Eesti jooksuturg näitab taastumise märke
Koroonakriisi mõju on olnud märkimisväärne mõjutades sisuliselt kõiki majandussektoreid kaubandusest turisminduseni. Muutuse põhjusteks on olnud nii erinevad piirangud kui inimeste muutunud harjumused. Erandiks ei ole ka rahvaspordiüritustel osalemine.
Eesti kõige populaarseim jooksudistants on 10 km, 2019.a. startis sel distantsil 13 525 harrastussportlast. 2020.a. kukkus 10 km võistlustel osalenud eestlaste arv ligi 40% võrra, sel distantsil sai aasta jooksul tulemuse kirja vaid 8272 inimest. Detsembri alguses võime tõdeda, et 2021.a. on 10 km jooksjate arv jätkuvalt languses, käesolevaks hetkeks leiame Eesti võistlusprotokollidest 7050 erinevat nime. Loomulikult, hooaeg veel kestab ning suure osavõtjaskonnaga Eesti ööjooks Narva talv võib seda numbrit veel kasvatada. 10 km osavõtjate arvu langust mõjutab märkimisväärselt ka septembrikuise Jaansoni kahe silla jooksu ära jäämine.
Ka teistel klassikalistel võistlusmaadel, viiest kilomeetrist maratonini, nägime 2020.a. sama suurt langust. Maratoonarite arv kukkus 2369lt tuhande võrra 1355le, poolmaratoni läbis 5068 jooksja asemel 2856 võistlejat.
Ehk teisisõnu: mullu, mil paljud rahvajooksud ära jäid, langes ka osavõtjaskond märkimisväärselt.
Ent tänavusel jooksuhooajal, mis õigupoolest veel kestab, on jooksjate arv taaskord tõusma hakanud. Aasta esimese 11 kuuga on maratoni läbinud 1552 eestlast ehk ligi 200 võrra mullusest enam, poolmaratoni jooksjate arv on tõusnud enam kui 300 võrra 3160le võistlejale. Mõnevõrra vähem, vaid 100 harrastussportlase võrra, on kasvanud 5 km distantsil startinute arv.
Kõik need numbrid näitavad, et ka Eesti jooksuturg on taastumas, tasapisi. Kas ja milline muutus ootab meid ees 2022.a., sõltub nii piirangutest, tervislikust olukorrast, korraldajate võimekusest, kui ka inimeste harjumuste taastumisest.
Pikemate distantside osavõtjaskonna kiirem kasv võrreldes lühemate võistlusmaadega näitab, et eesmärgipäraselt treenivad harrastussportlased naasevad võistlustele kiiremini ning lühemate distantside nn. emotsiooni-jooksjad aeglasemalt. Kui sa oled jooksmisega tegelenud aastaid, on sellest harrastusest ka raskem loobuda.
Milline jooksuaasta ootab ees 2022.a? Jõulude aeg on helge ja lootusrikas, mistõttu ootame ka järgmist aastat positiivsete mõtetega.
Avafoto: Heiki Rebane.