IcebugXperience – kolmepäevane maastikujooks Rootsi kaunil rannikul
Maastikujooksud on Euroopas järjest suuremat populaarsust kogumas – SkyRunning on termin, mida mõni aasta tagasi veel ei eksisteerinudki. Ent kui suur osa Euroopa populaarsematest maastikujooksudest toimuvad kõrgel või kaugel, siis on tegelikult ka neid, mis suhteliselt lähedal aset leiavad. Heidame siis pilgu peale ühele sellisele, mis Rootsis ja sõna otseses mõttes mere pinnal aset leiab. Tegemist nädalapäevad enne Tallinna maratoni, 4.-6. septembril toimuva IcebugXperience nimelise kolmepäevajooksuga.
Kui siinsed kolmepäevajooksud tähendavad maratoni läbimist kolmes etapis, siis Icebug Xperience on mõnevõrra pikem – reedest pühapäevani läbitakse 74km pikkune distants. Ent nimetatud distants on võimalik läbida kõndides või joostes, s.t., ilmtingimata ei pea veri ninast väljas stardist finišisse spurtima. Kõndijad lastakse igal etapil rajale jooksjatest tund kuni poolteist varem, mis peaks andma piisava edumaa, et jooksjatele raja kitsamates lõikudes mitte jalgu jääda.
IcebugXperience korraldati esimest korda alles mullu ning siis oli osavõtjate arvule ka väike piirang seatud – tegemist osaliselt looduskaitsealal toimuva võistlusega. IcebugXperience toimub Bohusläni arhipelaagis ehk saarestikus, mis paikneb Göteborgist 130km põhja poole jäävas Sotenäsi piirkonnas. Lühidalt – Põhjamerele avatud Edela-Rootsis. Võistluse toimumise koht tähendab loomulikult ka seda, et ilmaolud võivad olla täpselt nii vaheldusrikkad nagu . . . Eestis.
Bohusläni piirkond on tõeliselt looduskaunis koht, mis on CNNi poolt valitud ka maailma kümne kõige ilusaima metsikut loodust pakkuva piirkonna sekka. Kuna tegemist on looduslikel radadel kulgeva võistlusega, siis on seal osalemine seotud ka mõnevõrra suuremate nõudmistega – näiteks tuleb igal etapil korraldajatele ette näidata joogi-snäkivarud, kaasas peab olema nii vile kui mobiiltelefon kui vihma- ja tuule eest kaitset pakkuv jope, samuti elementaarsed arstimisvahendid (plaastrid).
Etappidest on kõige pikem esimene – selle pikkuseks on 29km, kogutõusuks 653m. Tegemist on kõige vaheldusrikkama etapiga antud võistlusel. Rada läbib nii metsa, mereäärseid külasid ja kivist rannikut kui kohalikku mahajäetud karjääri.
Teise etapi pikkuseks on 24km, tõusumeetreid koguneb 345m. Etapi esimesed kaheksa kilomeetrit kulgevad punasel graniitpinnasel, misjärel rada suundub mere äärest eemale metsapiirkonda.
Kolmas etapp on kõige lühem, pikkust 21km, tõusu 430m. Etapp saab alguse Hunnebostrandi sadamast, kuid liigub peatselt lähedal asuvatesse mägedesse. Mägedest avanevad vaated ümbritsevatele saartele ja merele.
IcebugXperience omapäraks on ka see, et kahe etapi keskel tuleb jooksjatel ületada sild, mis võib laevaliiklusest tulenevalt olla üles tõstetud ehk siis võistlejatele antud ajahetkel läbimatu. Sel juhul peatavad korraldajad konkreetse võistleja ajavõtu, mis käivitatakse uuesti, kui silla ületamine saab uuesti võimalikuks.
Iga etapi läbimiseks on aega 9 tundi. Igal etapil on kontrollpunktid, kus sa pead ennast registreerima, et korraldajatel oleks ülevaade võistlejate liikumisest olemas. Tegemist on punktist A punkti B suunduva võistlusega, kus üks etapp järgneb järgmisele, s.t., sama rada läbitakse vaid korra. Iga etapi finišist viivad bussid võistlejad tagasi majutuspaika.
Võistlusele registreerimine on hetkel veel avatud ning selleks on sisuliselt kolm eri hinnaga võimalust. Esimene ja kõige lihtsam võimalus on osta vaid osalemine võistlusel, mis sisaldab iga etapi finišis pakutavat lõunasööki, medalit, T-särki, stardi-finiši transporti (167€). Kui on soov majutuda korraldajate poolt pakutavas Ramsvik Cottage Village’s, kus osalejad paigutatakse viiestesse majakestesse, siis tuleb selle eest välja käia täiendavad 277 eurot. Selle raha eest saab siis lisaks majutusele ka kaks hommiku- ja õhtusööki.