Hullumeelne - joosta 7 päevaga 7 maratoni 7 kontinendil keskmise tulemusega 2.45 . . .
Maailm on erandlikke jooksuvõistlusi ja jooksjaid täis. Kuidas tunduks näiteks võistlus, mille käigus läbitakse 7 kontinendil 7 maratoni ja seda kõike 7 päeva jooksul? World Marathon Challenge-nimeline võistlus just seda tähendabki.
Tänavusel Challenge’l, mis toimus eelmisel nädalal, näidati maratonis tulemusi, mis teeks igale jooksjale au. Nii tuli absoluutarvestuses esikohale Michael Wardian, kes läbis 7 maratoni pikkuse katsumuse keskmise tulemusega 2.45.56. Kõige kiirem maraton oli Wardianil kolmas, Põhja-Ameerikas joostud, millel tulemuseks 2.37.56.
Võistluse teeb üliraskeks ajaline piirang. Selleks, et jõuda nädala ajaga 7 maratoni läbi teha, tuleb suur osa nädalast veeta kas joostes või lennates. Magamisele jääv aeg on minimaalne, mis seab võistlejad suure pinge alla. Esimene maraton läbitakse Antarktikas, järgmised transpordiaegu miinimumini viies vastavalt Lõuna-Ameerikas, Põhja-Ameerikas, Euroopas, Aafrikas, Aasias ja Austraalias.
Meestest oli 42-aastase ultrajooksja Michael Wardiani (fotol) edumaa järgmiste jooksjate ees ülisuur. Teisena finišeerinud Petr Vabrousek (triatloni kahekordne maailma karika võitja) kaotas Wardianile keskmiselt 22 minutiga (keskmine tulemus 3.08.36).
Taimetoitlasest ultrajooksja on korduvalt proovinud jõuda ka olümpiamängudele maratonis. Tema kontol on ka mitmeid erakordseid saavutusi-maailma tipptulemusi maratonis (millest suur osa on nüüdseks küll üle joostud). Näiteks läbis ta 2010.a. 200 meetri pikkuse ringiga sisehallis maratoni tulemusega 2.27.21, mis oli tollal ka sisetingimustes joostud maratoni tipptulemuseks. 2007.a. läbis ta Fredericki maratoni lapsekäruga joostes tulemusega 2.42.21, mis oli tollal samuti ametlikuks tipptulemuseks. Samuti on Wardiani käes olnud maratoni tipptulemus jooksulindil jooksmises.
Tema World Marathon Challenge’i tulemus on loomulikult samuti maailmarekordiline saavutus.
Nimetatud võistlusel jättis maratoniradadega hüvasti ka kuulus Ameerika maratoonar Ryan Hall, kelle rekord 42,2km pikkusel distantsil on 2.04.58. Hall lõpetas üldarvestuses viiendana keskmise tulemusega 3.39.36.
Naistest läbis raja kõige kiiremini Silvana Camelio (Tšiili, 4.12.36).
Kokku võttis World Marathon Challenge’st osa 31 jooksjat, sealhulgas Sinead Kane (Iirimaa), kes läbis esimese pimeda jooksjana 7 maratoni 7 kontinendil 7 päeva jooksul. Finišiprotokollist leiame ka 66-aastase Glen Avery, kes on kõige vanim sellise saavutuseni jõudnud jooksja.
Fotod: World Marathon Challenge’i FB leht.