Eesti ultrasportlane Rait Ratasepp liigub võimsate eesmärkide suunas – sihiks kümnekordse katkematu triatloni maailmarekord
Eesti ultrasportlane Rait Ratasepp on otsustanud nihutada oma füüsilise võimekuse piire igal aastal natuke kaugemale ning püstitanud tänavuseks hooajaks eesmärgi, mis tavainimese mõõtkavas paigutuks kuhugi arusaamatult raske ja ilmselgelt võimatu kanti. Kui mullu oli Rataseppa raskeim võistlus kümnekordne day-by-day triatlon, kus igal päeval läbiti täispikk triatlonidistants (3,8 km ujumist, 180 km ratast ja 42,2 km jooksu), siis 2017.a. seisab ees kümnekordne katkematu triatlon, kus kogu võistlus läbitakse ühtejutti. Ehk siis 38km ujumist, 1800km ratast ning 422km jooksu . . .
Ratasepp tutvustas täna oma selleaastaseid võistlusplaane ning rääkis treeningutel tehtud tööst, mis loovad eelduse kümnekordse katkematu triatloni läbimiseks maailmarekordilise ajaga. Just nimelt – maailmarekordilise ajaga, s.t., Ratasepp, kes on küll iseloomult tagasihoidlik, ei sea tagasihoidlikke eesmärke. Tema sihiks on saada sel võistlusalal maailma parimaks.
Üliraske võistlus stardib Šveitsis 16. augustil, kuid veel enne seda ootavad Raitu kaks lühemat võistlust. 10. juunil osaleb Ratasepp kahekordsel ultratriatlonil Saksamaal.
„Viimast korda osalesin kahekordsel triatlonil 2015, siis oli 30 osalejat, nüüd on stardis 67 sportlast ehk konkurents on oluliselt suurem,“ kommenteerib Rait Ratasepp laupäeval algavat võistlust. „Mu parim aeg sel distantsil on 21.32, kuid tugeva konkurentsi tingimustes on võimalik proovida 20 tunni alistamist. Tegemist on kiire rajaga ning sinna kanti need ajad peaks tulema.“
Kahekordsel ultratriatlonil on vaid korra alistatud 20 tunni piir, maailmarekordit 19.50 püstitades ehk teisisõnu, järgmise nädala lõpus võib Eesti tuntuim ultrasportlane leida oma nime maailmarekordinimistust.
Rait Ratasepp oma plaanidest Rocca Rademaris rääkimas
Pooleteist kuu pärast seisab ees kolmekordne ultratriatlon, mille maailmarekord on 31.48. Ka sel distantsil võib Rataseppa sõnutsi heade tingimuste korral tipptulemus ohus olla. „Minu eelmise aasta aeg jäi maailmarekordile 1.50 alla, kuid õnnestumise korral võib ka seal üritada maailmarekordilähedast tulemust,“ lisab Rait.
Ent aasta põhieesmärgiks on siiski kümnekordne katkematu ultratriatlon, mis käivitub juba 15 päeva peale kolmekordse triatloni lõppemist ehk teisisõnu – võistlusest taastumiseks jääb väga vähe aega.
„Kaks kuud on laagris oldud. Mahud on kasvanud ning eriti palju on tähelepanu pööratud jooksule. Vähem kui kuu aega tagasi sai lõpetatud ka ratta põhiettevalmistus – kahe nädalaga 1800km rasketes oludes,“ rääkis Rait oma treeningutest.
Korralik ujumisettevalmistus tuleb juulikuus, vahetult enne kümnekordset triatloni.
Ent mahtude asemel peab Rait olulisemaks treeningute kvaliteeti. Eesmärkide taga on suur töö ning maailmarekordi sihiks võtmise eelduseks on treeningute käigus kogetud edasiminek. Kui mullu läbis Ratasepp jooksutreeningutel rahulikke otsi 4.30-ga, siis tänavu on sama treeningu jooksukiirus 4.11-4.13.
Ka ujumises on ajad oluliselt paremaks läinud. „See tunne, millega sa veest välja tuled ja ratta selga lähed on parem.“ Eelmine kord kulutas ujumine liiga palju energiat ja ratta peal taastumine võttis aega. Treeningute osas on Rataseppa nõustanud Jüri Käen, kuid jooksuplaanid on Rait endale ise koostanud. „Ratas ja jooks on minu enda looming.“
„See on pika töö vili, mis hakkab ennast lõpuks ära tasuma. Mahud on üks asi, kuid oluline on see, mida sa mahtude sees teed. Arendavad on need treeningud, mida sa mugavustsoonist väljaspool teed."
