Jooksmine 12.09.2022
Autor

Jooksuraamat „Rabajooksust alastimaratonini. Miks on täna hea päev jooksmiseks.“ valiti aasta parimaks spordiraamatuks

Uudise pilt

Marathon100 eestvedaja Janek Oblikase kirjutatud jooksuraamat „Rabajooksust alastimaratonini. Miks on täna hea päev jooksmiseks.“ valiti aasta parimaks sporditeemaliseks raamatuks. Georg Hackenschmidti raamatuauhinda annavad ühiselt välja Eesti Spordimuuseum ja Eesti Olümpiaakadeemia ning selle saab kalendriaasta jooksul ilmunud parim eestikeelne sporditeemaline raamat, mis räägib parimal moel spordist, spordi mõttest, ausast mängust ja liikumise rõõmust.

„Rabajooksust alastimaratonini. Miks on täna hea päev jooksmiseks.“ on lugu ühe täiesti tavalise, ilma sporditaustata inimese jooksuteekonnast, mis kirjeldab jooksmisega kaasnevat ausalt, humoorikalt ja emotsionaalselt.

"Mulle ei sobinud kehalise kasvatuse tundides ükski tegevus, mis eeldas vastupidavust, jõudu või osavust," kommenteeris Janek Oblikas oma tausta saates "Hommik Anuga." Jooksuraamatut tutvustades. Ent tänaseks on selja taha jäänud enam kui 100 jooksumaratoni, sealhulgas hullumeelse ettevõtmisena tunduv maailma esimene alastimaraton.

Väljavõte raamatust:

“Meie kõigi teekond jooksmise juurde on erinev. Mõni meist ajab taga järjest paremaid tulemusi, seab eesmärgiks maratoni läbimise kolmest tunnist kiiremini või meistrivõistluste medali. Mõni meist jookseb selleks, et heas vormis ja terve olla. Terves kehas terve vaim. Mõni meist tahab kaalus alla võtta. 500-600 kilokalorit tunnis, mis joostes kulub, on päris mitu Snickersit. Mõnele meist meeldib seltskond. Üksi jooksjatele iseenda seltskond.

Me kulgeme sel rajal erinevatel eesmärkidel, vahel on rada sirgem, vahel jääb sellele rohkem konarusi ja kurve. Vigastused löövad plaanidesse pragusid ning sunnivad meid rajalt eemale.

Teekonda alustades me sageli ei tea, kuhu me välja jõuame. Vahel muutuvad eesmärgid, vahel oleme sunnitud oma teekonna ilma lõpuni jõudmata pooleli jätma.

Mõnikord oleme konkreetse tulemuse jahil, otsekui poes kollase sildiga allahindlusi otsides. Kas toode, millel hinnaks 9,95, on alati parem kui kõrvalriiulis paiknev 10,50 maksev kraam? Arvud mängivad meie ajuga nagu väike laps legodega. Keskendudes abstraktsetele arvudele, ei märka me sageli teekonna ilu ja teisi inimesi, kellega me sel rajal kulgeme.”

 “Rabajooksust alastimaratonini.” Ongi raamat jooksmise kui teekonna ilust, koos kõikide sinna juurde kuuluvate värvidega.    

Tänaseks on jooksuraamatut müüdud juba enam kui 400 eksemplari ning parimaks tagasisideks sellele raamatule on lugejate kommentaarid, et nad läksid peale raamatu lõpetamist jooksma!

Auhinnatud jooksuraamatut saad tellida personaalse pühendusega otse selle autorilt (hind 19,95, sisaldab ka saatekulu) täites tellimisvormi siin. Samuti on raamat saadaval nii Apollo (vt. siia) kui Rahva Raamatu kauplustes (vt siia).

Georg Hackenschmidti raamatuauhinna on varem pälvinud järgmised teosed:

2020.a. Ivar Jurtšenko. "Inimene või masin: Riho Suun ja suurmeistrite plejaad"

2019.a. Erik Terk. "Mehed teisel pool malelauda"

2018.a. Kaarel Antons, Kalle Voolaid. "Eesti spordi lugu"

2017.a. Märt Roosna „Terava keelega. Avo Keele ja Eesti võrkpallimeeskonna lugu“

2016.a. Vahur Kalmre. „Tartu Rock! Ühe korvpallimeeskonna lugu“

2015.a. Mait Riisman. „Veepallur“

2014.a. Mart Poom. Indrek Schwede.  „Minu lugu“

2013.a. Gunnar Press. Härra sportlane Viljar Loor“

2012.a. Vahur Kalmre. „Kolm Kirsipuud“

2011.a. Valter Heuer. „Meie Keres“

Viimased uudised