Innomedica: tervist võiks sagedamini kontrollida
Spordiklubis juhendaja soovituste järgi treeniv harrastaja saab probleemide tekkimisel nõu pidada oma treeneriga. Omapäi treenival harrastajal, kes moodustavad valdava osa siinsetest rahvasportlastest, sellist luksust ei ole, mistõttu tugiisikuks võib osutuda hoopis füsioterapeut. Tallinnas tegutseva Innomedica tugevuseks ongi kogenud füsioterapeudid, lisaks pakutakse harrastussportlastele ka koormustesti tegemist ning lihtsamaid ravivõimalusi. Vestlesime Helen Tälli ning Sander Jürsiga Innomedicast, et mõista, millist abi harrastussportlased sealt saada võivad.
„Tervist võiks sagedamini kontrollida, ennetus on palju odavam, kui ravi,“ alustab vestlust Helen Tälli. „Koormustestil võiks rohkem käia, eriti nn. pingutussportlased, kes aktiivsemalt treenivad. Harrastussportlased teevad koormustesti iga paari aasta tagant, kuid tervise kontroll muutub vanuse lisandudes järjest olulisemaks. Seetõttu võiks ka inimesed vanuses 40+ tervisekontrolli hoolikamalt suhtuda.“
Koormustest tähendab südame ja kopsude töö kontrollimist järjest suureneval koormusel. Innomedicas tehakse koormusteste nii jooksulindil kui rattal. „Valik võiks olla võimalikult sarnane sellele alale, mida harrastatakse,“ lisab Tälli. Jooksjatel ja ratturitel on koormustesti vahendi valik seetõttu lihtne, teiste alade harrastajad, näiteks triatleedid või ujujad eelistavad vahel jooksulinti, vahel jällegi veloergomeetrit.
Tervisekontrollis määratakse ka treenitava pikkus, kaal, kehamassiindeks, keha rasvasisalduse protsent ning kontrollitakse kopsude tööd. Vererõhku ning südame tööd jälgitakse nii koormusel, kui puhkeolekus ja taastumisel. Probleemid, mis igapäevaselt endast märku ei anna, võivad koormust tõstes välja lüüa. Koormustesti tulemused võtab protokollis kokku spordiarst, kes annab sellele tuginevad soovitused treeninguteks.
Esimest korda koormustesti tegema minnes võib harrastussportlane vajada abi ja soovitusi, millist paketti valida. Tavalise harrastaja jaoks on kõige olulisem teada saada, kuidas organism tuleb toime tugevama koormusega. Seetõttu piisab tavaliselt ka lihtsamast testist, kus näpu otsast laktaadi määratlemiseks verd ei võeta. Hapnikumaskiga testi tehes saab treeningtsoonidest ja pulsivahemikest piisavalt täpse ülevaate ning soovitused on usaldusväärsed.
„Esimene soov koormustestile tulija suhtes on, et inimene tuleks ainult tervena,“ lisab Helen Tälli. „Inimesed on tegelikult vastutustundlikud, ütlevad broneeringu ära, kui tervis pole korras.“
Kui tervisekontrollis avastatakse mõni probleem, millega peab tegelema erialaspetsialist, suunatakse harrastussportlane arsti vastuvõtule. Innomedica kliinikus on tööl nii kardioloog, reumatoloog, kui füsioterapeudid, kes saavad tervisekontrollis ilmnenud probleemidega tegeleda. „Võimalik on teha laserravi, mis parandab verevarustust vigastuse piirkonnas. Järjest enam kasutatakse ka dekompressioonravi,“ selgitab Tälli.
Innomedica füsioterapeutide juurde jõutakse sageli siis, kui treenimise käigus ilmneb mõni probleem. Vigastuse ilmnemisel on harrastussportlasel tegelikult kaks alternatiivset võimalust: minna ortopeedi vastuvõtule või füsioterapeudi juurde. Millise spetsialisti juurest peaks vigastuse korral alustama?
„Tähtis on, et inimene saab abi,“ märkis Sander Jürs. „Ortopeed võib suunata harrastussportlase füsioterapeudi juurde ja ka vastupidi. Samas, 80% vigastustest on sellised, mis ei vaja arsti abi.“
Ülekoormusvigastustega võiks alustada füsioterapeudi juurest, sporditraumade puhul ortopeedi visiidist. „Esmalt küsin, mida sa tegid, et mõista vigastuse tekkepõhjust,“ lisab Jürs. „Sellele järgnevad testid, misjärel juba soovitused erinevate harjutustega.“
Füsioteraapia ja spordimassaaž võivad mõistetena harrastussportlase jaoks eksitavad olla. Mis on mis? Tegelikult pole kahe teenuse eristamine alati vajalik ega võimalik. „Tänapäeval on füsioteraapia ehk harjutuslik teraapia niivõrd põimunud manuaalse teraapiaga. Füsioterapeut tegeleb inimesega, kui on konkreetne probleem, spordimassaaž võib olla üldisem.“ Spordimassaaž võib samuti olla võistluseelne või kiirendada taastumist ehk ei pea otseselt olema seotud vigastusega.
Lähemalt võid Innomedica poolt harrastussportlastele pakutavate teenuste kohta lugeda juba ettevõtte veebilehelt siit.