajalt vajub jalg pehmesse pinnasesse.  Maastikul joostes on jalalihaste töö erinev.  Need kohad, mis pole varem samasugust koormust saanud, väsivadki kergemini.  Ent – ülekoormusvigastuste oht väheneb, kuna samm varieerub maastikul rohkem ning pehme pinnas ei põruta sama palju, kui asfalt.

  1. Jookse aeglasemalt

Isegi lihtsal maastikul joostes kipub pulss harjumuspärast tempot hoides kõrgemaks minema.  Energiakulu on suurem, mistõttu tulebki oma jooksukiirust vähendada.  Vastasel juhul on jalad enne finišit väsinud ning jaks otsas.  Kui lähed maastikujooksu võistlusele, näiteks Tartu Maastikumaratonile, jäta rekordmõtted koju.  Rekordeid joostakse asfaldil mitte maastikul.

  1. Jälgi hoolikalt rada

Maastikul joostes kipume aegajalt loodust nautima jääma unustades ära jooksurajal valitsevad ohud.  Maa seest välja turritavad juurikad ja kivid tekivad rajale alati ootamatult.  Seetõttu jälgi hoolikalt jooksurada, et õigel ajal märgata võimalikke rajal paiknevaid takistusi, millega arvestama pead. 

  1. Kõrgem samm

Kui teed kõik oma jooksutreeningud linnatänavatel, kohaneb ka sinu jooksutehnika sileda asfaldiga – samm on madal ja ökonoomne.  Maastikule sama jooksutehnikaga minna ei saa – kui tahad kukkumisest hoiduda, hoia ka samm kõrgem.

  1. Jooksutempo varieerub rohkem

Maastikujooksuvõistluste rajad on tavaliselt vaheldusrikkad – on pehmemat pinnast, on muda, on ka kõvema kattega jooksuradu.  Muuda oma jooksutempot sellest lähtuvalt – kui rada võimaldab, hoia tempo kiirem ja ole valmis tempos järgi andma, kui pulss liiga kõrgeks läheb.  Maastikudistantse ei ole võimalik algusest lõpuni ühtlases tempos läbida.

  1. Hoia käed natuke kehast eemal

Ebatasasel maastikul tasakaalu säilitamine eeldab ka jooksutehnika korrigeerimist.  Hoia käed tavapärasest rohkem kehast eemal, see aitab joostes paremini tasakaalu hoida.

  1. Kui võimalik, jookse otse!

Maastikul jooksmise võlu tähendabki seda, et sa ei väldi rajal olevaid lompe või porimülkaid.  Alati kui võimalik jookse otse! Vastasel juhul läheb sinu jooksudistants veelgi pikemaks.   

  1. Võta mobiiltelefon kaasa

Metsaradadel joostes võib juhtuda nii mõndagi.  Komistad ja kukud. Leiad pildistamisväärseid lilli või liblikaid.  Seega, võta pikemale maastikuotsale minnes mobiiltelefon kaasa. Kasvõi Facebooki jaoks.

  1. Maastikujooksu tossud annavad eelise

Maastikujooksu tossud on mõeldud maastikul jooksmiseks.  Neil on tavaliselt sügavama mustriga tald, mis takistab märjal maastikul libisemist.  Paljud maastikujooksu tossud on konstruktsioonilt tugevamad, mis tagab selle, et nad sul kohe jalas ära ei lagune.  Spetsiaalne maastikujooksutoss muudab sellistel võistlustel osalemise mugavamaks ja muudab liikumise turvalisemaks.  Samas, mitmed maastikul kulgevad võistlused, näiteks Tartu Maastikumaraton, ei eelda spetsiaalset jalatsit.  Seega enne tossuvalikut pea sõpradega, kes varem samal võistlusel on osalenud, nõu.

  1. Võistled maastikul, harjuta ka maastikul!

Maastikujooksuoskused ei tule magades, vaid ikka maastikul treenides.  Ega see maastikujooks nüüd nii eriline ka ei ole, kuid mida rohkem oled maastikul jooksnud, seda rohkem sulle see meeldima hakkab!

Viimased uudised