Dubai maraton
Marathon100 oli võimalus vestelda Dubai maratonil jooksnud Eero Kooklaga tollest jooksust. Käesolevalt avaldame tema muljed Dubaist ja sealsest maratonist.
Marathon100 oli võimalus vestelda Dubai maratonil jooksnud Eero Kooklaga tollest jooksust. Käesolevalt avaldame tema muljed Dubaist ja sealsest maratonist.
Miks valisid Dubai maratoni?
Aasta alguses on maratonide valik suhteliselt nigel ja Euroopa on praktiliselt tühi. Samas - Dubais on soe ja ma polnud seda maratoni varem jooksnud. Viimati käisin Dubais 1996. aastal ehk vahe oli piisavalt pikk, et saada aru mis seal vahepeal muutunud on.
Dubai on üldse ju eriline koht, kõik peab olema kõige suurem ja võimsam. Alati proovin valida ööbimise maratoni stardi või finishi kõrval ehk siis seekord olin Burj Khalifa (maailma kõrgeim hoone) kõrval. Elasime 31. korrusel ja aknast välja vaadates oli nagu oleks ulmefilmis, kõik metroojaamad olid kaarjad nagu oleks kusagil tulevikulinnas, traffic oli 24 tundi.
Dubaisse on küll kulukam sõita, kuid saad seal ka oma puhkuse ära veeta. Läksin teisipäeval (maraton toimus reedel), kell 6.10 lendasin Tallinnast Helsinkisse kust pidi kell 8.25 Dubai lend edasi minema. Check-ini tehes saime juba teada, et Dubai lend on tehnilise rikke tõttu 12 tundi edasi lükatud. Meid paigutati Finnairi kulul hotelli, söödeti-joodeti ning lõpuks väljusime alles õhtul kell 21.15. Lend pidi kestma 5.45 aga olime 45 minutit rohkem õhus kuna udu tõttu ei antud maandumisluba. Jõudsime Dubaisse kohaliku aja järgi kell 7 (ajavahe Tallinnaga on 2 tundi).
Nii et üks päev (ja öö) läks lennu tõttu kaduma, ega öise lennu ajal väga hästi magada ei saanud.
Mingeid aklimatiseerumise probleeme küll polnud, kuid hea oleks minna 3-4 päeva enne kohale. Kasvõi selleks, et vältida igasugu lennuriske.
Kas oli kallis maraton? Palju osavõtu eest raha küsiti?
120 dollarit oli netist registreerimisel. Ehk siis teeb ca 95-100 eurot. Selle raha eest sain numbri, Adidase T-särgi jooksu logoga, miskeid flaiereid, kuponge, pärast finishis oli medal ja sponsorite poolt banaanisd-joogid.
Kuidas ilm oli? Kuidas sellise ilmaga joosta oli?
Ilm oli soe aga üllatavalt oli enamus hommikutel udu, mis küll lõunaks hajus. Minu tempo juures oli päris korralik udu 26-nda kilomeetrini ja ka temperatuur oli mõistlik, kusagilt lugesin et 22-25. Ainult lõpp oli päikse käes, kuid mul palavaks ei läinud. Õhuniiskus oli suur. Aga minu kiiruse juures ei mänginud see mingit rolli. Esimene pool hoidsin pulsi max 135, teise poole lõpuks kui kiirust tõstsin läks 160 peale.
Mina ilma mõju ei tajunud, kuid pärast protokolli vaatasin, et katkestajaid oli päris palju – ca 400 meest ja 135 naist katkestas, lõpetajaid oli meestest 1452 ja naistest 442.
Teenindus rajal oli hea, iga 2,5km tagant olid veepostid ja iga 5km tagant pakuti Gatorade'i, frukte, banaane, apelsine, jms.
Kuidas oli stardikorraldus ja finishijärgne teenindus?
Hommikune stardiaeg (kell 7) oli igati hea arvestades kliimat. Päike ei olnud veel tõusnud, kuigi andis väikse kuma. Arvestasin nii, et kuus läbi mõned minutid hakkan hotellist jalutama ja 25 minutiga olin stardikoridoris. Pool tundi enne starti oli juba korralik melu. Olin juba nii riidesse pannud, et midagi ära anda polnud vaja, teine särk oli jooksusärgi peal ning sain selle enne starti ära visata.
Dubai on tuntud oma luksuse poolest, kas midagi sellest jõudis ka maratonile? Kullast osavõtjamedalid?
