Eesti Jooksupäeva jooksunipp nr. 2 - ära tee neid vigu ehk millised on algaja jooksja 5 suuremat viga?
Eeskätt neile harrastajatele mõeldes, kes jooksuga alles sinasõprust teevad, toome välja viis suurimat viga, mis jooksma hakates tehakse.
- Jooksed liiga kiiresti
Enamus jooksjaid, kes mõne treeninggrupiga liituvad, on üllatunud – kas ma pean tõesti nii aeglaselt jooksma? Kas nii aeglasest jooksmisest on ka kasu? Jah! Jah! Suurem osa jooksutreeningutest võiks olla sellisest tempos, et võid kõrvaloleva kaaslasega ilma hingeldamata rääkida. Täiesti OK on alguses joosta-käia vaheldumisi. PS Peale raskemat treeningut tuleks järgmisel päeval joosta VEELGI aeglasemalt.
- Jooksed liiga palju
Mida rohkem ma jooksen, seda kiiremini ma arenen? Ei. Lihased ja sinu organism areneb puhates, täpsemalt küll – peale treeningut puhates. Kui tööl või kodus on raskem periood ja energiat kulub igapäevastele tegemistele rohkem – puhka ja ära mine jooksma! Kui sul on tööl rohkem rabelemist, siis on see sinu kehale tavalisest suurem koormus, millega tuleks ka jooksutreeninguid planeerides arvestada.
- Jooksed kogu aeg sama tempoga, samal maastikul
Kui sa jooksed kogu aeg sama tempoga samal maastikul, siis on tulemuseks vigastused või paigalseis. Sama tempoga samu tänavaid mõõtes saavad sinu lihased kogu aeg samasugust koormust. Lihased harjuvad selle koormusega ära ning areng peatub. Iga päev samamoodi ennast liigutades koormad täpselt samu lihaseid, liiga suure koormuse tulemusena saabuvadki vigastused. Tee vahel mõni kiirem trenn, jookse erinevates kohtades, mäest üles-all, metsas-maastikul-terviseradadel.
- Jooksed, ainult jooksed
Vaatamata sellele, et sa jooksed erineva tempoga ja erineval pinnasel, saavad joostes enamasti vatti samad lihasgrupid. Ent kõik need treeninggrupid teevad jooksuharjutusi, ÜKE-t ja kõiksugu väljaasteid-hüppeid ikka asja pärast. Tee nädalas ühel päeval väike jõutreening – kätekõverdused, kükid, plank. Mõnel päeval mine vaata, mismoodi jooksuharjutused käivad. Usu mind, jooksmine muutub palju mõnusamaks.
- Ei toitu piisavalt (hästi)
Jooksmine kulutab energiat, mis tuleb toiduga ikka tagasi saada. Jah, kehaline aktiivsus võib kiirendada sinu ainevahetust ning võid lubada endale toite, mis mittejooksjad külmkappi peaks jätma. Ent joostes vajab sinu keha mõnevõrra kvaliteetsemat toitu, muidu on tulemuseks vähem energiat, peavalu ja halvem enesetunne. Joostes higistad ju välja osa nendest väärtuslikest ainetest, mis muidu kehas püsiks. Piisavalt kvaliteetseid süsivesikuid, täisteratooteid, rauda, d-vitamiini, jooksjale olulisi mineraalaineid. Alusta kasvõi Tervise Arengu Instituudi soovitustest. Hea spikker.
Foto: Heiki Rebane