Jooksmine 09.04.2018
Autor

Aeroobne ja anaeroobne lävi - teeme terminid lühidalt selgeks

Uudise pilt

Jooksmise käigus vajavad lihased energiat ja organismi suurima energiavaru moodustavad rasvad.  Aeroobsel lävel treenides arendatakse eeskätt rasvade ainevahetust ehk teisisõnu organism ammutab energiat eeskätt sinu keha rasvavarudest.  Treeningud aeroobse läve tasemel on vastupidavusalade vundament ja võiks moodustada harrastussportlase treeningmahust 90%.

Aeroobse läve ületamise korral liigutakse nn. segarežiimi – järjest enam energiat saadakse organismis peituvatest süsivesikutest.  Erinevalt rasvadest on sinu keha süsivesikuvarud piiratud.  Seetõttu suudad sa aeroobsel lävel kõndida-joosta sisuliselt tundide kaupa, kuid segarežiimis pead vastu märksa vähem.

Anaeroobne lävi on aga intensiivsuse piir, millest alates ei suuda organism enam laktaati vajalikul määral elimineerida ning see koguneb verre.  Jalad muutuvad joostes raskeks ning jooksutempo säilitamine muutub järjest keerulisemaks.  Anaeroobsete treeningute osakaal sinu treeningmahust võiks moodustada maksimaalselt 5%.

Treenituse paranedes tõusevad nii aeroobse kui anaeroobse läve kiirused ning mida suurem on anaeroobse läve kiirus, seda parem on sinu vastupidavus. 

Teades oma aeroobset ja anaeroobset läve on ka treeningute planeerimine kergem.  Taastavad treeningud ehk lühikesed, ühtlases tempos jooksud peale raskeid treeningpäevi, võiks toimuda ca kümmekond lööki aeroobse läve pulsitasemest allpool. 

Ka pikkade jooksude tempo võiks olla selline, et sinu pulss ei tõuse aeroobsest lävest kõrgemale, välja arvatud jooksu viimastel kilomeetritel.  Selliste treeningute eesmärk on sinu põhivastupidavuse arendamine.

Tempokrossid, pikemad (1,5-5km) intervalljooksud ja fartlekk joostakse segarežiimis ehk aeroobse ja anaeroobse läve vahel.  Nimetatud treeningute eesmärgiks on tempovastupidavuse arendamine.

Lühemad intervallid (800-1600m) joostakse anaeroobsest lävest kõrgema pulsiga ning nende eesmärk on maksimaalse vastupidavuse arendamine ja kiiruslike võimete arendamine.

Erinevate jooksukiiruste planeerimiseks võid kasutada ka Marathon100 treeningukalkulaatorit.

Viimased uudised