Esmakordselt Järvselja metsaaladel toimunud rogain lõppes puändiga
Rogaini puhul on tegu võistkondliku orienteerumismatkaga, mille eesmärgiks on kontrollaja jooksul koguda võimalikult suur punktisumma maastikule paigutatud kontrollpunktide läbimisest.
Eile, 10 juunil toimus esmakordselt Järvselja aladel rogainivõistlus. Kokku läks rajale üle 300 osaleja ning kõiki punkte läbiv linnulennuline teekond oli 25km. Lisaks põhirajale oli võimalik läbida ka matkaringi, mille pikkuseks mööda teid ja radu 10,5km.
”Järvselja piirkonna metsad teeb eriliseks see, et Järvselja ja siinsed metsad on Eesti Maaülikooli praktikabaasiks. Järvselja metsadest on küllaltki suur osa kaitse all. Kaitstavate metsade pindala on kokku 2576,8 ha., millest omakorda 1936,56 ha on range kaitse all. Järvseljas asub Eesti esimene metsakaitseala, mis loodi 1924. Tänapäeval nimetatakse seda Järvselja looduskaitsekvartaliks või isegi ürgmetsaks,” selgitab Järvselja erilisust metsaülem Tanel Piir.
Järvselja rogaini põhiraja kontrollajaks oli 3h ning rajal oli võimalik koguda maksimumarv 184 punkti. 162 punktiga võitis rogaini meeskond Kännimäbi, koosseisus Janek Kähr ja Martin Simpson. “Esmane mõte oli võistluskeskuse lähedal olevad punktid viimaseks jätta, tegime suure ringi päripäeva. Mets oli tüüpiline Põlvamaale sarnane lehtmets, ainult mägesid polnud. Planeering läks hästi - soopunkti jätsime ära ja lõpus ühe pauna ka. Kilomeetreid tuli 25km. Jooksu mõttes väga ei pingutanud aga tänu sellele ilmselt vigu ka ei teinud. Rada oli üllatavalt kuiv,” jagab muljeid Simpson.
Favoriidina rajale läinud meeskonnal R-ain+ koosseisus Fjodorov, Vilismäe, Eensaar juhtus orienteerujate halvim unenägu - punkt enne finišit kaotati üks SI-pulkadest ning seega ei saanud võistkonna tulemust sooritatuks lugeda. Disklahvita oleks nende punktisummaks olnud 172.
Rajameister Peep Teppo ütleb, et Järvselja rogaini üheks märksõnaks võiks olla “üleplaneering”. “Kiiruse peale välja läinud võistkonnad hindasid metsade läbitavust lihtsamaks kui see reaalsuses oli. Kuigi palju oli radu, siis otseteid minnes oli siiski oluliselt ka tormimurdu, võsa, puhmastikku. Üllatuseks oli ka punkt vaatetorni tipus - ronimine võttis jooksuajast oma osa. Seega jooksu teises pooles pidid paljud tiimid kohendama oma planeeringut ning kontrollaja sisse mahtumiseks teekonnal punkte ära jätma” kommenteerib rajameister.
Sama kinnitab ka 3.koha saanud Silver Eensaar: “Kui orienteerumisega ei eksinud, siis õnnefaktorit oli läbitavuse puhul küll. Mulle vanad metsad meeldivad - läbitavuse üllatused pakkusid vähemalt ilusaid vaateid ja sai ronida, turnida.”
Kõik tulemused leitavad: https://seiklushunt.ee/wp-content/uploads/2023/06/web/results.htm
Rogainisarja kolmas etapp toimub 26.augustil Narva-Jõesuus.
Fotod: Aldis Toome