Icebug Aura on lihtne ja keskkonnasäästlik
Icebug on Rootsi firma, kes on tuntud oma naastudega jalatsite ning maastikul liikumiseks mõeldud jooksutossude poolest. Talvise libedusega on icebugid asendamatud lubades ka jäistes oludes jätkata jooksmisega. Orienteerumiseks ja maastikujooksuks mõeldud jalatsid sobivad sellesse komplekti hästi, sest ka metsas ja mudas on tingimused keerulised, jalg peab jääma kuivaks või kuivama kiiresti ning künklik ja libe pinnas ei tohiks jalgu alt niita.
Uus Icebug Aura on midagi hoopis teistsugust, nimelt on tegemist Rootsi tootja esimese asfaldil jooksmiseks mõeldud jalatsiga, mistõttu tahtsimegi seda proovida, et näha, kuidas rootslased tulevad toime kõige konkurentsitihedamas jooksujalatsite segmendis, kus valik on sõna otseses mõttes piiritu.
Ent enne oma kasutajakogemuse jagamist tuleks lahti rääkida taust, mis aitab mõista, miks Icebug Aura just selline jooksujalats on.
2023.a. ei saa me üle ega ümber keskkonnateadlikust käitumisest. Hiigelsuuri plastmassjäätmetest prügisaari me Kakumäe rannas või Pühajärves õnneks ei näe, kuid ilmastikutingimuste muutumist oleme kõik kogenud. Kuigi ma eelistaks soojemaid kevadilmasid lörtsiprognoosidele iga kell, ei paista liigtarbimise tunneli lõpus hetkel veel valgust. Keskmine eestlane tekitab oma käitumisega kolm korda rohkem süsihappegaasi, kui maakera välja kannatab. Selline käitumine on mugav, kuid mitte jätkusuutlik.
Icebug on keskkonnateadlikus käitumises üks teenäitajaid, nimelt sai neist 2019.a. esimene kliimapositiivne jooksujalatsite valmistaja maailmas. Kliimapositiivsus tähendab lihtsustatult seda, et erinevate tegevustega eemaldatakse atmosfäärist rohkem süsinikku, kui sinna ettevõtte tegevuse tulemusel paisatakse. Sellist tootmist, kus süsinikuheiteid üldse ei teki, ei ole ju olemas. Masinad töötavad elektri jõul, energiat saadakse suures osas fossiilsetest kütustest ning kaubaautodele valatakse paaki bensiini. Tootmise negatiivset mõju kompenseeritakse näiteks puude istutamisega, mis neelavad hiljem suure koguse süsihappegaasi.
Ent negatiivsed keskkonnamõjud saavad ikkagi alguse tootmisest, mistõttu süsinikuheite minimiseerimiseks tuleb minna ka toote tasandile, analüüsida, kuidas tootmist ja tooteid muuta. Ehk nüüd jõuamegi sinna, miks uus Icebug Aura selline on nagu ta on.
Üks Icebug Aura jooksujalats kaalub 235 grammi (minu jalats oli nr 45). Võtsin jalatsist välja selle sisetalla (jooksen oma taldadega) ning panin tossu köögikaalu peale. Seejärel kaalusin ka oma teised tossud ära. Sain 280-310 grammi. Aurad on minu tavatossudest (ärme räägi siinkohal kergetest võistlussussidest) 50 grammi ehk ühe paari kohta 100 grammi kergemad.
Selline kaaluerinevus on märkimisväärne ning see tuleneb toote disainist, mis omakorda lähtub keskkonnasäästlikkusest. Nimelt, mida lihtsam on toode, seda vähem tekib selle valmistamisel ka süsinikuheidet (lihtsustatult) ning seda kergem see on. Icebug Aurast on allakirjutanu hinnangul ära võetud kõik liigne, mis jooksujalatsi raskeks muudab. Näiteks kanda hoiab tavaliselt jalatsis paigal suhteliselt tugev plastist detail, Auradel on see märkimisväärselt õhem, pehmem ja kergem. Kõik jalga toestavad detailid on samuti Auradel puudu. Ka vooderdus on natuke õhem. Liigset luksust ei ole, erinevat värve detaile ei ole.
Icebug Aura tallamuster on kõvakattega pinnasel jooksmiseks sobilik, haakuvus on hea.
Samal ajal on välistald ehk see osa, mis joostes vastu maad puutub, piisavalt paks ning kanna all keskmisest toekamgi. Välistalla paksus peab tagama jooksusussi pikema kasutusea, sest kui õhuke välistald ära kulub pole jalats enam see, mis peaks. Pikem kasutusiga tähendab omakorda väiksemat negatiivset mõju keskkonnale.
