Icebug Anima3 RB9X – hea haarduvusega maastikujooksutoss
Mida kujutab endast Icebug Anima3 maastikujooksutoss? Kas Icebugi jooksujalatsi haarduvus on piisav sügismärjal maastikul muretuks jooksmiseks?
Paar nädalat tagasi IcebugXperience-nimelise mitmepäevase maastikujooksu stardis olles seisin valiku ees – kas panna jalga mõnusalt sissejoostud tavatossud või tuttuued ja varem proovimata maastikujooksusussid. Pole ju teab mis tarkus, et uued tossud tuleks enne suuremaid võistlusi eelnevalt sisse joosta, et jalg jõuaks nendega harjuda.
Ent IcebugXperience’i esimesel etapil oli pikkust 29km ja maastik jalale niigi harjumatu – peaasjalikult kivine graniitmaastik.
Kas võtta risk ja minna seda maad läbima uute, kuigi just sellisel maastikul jooksmiseks sobivate Icebug Animatega?
Või võtta risk ja minna seda maad läbima vanade, kuid sellel maastikul jooksmiseks mittesobivate tavatossudega?
Emotsioonid said kogemusest ruttu võitu ja jalga läksid uued Icebug Animad. Otsus, mida ei pidanud kordagi järgmise 74 kilomeetri jooksul kahetsema.
IcebugXperience käigus muutusid ka Animad aeg-ajalt selliseks.
Safe grip, free mind ehk hea haarduvus võimaldab maastikujooksu nautida.
Icebug Anima3 on rootsimaist päritolu jooksususs, mis paistab silma ülihea haarduvusega. Haarduvuse tagavad tossule selle kaks omadust. Esiteks, Anima tald on valmistatud Icebugi poolt patenteeritud RB9X elik Rubber 9 Extreme nimelisest kummisegust, mis firma väitel on teistest kummidest märksa parema haarduvusega. Hea haarduvuse taga on kummisegu mõnevõrra erinev koostis, täpselt nagu autorehvidegi puhul – rehvi valmistamisel kasutatav materjal on libeduse vältimisel sama oluline kui selle muster.
Icebug Anima hea haarduvuse taga on loomulikult ka tallamuster – 51 kuusnurkse kujuga tallast eenduvat kõrgendust. Kuusnurk on ikka parem kui viisnurk.
Ju siis takistab selline tallamuster tossu libisemist erinevates suundades ehk siis kõigis kuues ilmakaares Tallamuster on maastikujooksu jalatsile iseloomulikult mõnevõrra sügavama mustriga asfalditossuga võrreldes.
IcebugXperience’il oli võimalik testida Anima haarduvust ja tallamustrit libedatel pindadel, millest kõige suuremaks väljakutseks osutusid kahtlemata vihmamärjad kivid. Kuna kivid on oma olemuselt väga erineva kujuga, kuid suhteliselt harva siledad, siis olin sunnitud jala kivile asetama nii, et jalg oli kord väljapoole kaldu, kord sissepoole kaldu, kord vaatas tossunina allapoole, kord jällegi ülespoole. Ei kukkunud ega libisenud kordagi. Ei mõtelnud ka kordagi, et nüüd ma libisen. Ehk siis hea haarduvus võimaldas tegeleda jooksmise, mitte muretsemisega.
Safe grip, free mind, ütleb Icebugi tunnuslause ning Animate puhul on see mõte edukalt ellu viidud.
Ainuke hetk, mil jalg ennast ebakindlalt tundis oli siis, kui jooksin mööda märga laudteed, mis tegi 90-kraadise järsu pöörde. Selles märjas kurvis tekkis korraks tunne, et minust on liiga palju ühekorraga õhus, kuid hetk hiljem saavutasin maaga taas konktakti, küll mõnevõrra teise nurga alt.
Kaaluerinevus tuleb väga hästi välja märjal maastikul või vihmaga jooksmisel.
Icebug Anima3 on suhteliselt vähese toestusega ja kerge jooksujalats, mistõttu kontakt maaga on ka metsaradadel väga loomulik. Tuleb lisada, et tegemist pole minimalistliku jalatsiga.
