Esimene kuu maratoniks valmistumist on selja taga - millised olid minu treeningud
Olen nüüd peaaegu kuu aega treeninud FB Jooksmine treeneri Kaupo Tiisläri käe all. Trennid on viis korda nädalas. Selle aja jooksul olen õppinud hoidma madalat pulssi, mis ei tulnud kergelt. Olen ka avastanud, et jooksmine on ikka minu ala, öelgu need arstid mis tahavad, mulle meeldib joosta ja trenni teha.
Treeningplaan
Esmaspäev - vaba päev.
Esmaspäevad ei olegi trennitegemise päevad, kuigi paaril esmaspäeval olen käinud jõusaalis kerget jõutrenni tegemas.
Teisipäev- FB trenn õues - pikad lõigud v 20 min pulss 150 + 8x1min ühtlaselt kiirelt pulss 160-170/3 min pulss 130-140 +15min sörk
Tulemus - Kuna trenni ei jõua igakord valisin iseseisva jooksu teisipäeval. Ehk siis jooksin soojenduseks 20 minutit pulsiga 150, nii hea oli joosta et kogemata tuli 30 minutit :) . Nüüd siis 8 kordust: 1 minut kiirelt, keskmine pulss jäi 168 + 3 minutit pulsiga 130-40, õnnestus väga hästi. Aeglane sörk koju pulsiga 135.
Kokku tuli 11.35 km, keskmine kiirus 9.9 km/h, aeg 1.08.32, ja kaotasin 543 kcal.
Kolmapäev - kerge 45-55 min pulss 140
Tulemus -7.99km, aeg 1.03.30, keskmine kiirus 7.6km/h, põletatud kalorid 382. Kõndisin sadamasse, vaatasin laevu ja jooksin tagasi, vastik tuul oli aga hea oli joosta, pulss 135-140.
Neljapäev - FB ÜKE-trenn või iseseisvalt 60 minutit pulsiga 145
Tulemus- FB trenn, soojendusjooks 15 ringi, venitsusharjutused + jooksuharjutused + jooksuringid, max pulss 163. Hea seltskond on jooksutrennis, kambaga on motivatsiooni rohkem.
Reede - vaba päev.
Tulemus -vaba päev.
Laupäev - Pikk matk-jooks 2h (7min jooksu pulss 145 + 3 min kõndi)
Tulemus - Pikad jooksud mulle meeldivad. Aeg 2 tundi, 16,82 km, keskmine kiirus 9km/h, põletatud kalorid 816, pulss 141-146.
Pühapäev- Puhkus või 40 min pulss 135-45
Tulemus- See lause pani mõtlema, mis siis teen, kas jooksen või puhkan. Kaua ei mõelnud, kuna maraton on ukse ees siis keegi ei puhka. Aeg 57.51, 9.01km, keskmine kiirus 9.3 km/h, põletatud kalorid 435, pulss 130- 143.
Enne trenni ja peale trenni teen soojendus- venitus- ja süvalihaste harjutusi ehk ÜKEt. Selle tegemine on sama tähtis kui jooksmine ise, ilma soenduse ja venituseta ei ole jooksmisel üksi erilist mõtet, vigastused tekivad kergemini.
Kuidas õppisin pulssi hoidma
Väga raske oli alguses pulssi hoida, ei osanud hoida ühtlast tempot, pulss kõikus 130-160. Vihastasin päris palju, et kuidas ma ei saa sellga hakkama, ei tohiks nii raske olla. Esimesed kava jooksud, mis pidid olema pulsiga 130-45 tulid mul 140-165, no kuidas ma ei oska siis!
Närvi ajas ka see, et kogu aeg vaatasin kella ja kruttisin seda, et näha kella ja pulssi, tundus juba endale imelik, jooksin nii, et vaatasin ainult oma kella, teed üldse ei vaadanud, äärepealt oleks väiksele koera peale astunud, mille peale ka pulss oli järsku 170.
Otsustasin siis, pulssi ei vaata, jooksen umbes, vahepeal ainult piilun korraks. Esimesed kaks päeva see ei toiminud ja pulss ikka kõrge, kuid kolmandal päeval vaatasin teisel kilomeetril, pulss 140 jess, muidu oli selleks ajaks juba 150. Edasi joostes neljandal km vaatasin jälle, oli 145, no nii tore, ja kuni jooksu lõpuni ei läinud üle 145.
Nüüd vaatan ikka tihedamaini pulssi ja püsib nii nagu ette antud.
Õppisin sellest, seda, et tuleb ennast usaldada, kella vaatamine kogu aeg ajabki pulsi kõrgeks, tuleb joosta tunde järgi, küll keha varsti aru saab kui kiiresti peab jooksma.
Kardiopulmonaalne koormustest
Kuna esimene koormustest läks nii nagu läks, soovitati vahetada eriala arsti ehk pulmonoloogi. See tehtud, sain proovimiseks uue rohu Ventolin Diskus, seda tuleb võtta enne trenni, selle ajal või pärast, vastavalt enesetundele. Olen võtnud seda enne trenni ja töötab, enesetunne super.
Saadeti ka uuele koormustestile. Pidin jooksma lindi peal, mask peas + palju juhtmeid igapool küljes, oli veider. Maskil oli nii tugev ja omapärane lõhn, et hakkasin kohe köhima kui see pähe pandi (astmast tulenevalt olen väga tundlik lõhnade osas).
Alustuseks kõndisin ja tasapisi hakkas kiirust juurde tulema. Pidasin vastu 13 minutit kuni arst katkestas testi hingamisraskuse tõttu. Pärast spirograafiat tehes ei jaksanud hingata, anti Ventolini ja kümne minuti pärast oli asi juba korras.
Kokkuvõte: Koormustaluvus hea. Esineb koormusest indutseeritud bronhospasm, mis vastab koormusastma diagnoosi kriteeriumitele.
Mulle tähendab see keeruline lause seda, et kõik on ok ja võib joosta.
Lõplikku jah vastust ei ole veel saanud jooksmise osas, tuleval nädalal saan teada.
Heitti on võtnud eesmärgiks läbida septembris Tallinnas oma esimene maraton.
Projekti Eesmärgiks SEB Tallinna maraton toetab Ühendus Sport Kõigile.