Jooksmine 14.01.2023
Autor

101 km pikkune retk talvisel Eestimaal? Tore ju! Enam kui 300 osavõtjat stardib Eesti pikimale talvisele ultrale.

Uudise pilt

Eeloleval nädalavahetusel (14.-15. jaanuar 2023) võtavad kartmatud spordi- ja matkahuvilised ette erilise väljakutse - kuuendat korda toimub individuaalne talvine ultravõistlus taliharja vanakuri. Seekord viib 101km pikk retk osalejad ühe päeva ja ööga pikale teekonnale läbi metsiku Hiiumaa, kuhu RMK on rajanud tunnustatud Eesti matkaveduri Alar Siku eestvedamisel väga erilise pika matkatee. Alar Siku poolt antakse retke start Eesti suuruselt teise saare sümboliks oleva Kõpu tuletorni juurest kell 10.30 laupäeva hommikul, kust rada viib retkelised ümber Kõpu poolsaare ja siis läbi metsa- ja rabarikka saare keskosa Kärdlasse. Pika 101km võistluse retke väike vend n.ö. “pehmo” rada on kõigest 51km pikkune ja lõpeb Leemeti RMK matkaonni juures. Kellel aga 101km rassimine väheks jääb, võivad enne raja lõppu ette võtta veel 25km pikkuse Sõgeda Sõõri nimelise lisaringi Tahkuna poolsaarel, mis teeb matkavõistluse kogudistantsiks juba 126km...

Ürituse  rolliks on lisaks füüsilisele väljakutsele tutvustada  osalejatele ka retkepiirkonna  aja- ja kultuuriloolist tausta. RMK värske matkatee Hiiumaal on tõeliselt eriline loodusrada, millele jäävad võimsad ürgsed põlismetsad, järsud luitemäed, traditsioonilised rannakülad ja rohke militaarpärand. Kui esimesel retkel 2018 Kesk-Eestis osales 38 võistlejat siis igal aastal on ennast talvistes karmides tingimustes ekstreemselt proovile panijate hulk kasvanud ja seekord läheb rajale juba pea 300 kanget matkaselli. Valdavalt on osalejad Eestist, kuid rajale suundub ka mitmeid lätlasi ja kaks tšehhi.

Võistluse rada võib läbida osaleja vabal valikul kas jalgsi, jalgrattaga või suuskadel. Osalejate ring on kirev - on nii tõsiseid sportlasi, kes võistlevad esikoha nimel, kui ka rahulikke matkajaid. Oma ultrajooksu debüüdi teeb teiste seas ka olümpiamaratoonar Roman Fosti! Kiiremad jooksjad suudavad eelduslikult 101km raja läbida ehk ca 9-10 tunniga - samas, kui rahulikumate kulgejate jaoks on rada avatud 24h. Jalgrattaklassis suundub rajale ca 55 osalejat, kelle rada on mõnevõrra erinev, kuna Hiiumaa loodusmetsade luidete kitsastele radadele Keskkonnaamet ratastega matkajaid ei luba. Lumeolud suuskadel raja läbimist praeguseks väga ei soosi - suur sula on detsembris maha sadanud rekordilise lumekihi suures osas sulatanud.

Pikale distantsile jäävad kaks tugipunkti - Hirmuste RMK laagriplatsil ja RMK Kapasto metsaonnis ning kesklaager RMK Leemeti metsaonnis, kuhu on oodatud uudistama ka pealtvaatajad.  

Retke saavad ette võtta vaid varasema pikkade katsumuste kogemusega inimesed, kuna 101km pikkune rada viib läbi Eesti ühe hõredamalt asustatud piirkonna ja seal igas võimalikus olukorras vastutavad retkelised enda hakkama saamise eest ise. Vähemalt pool rajast tuleb osalejatel läbida pimeduses. Öine lambivalgel külmal ja kõledal kõnnumaal kulgemine on kuratlikult raske - siit ka võistluse kõlav ja ähvardav nimi. Rada on vaid osaliselt tähistatud matkaraja tähistusega, seega pimeduses tuleb osalejatel hoida järge ka kaardi või GPS seadme abil. Võistlusel osalejal peab kaasas olema kogu toit ja hulk kohustuslikku varustust, et üksinda kõnnumaal liikudes mistahes tingimustes hakkama saada.