Anima3 kaalub 280 grammi. Jalats, mida sain testida oli suurusega nr 45 – tavaline köögikaal näitas seda mõõtu Anima3 kaaluks 320 grammi. Panin kaalu peale ka oma tavalise jooksutossu ja sain 349 grammi ehk siis Anima on keskmisest asfaldijooksutossust mõnevõrra kergem. Mis on tegelikult hea näitaja – tavaliselt on sama tootja maastikujooksususs asfalditossust ikka raskem.
Kergem kaal on saavutatud ilmselt kõiksugu pehmenduste ja toestuse arvelt. Vahe on selgelt tuntav, kui sa võtad jala välja Icebug Animast ja paned selle oma tavatossu sisse.
Icebug Anima ei ole veekindel suss selle tavapärases mõistes, s.t., pealne pole valmistatud Goretex materjalist ning ka keel pole ülemisest servast tossu külge õmmeldud.
Icebug Anima on vetthülgav, s.t., pealne on valmistatud plastiku/nailonilaadsest materjalist. Joostes läbi lompide (mida Icebug Xperience’l tuli mitmete kilomeetrite võrra ette) tagavad vetthülgav materjal ning vahetalla suletud poorid selle, et jalats imab tavatossust märksa vähem vett endasse.
Selle omaduse mõõtmiseks tegin konkreetse katse – asetasin nii Icebug Anima3 kui oma tavajooksusussi veekaussi. Tossud olid vett täis nagu kohvikruusid. Võtsin siis nii ühe kui teise tossu veest välja, kallasin tühjaks ja panin uuesti kaalu peale. Selgus, et Icebug Anima kaal oli veest välja võttes kasvanud 320 grammilt 402 grammile ehk siis ca 82 grammi võrra, tavatossu kaal aga 349 grammilt 464 grammile ehk 115 grammi jagu.
Lasin tossudel tund aega kuivada ja panin uuesti kaalule – kumbki oli 10-15 grammi võrra kergemaks muutunud, kuid vahekord oli jätkuvalt sama. Ehk siis – tavatossu pehmendused ja paks vooder, mis panevad su jala asfaldil joostes ennast tundma nagu švammi sees, imevad ka vett endasse nagu švamm. Icebug Anima muutub märjana loomulikult ka raskemaks ent kaaluiive pole tavatossuga võrreldav.
Eks pehmenduste vähesus annab Icebug Animatega joostes küll mõnevõrra tunda, eriti nendes kohtades, kus pealne tossu painutades „murdub“ – kuna sellise murdekoha all on vähem vooderdust, siis võib selline koht õhema sokiga joostes hõõruma hakata. Kuid see on kompromiss, mis tuleb märjas jooksmisel kergema kaalu saavutamiseks ilmselt teha.
Lõpetuseks veel mõned tehnilised näitajad – kanna ja päkaosa kõrguste vahe on 8mm, liist on suhteliselt kitsas ja ka pikkusmõõt on mõnevõrra erinev – nr 44 mõõtu IcebugAnima3 on umbes sama suur kui nr 45 mõõtu tavatoss. Vahe ei tulene väliste mõõtude erinevusest aga just nimelt jalatsi sisestest mõõtudest. Mõnevõrra kitsam liist on samuti maastikujooksusussi puhul arusaadav – jalg püsib kitsama liistuga jalatsis paremini paigal, ka siis kui jalg ei liigu alati otse ehk kui oled sunnitud tegema samme vasakule või paremale.
Kokkuvõtteks.
Icebug Anima3 on väga hea haarduvusega jooksujalats, mis võimaldab muretult joosta vihmamärjal maastikul, niisketel kividel ja ka poris ning lompides. Või ka asfaldil, kuigi tema plussid tulevad kindlasti paremini välja metsas. Metsajooks, orienteerumine, Eestimaa sügis, rogain – selleks kõigeks on Icebug Anima3 kindlasti üks vägagi hea jooksususs. Ühes aga võid kindel olla – peale Anima3 hankimist leiad end senisest tihedamini metsaradadel ja vihmamärgadel nõlvadel jooksmas.
Kui tunned huvi Icebug Xperience maastikujooksuvõistluse vastu, siis võid sellest lugeda siit.
Fotod: Icebug.