Jooksmine 06.07.2021
Autor
Janek Oblikas

Jooksutehnika? Mis asi see jooksutehnika on?

Uudise pilt

Tallinna maratoniks valmistuvate jooksjate järjekordne ühistreening keskendus jooksutehnikale ehk lihtsustatult sellele, kuidas me jookseme.

Kõik me oleme erinevad, mistõttu me ka jooksema erinevalt. Seetõttu pole olemas ühte ja ainsat jooksutehnikat, mille poole püüelda. Me ei ole robotid, vaid inimesed: me oleme erineva kaaluga, erineva pikkusega, erinevate liikumisharjumustega.

Ent ka jooksutehnikas on universaalseid põhimõtteid, millest lähtuda. Näiteks, kõik saab alguse peast. Joostes võiks olla pilk ettepoole suunatud, kuna see hoiab keha asendi õigena. Kui vaadata enda ette maha, kipub keha asend muutuma ning joostes peab tegema rohkem tööd. Kes meist tahaks rohkem tööd teha!

Teine oluline asi, mida joostes jälgida, on käed. Käed panevad jalad liikuma ehk käed võiksid liikuda külje peal liikumissuunas, mitte külje pealt kõhu ette. Kui käed liiguvad lõdvalt, ei väsi ka keha, vastasel juhul võib omakorda väsida selg ning taas kord muutuda jooksuasend ebaefektiivseks.

Kas joosta üle kanna või pöia peal või täistallal, on suures osas individuaalne. Mida kiirem jooksja ning mida lühem distants, seda rohkem joostakse pöial. Pikemate distantside juures on tavaline, et kand läheb vastu maad, üle pöia maratoni joostes saavad säärelihased liiga suure koormuse osaliseks.

Erinevalt näiteks pea asendist ei saa jalgade tööd joostes väga palju jälgida või muuta, selleks tuleb ikka jooksuharjutusi teha.

Jooksuharjutused ongi jooksutehnika parandamisel üheks olulisemaks töövahendiks. Kui sa paned joostes jala maha, pidurdad ning tõugates kiirendad. Jooksuharjutuste üheks eesmärgiks ongi muuta pidurdamisest tõukesse üleminek võimalikult kiireks ja efektiivseks. Lihtsustatult, mida kauem jalg maha asetamisel maas viibib, seda rohkem energiat kaotsi läheb. Iga pidurdus raiskab ju energiat.

Jooksutehnika arendamisele võiks seetõttu mõelda siis, kui sa tahad joosta kergemini, väiksema energiakuluga, kiiremini.

Tallinna maratoniks valmistuvate jooksjate jooksutehnika trenn keskenduski jooksuharjutustele. Einar Kaigas klubist Jooksupartner ei pannud meid tegema midagi väga keerulist: pöialjooks, põlvetõsted, sääretõsted, vaheldumisi jalgadega põlve-sääretõsted, külg ees ristisammuga jooksmine, samade jooksuharjutuste tegemine selg ees ehk tagurpidi liikudes.

Jooksuharjutustele järgnesid erinevad hüpped ning lõpetuseks mõned kiirendused.

Lihtsamaid jooksuharjutusi võiks jooksutehnika arendamiseks teha 1-2 korda nädalas, kui soovid arendada jõudu, võid jooksuharjutusi teha pikemalt või väikese nurga all mäkke joostes. Muidugi, jooksuharjutused ei asenda jooksmist, kuid ka vastupidi. Kui sa tahad kiiremini või kergemini joosta, on mõistlikum vahel joosta natuke lühemalt ja pikkida treeningu sisse jooksuharjutusi. Kulutad täpselt sama palju aega, kuid tulemus on parem. Seda teadlik treenimine tähendabki. Väiksema ajakuluga parema tulemuse saavutamist.

Fotod: Mallor Malmre

Viimased uudised