Jooksmine 15.01.2022
Autor
Janek Oblikas

Käes on jääaeg - testisime uusi Icebug Arcuse naastudega jooksujalatseid

Uudise pilt

Olles juba harjunud lumevaeste talvedega, on tänavune detsember olnud ootamatusi täis. Esmalt sadas maha paks lumi, seejärel saabus korralik külm, millele järgnes omakorda suur sula. Jõuludeks jõudis koos Bruce Willise ja Macaulay Culkiniga kohale järgmine ports lund.

Lumesaju, sula ja külmaperioodide vaheldumine on esitanud suuri väljakutseid nii lumesahkadele kui jooksjatele. Mõnel päeval lähevad jalga suvised jooksutossud, mõnel päeval käivad jalad neis all ringi nagu vaateratas T1 kaubanduskeskuse katusel. Kuidas sa jooksed, kui jalga lumel korralikult pidama ei saa?

Aasta lõpus Järvevana tee tunnelist kergliiklusteele väljudes avastasin gravitatsiooni kahetsusväärse mõju: tunnel oli lumevaba, kuid sinna, kust algas tavapärane, loodusjõududele valla olnud tee, oli tekkinud jää, mis jalad sipsti alt viis. Sekundi veetsin õhus, seejärel paar pikka sekundit lumisel teel proovides mõista, kas kõik on ikka terve. Sel korral pääsesin õnneks suurematest sinikatest.

Jõulude järel tõmbasin testimiseks jalga uued naastudega Icebug Arcuse jooksutossud, mis sellisteks ilmaoludeks mõeldud on. Olin harjunud jooksma tavaliste tossudega, mistõttu esimesest laugest künkast alla joostes võtsin tempo koheselt maha. Ettevaatlikkus on talvel trump.

Teed kattis kõva lumekiht, kuid selle all oli paiguti jää. Vahel ei pea isegi jää peale sattuma, piisab ka jala all libisevast lumest ning samm ongi sassis. Seetõttu muudab iga väiksemgi küngas kergliiklusteel ettevaatlikuks.

Järgmise künkani jõudes mõistan, et mul on jalas naastudega jooksutossud! Tulen künkast ilma jooksusammu muutmata alla. Ei lase tempot alla, ei muuda jooksutehnikat, lihtsalt jätkan jooksmist. Täpselt nagu suvel!

Sama emotsioon tabab mind kurvides, kus talvel samuti ettevaatlik peab olema. Icebugidega pole selle järele vajadust. Naastud haakuvad nii lume kui jääga ning jalg jääb paigale sinna, kuhu sa selle paned.

Nagu oleks jalas nelivedu. Energiat ei lähe raisku ja ma saan keskenduda jooksmisele. Kindlasti on ka neid inimesi, kellele meeldibki lumistel teedel driftida, kuid joostes tahaks piirduda ikka jooksmisega.

Icebugide kõige olulisem osa paikneb talla all: 13 väikest naastu.

Icebug on nüüdseks valmistanud naastudega jooksutosse juba 20 aastat ning uute Arcuste juures on tunda seda kogemust. Icebug Arcus Bugripi välistallas on 13 mõne millimeetri pikkust naastu, traktorirehvi meenutav tallamuster on piisavalt sügav, et ka paksema lumega säiliks pinnasega hea haakuvus. Süsiniku ja metalli sulamist naastud toimivad üksteisest sõltumatult, liikudes kõval pinnasel mõnevõrra välistalla kummi sisse ent kui maad katab lumi või jää, haagivad jalatsi pinnakatte külge.

Olles testinud erinevaid Icebugi mudeleid võin öelda, et Arcused on Rootsi tootja kõige mugavamad naastudega jooksujalatsid. Pehmendust (EVA) on ohtralt ja välistald on trendikalt paks.

Lisaks kerkivad välistalla servad tossu külgedelt ligikaudu sentimeetri jagu kõrgemale. See muudab Icebug Arcuse jalas väga stabiilseks. Samuti pakuvad välistalla kõrgendused head kaitset.

Icebug Arcus Bugrip on talvisele jooksujalatsile iseloomulikult Gore-Tex kattega ehk veekindel. Kuna naastud võimaldavad joosta nii lumel, kui jääl, on veekindlus elementaarne lisaomadus. Naastud annavad ju võimaluse joosta täpselt seal, kus sa tahad ning jaladki peavad sealjuures kuivaks jääma.

Paks välistald tagab pehmenduse ning kõrgemale tõusvad talla ääred suurendavad stabiilsust.

Pöia-päka kõrguste vahe on tossul 6 mm, kaalu on meeste mudelil 340 grammi ning naiste omal 275 grammi ehk tegemist on kaalu mõistes klassikalise talvise jooksujalatsiga. Icebug Arcus Bugrip on treeningjalats, mis lumistes tingimustes sobib pehmenduse tõttu hästi ka pikemateks jooksudeks. Allakirjutanu proovis nimetatud jalatsit 21 km pikkusel treeningul.

Naastudega jooksmiseks sobib kõige paremini kõva lumi, samuti jäine pinnas. Lumevabal asfaldil võivad naastudega tossud jalga mõnevõrra rohkem põrutada ehk teisisõnu: erinevate ilmaolude korral on mõistlik kasutada erinevaid jalatseid. Kuivale asfaldile sobib kõige paremini suvine jooksutoss, lörtsisegusele pinnasele veekindel või vetthülgavast materjalist jooksujalats ning lumele ja jääle naastudega Icebug. Ka sellistel teedel, kus sa pole kindel, mis sind lumekatte all ootab, annavad naastud turvatunnet juurde. Lausjääd on talviti väga harva, kuid hiljutised jäävihmad olid samas ideaalsed Icebugi-ilmad.

Kuigi jooksutossu ei peaks valima värvuse järgi, vaid ikkagi jalga sobivuse järgi, on tore, kui jooksujalats on ikkagi ilus. Punase põhitooniga Icebug Arcus Bugrip täidab selle nõude hästi.

Uued Icebugid pole mitte lihtsalt praktilised, aga ka ilusad jooksutossud.

Aastal 2022 tuleks muidugi lisada ka seda, et Icebugid on keskkonnateadlik valik. Nimelt pole Rootsi firma eesmärk mitte lihtsalt vähendada jooksujalatsite tootmisest tekkivat CO2 jalajälge, vaid olla täiesti kliimaneutraalne (tegelikult isegi positiivne) ettevõte. Icebug oli esimene kliimapositiivne jalatsitootja alates 2019. aastast ning tänaseks kompenseeritakse 200% oma tegevuses CO2 tekitamisest.

Keskkonna-alased otsused mõjutavad nii taaskasutatavate materjalide rakendamist jooksujalatsite tootmisel, materjalikasutuse minimiseerimist, trükkimise asendamist tikkimisega, jne. Icebug on üle vaadanud kogu protsessi toote disainist alustades ja lõpetades toote eluiga pikendavate paranduste pakkumisega, mis peaks muutma ka Arcuse ostuotsuse selliseks, mille üle sul on hea meel.

Lisainfot uute Icebug Arcus BUGripide kohta saad küsida Matkaspordi kauplustest või veebilehelt SIIT.

Viimased uudised