Taliharjapäev - 14. jaanuar - alustab kalendripühade rida, mida on peetud talveharjaks (paavlipäev, tõnisepäev, küünlapäev) ja mille kohta arvati, et see päev murrab talve selgroo, et loomatoitu peab pool alles olema, et sellest päevast liigub aeg kevade suunas. Varases kalendrikirjanduses seostatakse taliharjapäevaga lume sulama hakkamist. Samuti usutakse, et karu pöörab siis teise külje ning hakkab teist käppa imema (Wikipedia).

Miks talvel, miks öösel ja miks nii pikalt?

Talvised ultravõistlused paeluvad üle maailma järjest rohkemate huvi, kuna tõelist hingevärinat tekitavat väljakutset pakuvad rasked ja ettearvamatud tingimused, mida talveöö pakkuda võib. 101km pikkune Eesti võistlus on siiski väikevend maailma vägevaimate seas - näiteks Inglismaal toimub samal ajal 430 km pikkune The Spine (https://thespinerace.com) mööda Penniini mägesid, mille läbimise rekord on ca kolm ööpäeva ühte jutti. Talviste ultravõistluste kroonimata kuningas on aga Alaskas veebruaris toimuv Iditarod Trail Invitational  (http://iditarodtrailinvitational.com) - tuhande miili pikkune katsumus, mida võib ette võtta jalgsi, ratta või suuskadega ja mis võtab kiireimatel aega rohkem kui kaks nädalat. Nendel ekspeditsioonvõistlustel osalemine nõuab suurt pühendumist ja ka märkimisväärset rahalist panust ja tekitab osades sügava elukestva sõltuvuse. 

Koduse Taliharja Vanakurja ellukutsuja ja peakorraldaja on seiklus- ja ultrasportlane Silver Eensaar. Ta on ise osalenud Inglismaal The Spine Challengeril (kõigest 174 km pikkusel 5600 tõusumeetriga põhi Spine’i lühirajal) ja saavutas seal 2017.a. 30 tunnise finišiajaga teise koha. "Minu kogemus Inglismaal oli välispidiselt ülimalt negatiivne ja sisemiselt sügavalt positiivne” nendib Eensaar, “Ilm oli vastik - lumi, lörts, vihm, tuul - aga õhkkond ja uhkustunne, mille sellise katsumuse võistlejatena ettevõtmine ja korraldajana toetamine kõigis tekitas oli väga eriline. Masohhistlikult soovivad osalejad, et ilmastik pakuks neile halvimat keskkonda, mis võimalik, et saavutada raskuste ületamisest parim sisemine emotsioon."

Eestis ei ole suuri mägesid ja lähima taluni on igast Eestimaa punktist ilmselt alla 10 km, aga öösel - tavapärasest rutiinist välja kistuna, piiratud vaatevälja ja väsimusest võimendatud hirmudega on ka meil võimalik tõsise ekspeditsiooni emotsioon kätte saada, lubab Eensaar. 

Võistluse käik on jälgitav Sportrec GPS jälgimise kaudu live ülekandes https://sportrec.eu/gps/taliharja-2023 . Iga võistleja asukoht on personaalselt kantava GPS seadme järgi jälgitav reaalajas.   Kiireimatel ratturitel võtab raja läbimine tõenäoliselt aega ca 6 tundi, jooksjaid on Kärdlas Hiiumaa Spordikeskuses asuvasse finišisse oodata kõige varem 20 paiku õhtul. 

Ürituse info: https://wilderness.ee/et/taliharja-vanakuri-winter-ultra-endurance-race/
Facebooki event: https://www.facebook.com/events/883820458958381?ref=newsfeed
Öö jooksul postitatakse video- ja pildimaterjali korraldaja facebooki ja instagrami lehele:
 https://www.facebook.com/taliharjavanakuriultra/
https://www.instagram.com/taliharjavanakuriultra/

Viimased uudised