Algaja jooksja 10 suuremat viga
Jooksmine on lihtne ja odav harrastus, mis on jõukohane igaühele. Vaatamata harrastuse lihtsusele, on ka jooksmisega aktiivsemalt tegelema hakates võimalik vigu teha. Mõni nendest vigadest võib maksta kätte vigastusena, mõni muudab jooksmise lihtsalt ebamugavaks. Heidame pilgu sagedasematele vigadele, mida joostes tehakse
Liiga palju riideid
Joostes toodab keha sooja. Keha on otsekui kamin, kuhu igal kilomeetril puid alla viskad. Seetõttu pole mõtet jooksma minnes panna sama palju riideid selga, kui näiteks kõndima minnes. Esimesel kilomeetril peabki külm ja natuke ebamugav olema. Võta arvesse nn. 10 kraadi reeglit: pane joostes selga sellised riided, millega sa viibiks õues 10 kraadi soojema ilmaga.
Ebasobiv riietus
Jooksuriietus peab hingama. Spetsiaalne riietus, mis on jooksmise jaoks disainitud, seda teebki. Tehniline, erinevate omadustega kangas on kerge ja mugav. Instagrami jooksupiltidel on sageli kasutatud täiesti arusaamatut riietust, mis võib sobida fotole, kuid mitte jooksmiseks. Paksud, kapuutsiga pusad. Raskest kangast püksid. Ilus, kuid jooksmiseks mitte mõeldud jope. Hangi endale spetsiaalselt jooksmiseks mõeldud riided, need peavad vastu aastaid ja muudavad ka jooksmise oluliselt mõnusamaks tegevuseks.
Liiga kiiresti liiga palju
Jooksmine on küll väga loomulik tegevus, kuid kehale tuleb ka sellega harjumiseks anda aega. Lihtne reegel: järgmise nädala kilometraaž võiks olla vaid 10% võrra käesoleva nädala mahust suurem. Teine reegel: ükski jooks, näiteks nädalavahetuse pikk jooks, ei tohiks moodustada rohkem, kui kolmandiku sinu nädalasest mahust. Ent vahel on ilm otsekui jooksmiseks mõeldud. Vahel on jällegi tunne väga hea ja kipume jooksma rohkem, kui mõistlik oleks. Jooksus toimub edasiminek siiski ajapikku.
Liiga väiksed jooksutossud
Mustade varbaküüntega jooksjad on suhteliselt tavaline nähtus. Miks küüned mustaks lähevad (ja seejärel maha tulevad)? Seda teeb liiga väikeste jalatsitega jooksmine. Jooksmise käigus jalg tursub, mistõttu läheb tossu sees vaja rohkem ruumi, kui kinga sees. Jooksutoss võiks sinu tavajalatsist olla seetõttu isegi numbri jagu suurem. Sinu varbaküüned tänavad sind, kui tossu ninas on nende jaoks rohkem ruumi.
Liiga kiiresti liiga kiiresti
Kiiresti jooksmine on palju emotsionaalsem kui aeglane löntsimine. Ometigi tuleb kiiremaks saamiseks enne just piisavalt palju aeglaselt joosta. Pole vahet kas sa oled kiire või aeglane, aeglased, rahulikus tempos jooksud võiks moodustada sinu treeningmahust ikkagi sama palju ehk umbes 85%.
Kogu aeg sama jooks
Meil kõigil on oma lemmikrajad. On lihtne joosta iga päev täpselt sama pikalt täpselt samal rajal. Ent keha vajab erinevaid impulsse. Kogu aeg samal rajal sama kiiresti jooksmine on vigastustele kindel vundament. Kogu aeg ei pea jooksma metsas, kuid kogu aeg ei pea jooksma ka asfaldil.
Kogu aeg sama tempo
Selleks, et keha areneks, peab teda torkima erinevate nurkade alt. Tuleb joosta nii aeglaselt, kui kiirelt, kui väga kiirelt. Fartlekk, tempojooksud, intervallid, rütmijooksud, kiirenevas tempos jooksud muudavad sinu jooksutreeningud vaheldusrikkamaks ning ka tulemuslikumaks.
Jooksen, ainult jooksen
Kui sulle hakkab jooksmine meeldima, siis võidki jääda sellesse kinni. Iseenesest pole selles midagi väga halba, sest paljud meist ei jookse mitte selleks, et saada kiiremaks, aga lihtsalt sellepärast, et meile see tegevus meeldib. Ent kui sa tahad, et jooksmine muutuks kergemaks, on hea võtta kavva ka midagi muud. Jõuharjutused, plangud, kätekõverdused, etteasted, kükid või hoopis jooksuharjutused võivad tunduda alguses ebamugavad, kuid täpselt samamoodi oli ju ka jooksmine alguses ebamugav.
Haigena treenimine
7-10 päeva pikkune jooksupaus ei mõjuta jooksuvormi kuidagimoodi, kuid haigena või mitte päris tervena jooksmine võib teha sinu organismile karuteene. Keha peab haigusest üle saama, taastuma, alles seejärel võib hakata mõtlema jooksmise peale.
Kinnisidee
Vahel võib jooksmine muutuda kinnisideeks. Vahel võib treeningplaan muutuda kinnisideeks. Vahel, kui on raskem päev, on täiesti OK mitte jooksma minna. Vahel, kui enesetunne on sitt, on täiesti OK teha kavandatust lühem jooks. Vahel on täiesti OK jooksmise asemel kodus molutada ja telekat vahtida. Loomulikult mitte liiga sageli.