Medal oli täitsa tavaline, ei üllatanud millegiga, erilist luksust ka ei oskaks välja tuua, kuigi korraldajate ambitsioon on, et Dubai maraton saaks osavõtjate arvu poolest üheks suurimaks, kuid praegu on osavõtjate arvu poolest pigem võrreldav SEB Tallinna maratoniga (Korraldajate info põhjal: esimesest maratonist 1998.a võttis osa 50 jooksjat, eesmärgiks on saada rajale 50 000 jooksjat, seda küll koos maratoniga korraldatavate teiste jooksudega, milleks hetkel on 10km ja 3km).
Kas maratonimess ka oli ja mis seal erilist silma paistis?
Kui tavaliselt on numbrite väljajagamisel sponsorite müük, siis seal polnud mitte midagi, hotellis anti numbrid kätte ja sellega oli kogu tseremoonia lõppenud.
Kas rada kulges linnas või ka linnast väljas?
Rada oli kogu aeg linnas. Puhas klassikaline maanteejooks. 100% asfalt. Läks mööda rannäärt edasi-tagasi. Kuna oli paks udu, siis polnud ka vaatamisväärsustest midagi näha. Rada võib olla oli natuke igav.
Kas ja kui palju oli rahvast kaasa elamas? Ameerikalikke rokkbände ilmselt raja ääres näha polnud?
Minimaalselt, kuid arvestades kohta võiks melu raja ääres olla suurem. Kuid aastast-aastasse liiguvad paremuse suunas. Muusikat üldse raja ääres polnud. Finisheerimine – tavapärane, punast vaipa ega midagi erilist ei mäleta. Ei mingit erilist glamuuri, kuid õhkkond ümberringi tekitab juba selle mulje.
Kas peale reedese maratoni toimumise aja oli kohaliku usk mõju veel mujal näha?
Ei olnud, nägin pilte kus eelnevatel aastatel olid valgetes kostüümides jooksjaid, kuid maratoni jooksid kõik ikkagi sportlikult riides. Võib olla 3km ja 10km jooksul oli stardis rohkem kohalikku hõngu, kuna seal oli ikka rohkem kohalikke jooksjaid.
Kokkuvõtteks?
Meeldis. Soovitaksin, kuna saab ühildada jooksu ja puhkuse. Ilm on aastaaega arvestades ülihea, tasub võtta vähemalt nädal, et saaks ka ringi vaadata. Kogu maratoniga seonduv asjaajamine oli sujuv. Kohapealse elu kalliduse osas võid elada äärmusest-äärmusesse, nt. restoranis saime kahekesi korraliku lõunaga hakkama 10-12 euroga kuid samas võid kulutada ka paarsada eurot. Kolmandast jaanuarist kolmanda veebruarini on Dubais shopping festival, kuid osta on sealt kallis isegi festivali ajal, ostmise mõttes võiks minna pigem Euroopasse.
Võib olla kulda leiab odavamalt.
Muidu on mõnus ja tsiviliseeritud. Turvaline, seda rõhutavad nad ka ise ja seda ta oli.
Kuna kütus ja seetõttu ka takso on seal nii odav, siis kõik liiguvad autodega, jalakäijatel on tõsine probleem, kuna seal pole korralikke jalakäijate teesid. Seetõttu pidin ka maratonile eelnevatel päevadel jooksmas käima aeg-ajalt sõiduteel kuna polnud korralike jalakäijate radu.
Oled sel aastal juba kaks maratoni jooksnud. Kuna sul järgmine jooks on?
Veebruaris. Kindlasti on Sevilla maraton. Märtsis vaatan ühte Helsinki maratoni, Hassen Tervasaari omale tahaks minna. Prooviks maratone rohkem joosta kui eelmine aasta.
Gulf Newsis ilmunud artiklites avaldavad Dubai maratoni korraldajad oma ambitsiooni, et kunagi oleks Dubais joostud maratoni maailmarekord. Esmaseks vahendiks selle saavutamisel on loomulikult raha – järgmisel aastal kavatsetakse veelgi auhinnafondi suurendada. Suured rahad on ka seni suutnud suuri staare Dubais startima ahvatleda. Näiteks on Haile Gebreselassie võitnud Dubai maratoni kolma aastat järjest – 2008, 2009 ja 2010.a. Korraldajate poolt on appi palgatud inglased Andy Ross ja Ian Lee, kes on olnud varasemalt seotud enam kui 70 Suurbritannia jooksu korraldamisega. Rada tehti ka juba sel aastal kiiremaks, ilmselt on kiire raja eesmärgil jooks valdavas osas sirgel mereäärsel teel, kus puuduvad aeglustavad pöörded.
Fotod: Eero Kookla, Dubai maraton ja Gulf News