Jooksmine 08.05.2017
Autor
Janek Oblikas

Eesti Jooksupäeva jooksunipp nr 1 – jookse-kõnni meetod

Uudise pilt

III Eesti Jooksupäev toimub 7. juunil ning selleks, et meid ikka rohkem jooksurajal oleks käivitame artiklisarja, kus anname lihtsaid soovitusi jooksmiseks. 

Jookse-kõnni meetod on vahend, mida soovitatakse enamasti algajatele jooksjatele, kuid mis sobib õigupoolest väga erineva tasemega jooksjatele.  Jooksu-kõnni meetod vähendab vigastusriski, võimaldab koguda rohkem treeningkilomeetreid ning muudab jooksutreeningud mõnusamaks.  Olles ise korduvalt jooksu-kõnni meetodit praktiseerinud – see sobib väga hästi ka peale vigastust jooksurajale naasmiseks

Jooksu-kõnni meetod on tegelikult imelihtne – sa läbid planeeritud distantsi vaheldumisi joostes ja kõndides.  Näiteks – jooksed 5 minutit, kõnnid 1 minuti, seejärel jooksed uuesti 5 minutit.

Ent oluline on lisada, et kõnnipausid tuleb jooksmise vahele sättida regulaarsete vahedega, nt. iga 4, 5 või kasvõi 1 minuti järel.  Kui sa teed kõnnipausi siis, kui sa enam joosta ei jõua, siis oled juba liiga pika vahemaa joostes läbinud ning sinu kõnnitempo muutub liiga aeglaseks.

Jookse-kõnni meetod on väga hea moodus ka võistlusdistantsi läbimiseks, kuigi isiklikke rekordeid sa sedasi loomulikult ei püstita.  Ent ka võistlustel, olgu sinu distantsiks siis 10, 21 või 42km tuleks kõnnipausid teha regulaarsete ajavahemike järel, mitte alles siis, kui keha väsimusmärke näitab. 

Käimistempo peaks kõnnipauside ajal olema mõõdukas, s.t., sa ei tohiks lonkida ning lilli ja liblikaid vaatama jääda.  Kõnnipaus ei tähenda seisma jäämist.  

Kui jooksmine on sinu jaoks uus tegevus või naased jooksurajale peale pikemat pausi, proovi tasapisi jooksulõikude pikkust suurendada.  Näiteks, teed esimesel nädalal kõnnipausi peale 5 minutist jooksmist, teisel nädalal pikendad jooksmislõigu 6 minutile, kolmandal 8 minutile.  Samamoodi võid vähendada ka kõnnilõikude pikkust – nt. esimesel-teisel nädalal kõnnid 1,5 minuti jagu, kolmandal juba 1 minuti võrra. 

Esimene jooksujupp võib olla ka pikem, nt. jooksed 10 minutit, kõnnid 1 minuti, jooksed 5 minutit, kõnnid 1 minuti, jne.

Kõndides jälgi, et sinu samm liiga pikaks ei veni.

Viimased uudised