Briti astronaut Tim Peake läbis Londoni maratoni kosmosejaamas
Briti astronaut Tim Peake läbis pühapäevase Londoni maratoni rahvusvahelises kosmosejaamas. Astronaut läbis 42 km pikkuse distantsi jooksulindil – veeta kolm ja pool tundi (Peake’i tulemuseks oli 3.35.21) jooksulindil on juba iseenesest tüütu, kuid läbida selline distants peale neljakuulist kosmoses viibimist on ka füüsiliselt väga raske.
Neli kuud nullgravitatsiooniga kosmosejaamas nõrgestab märkimisväärselt inimese lihaseid, mistõttu ilma regulaarse treeninguta ei suudaks astronaudid Maale naastes isegi omal jalal püsti seista. Seetõttu teevad astronaudid kosmosejaamas viibides igapäevast trenni, mis aitab säilitada füüsilist võimekust, kuid ei peata nullgravitatsiooni negatiivset mõju organismile.
Kahetunnised treeningud aitavad hoida aeroobset võimekust, kuid Tim Peake pidi maratoni läbimiseks eraldi tähelepanu pöörama õlgade, selja, kerelihaste tugevdamisele (nagu tavalised jooksjadki). Nullgravitatsiooniga kosmosejaamas ei püsi ju ükski inimene jooksulindi peal, tegemist oleks rohkem hõljumise kui jooksmisega. Seetõttu oli Tim Peake seotud kummilintidega jooksutrenažööri külge, mis aitas hoida teda jooksulindil. Köidiste mõju astronaudile, kellele kosmosejaamas ei mõju miskit raskusjõudu, oli päris tugev.
Tim Peake’ile rakendati jooksulindil ca 70%-st keharaskust, mis võib tavajooksjale tunduda kergena – läbida maraton 30% võrra kergemana, peaks ju lihtne olema. Ent suurema raskusjõu rakendamine oleks kahjustanud liigselt astronaudi lihaseid, mis oleks mõjutanud tema üldist sooritusvõimet nii kosmosejaamas, kui Maale naastes.
Tim Peake’i isiklik rekord maratonis on 3.18.50, mis pärineb 1999. aastast. Vaatamata pühapäevase saavutuse erakordsusele ei olnud britt esimene kosmoses maratoni jooksnud inimene. 2007.a. läbis NASA astronaut Sunita Williams 42,195 km Bostoni maratoniga sama-aegselt lõpetades nõudliku distantsi ajaga 4 tundi 27 minutit.
Pühapäevase maratoni ajal läbis Tim Peake tegelikult isegi mõnevõrra pikema maa. Nimelt tegi selle aja jooksul kosmosejaam ka kaks tiiru ümber Maa.
Foto: ESA