Kanna all oleva paksema välistalla tõttu sobib Aura hästi nii üle kanna jooksmiseks, kui kõndimiseks. Selline tootedisain on otsekui vastuvoolu ujumine, sest välistalla paksuse vähendamine on ju lihtsaim võimalus jooksujalatsi kaalu kärpimiseks.
Jalatsi liist on lai ehk varbastel on mõnusalt palju ruumi.
Icebug Aura nina ei ole terav, mistõttu ka varvastel on jalatsi eesotsas rohkelt ruumi.
Kui Aurast on kõik liigne ära võetud, siis sinna, mis on oluline ehk vahetalda, on jällegi korralikult panustatud. Kui maastikujooksutossus pole vahetalla pehmus niivõrd oluline, sest loodus on juba iseenesest hea amortisaator, siis asfaldijalatsis on vahetald märksa tähtsam. Asfalt ei amortiseeri ju midagi.
Vahetallamaterjal on pehme, vetruv ning energiatagastus tootja väitel hea. Energiatagastuse hindamiseks oleks ilmselt laborisse pidanud minema, kuid pehmust oskan küll hinnata. On küll pehmed ja mugavad ehk seda trendi, mis tossumaailmas hetkel valdav on, järgitakse kenasti.
Kaks sõna, mis Icebug Aurade kasutamise järel esmalt pähe tulevad, ongi pehmus ja mugavus. Jalal on tossu sees mõnusalt ruumi, jalg käitub seal loomulikult, jalats suunab ja piirab sind suhteliselt vähe.
Välistald on kanna all mõnevõrra paksem ja see on näha ka ülaltoodud fotol
Lisaks jooksmisele sobib see jalats seetõttu hästi ka kõndimiseks. Kuna vahetald on pehme ning kanna all välistallas on piisavalt tugevamat kummi, siis üle kanna kõndides ei kulu see nii kiiresti ning amortiseerib mõnusalt.
Icebug Aura ei sobi sellisele jooksjale, kes ootab jooksujalatsilt rohkem toestust, kehakaalu või eelnevate vigastuste tõttu. Mina ei kasutaks Aurasid ka pikematel jooksutreeningutel või siis tempojooksudel, sest sellistel hetkedel on vähemalt minu jaoks oluline, et jalats jala tugevalt ära fikseeriks. Küll aga sobivad Aurasid lühemateks igapäevasteks tavajooksudeks.
Pruunid paelad on praktiliselt ainus silmatorkav kujunduselement maalähedase välisilmega Icebug Auradel.
Väga hästi sobivad Aurad kasutamiseks ka maratonijärgse taastumisjalatsina. Ilmselt Icebug selle peale ei mõelnud, kuid kui oled 42 km jooksnud, jalg on tursunud, siis tahad jalga tõmmata jalatsi, mis ei poo ega seo sind, vaid kus jalg tunneb ennast vabalt. Icebug Aura on täpselt selline jalanõu.
Kokkuvõtteks. Icebug Aura võib olla teenäitaja ses osas, kuhu suunas jooksujalatsid keskkonnamõjude vähendamisel arenema võivad hakata. Lihtsam toode tähendab vähem negatiivset keskkonnamõju. Kas sulle selline jalats sobib ja meeldib, on juba teine küsimus.
Vahetald on pehme ja paks, kannal on ka väike helkurelement.
Lõpetuseks, ühe paari Icebug Aurade tootmisel tekitati ca 9 kg keskkonnale kahjulikku süsihappegaasi. See, et tootmisel eralduva CO2 kogus on firma veebilehel selgelt välja toodud, on positiivne, täpselt samamoodi võiks iga lõunapakkumise kõrval väljas olla ju toidu kaloraaž, rasvad, süsivesikud ja valgudki.
Icebug Aurad ja teisedki Icebugi jooksujalatsid leiad loomulikult Matkaspordi kauplustest ja veebilehelt.
Plussid:
- Väga kerge jooksujalats.
- Mugav ja pehme jooksususs, milles on ka varvastele rohkelt ruumi.
- Keskkonnateadlikule jooksjale sobilik jalanõu.
- Jalats, mis sobib hästi ka aktiivseks kõndimiseks.
- Vastupidav välistald.
Miinused:
- Ei sobi jooksjale, kes vajab jooksusussilt rohkem toestust.
- Kannaosa võiks jalatsis tugevamalt jalga paigal hoida.
- Kujundus väga maalähedane, ei eristu ega torka silma.
- Kas toote lihtsustamisel on liiale mindud?