Jooksulindi hirmutav ajalugu
Enne sügisilmade saabumist, mil spordiklubid ahvatlevad sind jooksulindile samme seadma, tasuks mõelda, kuidas jooksulint üldse alguse sai. Tuleb välja, et jooksulindi ajalugu polegi nii mee
Enne sügisilmade saabumist, mil spordiklubid ahvatlevad sind jooksulindile samme seadma, tasuks mõelda, kuidas jooksulint üldse alguse sai. Tuleb välja, et jooksulindi ajalugu polegi nii meeldiv. Kas me oleme kunagise karistuse enda jaoks tänapäeval meeldivamaks mõelnud? Või tasub jooksulindi asemel eelistada värskes õhus liikumist?
Jooksulindi ajalugu ulatub 19. sajandi algusse, mil vastava tehnoloogia võeti kasutusele . . . vanglates. Jooksulinti ehk ingliskeeli treadmill’i kasutati Inglismaa vanglates kahel eesmärgil – vangide karistamiseks ning nende liikumisaktiivsuse suurendamiseks. Jooksulint ei olnud tollal veel lindi kujuline, pigem meenutas see inimese ees liikuvat treppi, mida mööda pidid vangid sammuma. Pöörleva trepi abil jahvatati jahu ning pandi tööle veepumbad, kuid seda kasutati ka lihtsalt vangide karistamiseks.
Vangid pidid sellise seadme peal liikuma kuni kuus tundi päevas ning kuigi leiutise julmust kritiseeriti, siis vanglates keelustati see alles 1898.a.
Uuestisünni elas jooksulint ehk treadmill läbi peale Teist Maailmasõda. 1968.a. sündis esimene tänapäevane jooksulint ja selle autoriks oli William Staub. Jooksulindi nimeks sai PaceMaster 600 ning lindi leiutajad soovitasid sellel joosta kaheksa minutit viis korda nädalas.
Vaata ka Conor Heffemani, Jiaqi Li, Yukai Du ja Cem Misirlioglu tehtud atraktiivset videot jooksulindi ajaloost.