16. augustil käivituva võistluse stardis on hetke seisuga 17 atleeti ning Ratasepp võiks plaanide kohaselt finišisse jõuda kaheksa ööpäeva hiljem.
„Võistlus algab õhtul kell kuus 38 km ujumisega, mis eeldatavasti lõpeb minul hommikul üheksa paiku. Sellele järgneb 1800km ratast, mis tähendab 4 ööd-päeva ratta seljas. Esimene unepaus tuleb siis, kui ma olen 300km ära sõitnud.“
„Füüsilise koormuse kõrval pean teiseks oluliseks raskuseks magamatust,“ selgitab Rait ultratriatloni läbimisest tulenevat väljakutset. „Minu kogemus piirdub 4-5 päevase sportimisega vähese une tingimustes, seekord peab see olema palju pikem. Väga keeruline on peale kahetunniseid pause üles ärgata, olen seda ise kogenud.“
Füüsilise poole pealt on Raidu hinnangul kõige keerulisem jooks. „Tuleb joosta 422km 1,25km pikkusel ringil. Minu ettevalmistus on üles ehitatud selle peale, et ma suudaks läbida 422km joostes. Jooks lõhub lihaseid ja väsimus on selleks ajaks meeletu, tuleb päris palju tahtejõudu rakendada.“
Üks asi, kus Rait arenguruumi näeb, on triatloni vahetusalas aja kokkuhoid. Ujumis-, rattasõidu- või jooksukiiruses ta mulluse kümnekordse ultratriatloni võitjaga suurt erinevust ei tunnista, kuid eelmisel aastal läks Raidu sõnutsi liiga palju aega kaduma muude tegevustega. Sel aastal on ta oma soovidega pöördunud varustuse tootjate poole, et muuta ajakadu väiksemaks.
„Söömine on üks vaieldamatult keerulisemaid asju,“ lisab Rait veel ühe kihi kümnekordse triatloni läbimise keerukusse. „Kõik läheb senikaua hästi kuni sa suudad selle energia, mis sa ära kulutad, tagasi süüa. Räägime ikkagi 50 päeva toidu söömisest ära 8 päevaga. Tuleb jälgida, mida sa sööd, et oleks toitained tasakaalus ning menüü peab olema suur ja varieeruv, kuna kõik toiduained hakkavad mingil hetkel vastu ja tuleb välja vahetada.“
„See võistlus väljub ka rahalises mõttes igasugustest mõõtmetest,“ kommenteerib Rait Ratasepp ettevõtmise eelarvet. Võistluse eelarve on 11 000 eurot.
„„See on eelarve, mis on vajalik selleks, et püsida konkurentsis ja üritada maailmarekordit,“ täpsustab Ratasepp. „Tänaseks on võistlusele tulemas 7-8 inimest seda üritust toetama, kuid ka tiim peab saama rotatsiooni korras puhata. Eelarve kokkusaamiseks kus kõik huvilised saavad ühisrahastusplatvormi kaudu Šveitsi võistluse õnnestumisele oma panuse anda.“
Käesolevaks hetkeks on eelarvesse panustanud juba kõik varustuse partnerid, kes on panustanud ka teiste toetajate vahel auhindade loosimisse. Rataseppa suurtoetajaks on Ferroline Grupp. Rataseppa saad toetada ja tema võistlusi jägida veebilehel http://raitratasepp.ee/
„Selleks, et sellist asja läbida, pead sa olema üliheas füüsilises vormis,“ vastab Ratasepp küsimusele, mis motiveerib teda kõike seda ette võtma. „See on võimas tunne, mis sul igapäevaselt kaasas käib, kui sa oled üliheas füüsilises vormis.“
„Mul on terve elu spordiga seotud olnud ning need kolm ala on mulle südamelähedased. See on hea viis ennast proovile panna. Kogu melu, mis eelneb võistlusele on minu jaoks isegi pingelisem, kui võistlussituatsioon. Võistlus on üks viis, kuidas muud toimetused selja taha jätta.“