Jooksmine 27.06.2022
Autor
Janek Oblikas

Kaheksa soovitust sooja ilmaga jooksmiseks

Uudise pilt

Soojemad ilmad on suvitamiseks mõnusad, kuid võivad mõjuda jooksuelamusele ka negatiivselt, kui me temperatuuri tõusu arvesse ei võta.  Järgnevalt mõned lihtsad soovitused, millega arvestada kahekümnekraadiste temperatuuridega võisteldes või treenides.

1. Jookse aeglasemalt!

Mida pikem jooksudistants, seda rohkem mõjutab suvesoojus sinu jooksukiirust. 100m on 25 kraadise ilmaga lausa lust joosta, kuid poolmaratoni-maratoni ilmselt mitte.  Isegi kui esimesed kilomeetrid tunduvad sama kerged, siis temperatuuride mõjul langeb sinu jooksukiirus distantsi teises pooles tavapärasest märksa rohkem. Võta seda juba stardis arvesse ning kui võistlusdistantsi on kümnest kilomeetrist pikem ja sooja kahekümnest kraadist enam, siis alusta tavapärasest aeglasemalt. Unusta palava ilmaga ära kõiksugu rekordid ja naudi jooksu! Kui palju soojem ilm mõjutab jooksukiirust, sellest võid põhjalikumalt lugeda Marathon100 artiklist siit.  

2. Esimene tops vett vala pähe!

Kui jõuad joogipunkti, võta kaks topsi vett, neist esimene vala endale pähe. Märg ja jahe müts või särk jahutab keha väga hästi ning ülekuumenemise oht on väiksem. Ent enne vee pähe/selga valamist vaata, et vahetult su seljataga poleks teisi jooksjaid. Märja särgiga jooksmine tähendab muidugi seda, et särk võib kergemini hõõruma hakata. Seega - kui oled meesjooksja, siis teibi kinni rinnanibud.  

3. Joo rohkem, kuid mitte liiga palju!

Palava ilmaga higistad rohkem. Vedeliku puudus mõjutab sinu jooksukiirust, mistõttu joo piisavalt! Võistluste joogipunktides on veetopsid sageli pooltühjad – muidu loksuks vesi ju maha. Võta julgelt 2 joogitopsi, kui ühest jääb väheks. Võta väike pudel vett võistlusele kaasa – saad enne starti janu kustutada ning soovi korral suuremaid trügimisi esimestes joogipunktides vältida. Ent - liigne vedeliku tarbimine on samuti ohtlik, seega ära joo rohkem kui sul janu kustutamiseks vaja on.

4. Hoia ennast varju!

Püsi enne starti varjus, muidu kütad keha juba enne võistlust kuumaks. Jooksurajal vali samuti see pool, kus ei ole päikest.  

5. Lühike ja hele riietus!

Kui õues on 10-15 kraadi sooja, siis paned õue minnes ikka kerge pusa või jope peale. Ent jooksuvõistlustele minnes on 10-15 kraadi õige maika-ilm. Nimelt, suur osa energiast eraldub joostes soojusenergiana ehk siis – kui sa liigud, toodab sinu keha sooja. Mida kiiremini sa liigud, seda kiiremini keha soojeneb. Lähtu võistlusriietuse valikul nn. 10 kraadi reeglist – pane selga need riided, millega sul oleks mugav olla, kui õhusooja oleks 10 kraadi võrra rohkem. Ehk kui temperatuuri on 15 kraadi, siis pane selga 25-kraadisesse soojusesse sobivad riided, kui sooja on 20+ kraadi nagu käesoleval nädalavahetusel, siis - maika ja lühikesed püksid! Ära pane jalga pikki musti jooksupükse!

6. Jälgi oma keha!

Kui sul hakkab rajal raske, anna tempos järgi, vajadusel jää seisma või kõnni. Kui sul on paha olla, küsi julgelt abi võistlusrajal meditsiinipersonali käest.

7. Ära unusta päikesekreemi!

Kui oled võistlusrajal kauem kui 1 tund, määri nahale päikesekreemi. Sageli on võistlusjärgselt kõige valusamad just ärapõlenud kõrvad, kael, õlad.

8. Temperatuuridega harjumine võtab aega!

Esimene suvesoojas läbitud jooksuvõistlust tundub enamasti paraja katsumusena. Higi voolab, särk on läbimärg ning sportfoto piltidel näed välja selline, et parem oleks need tellimata jätta.  Ent 2-3 nädalat hiljem ei tundu samasugune õhusoojus enam nii koormavana.  Aklimatiseerumine ehk suvesoojaga kohanemine võtab aega 2-3 nädalat, mistõttu pole esimestel suvistel võistlustel mõtet minna täispanga peale. Anna kehale aega! Kui selle nädalavahetuse võistlus on sinu jaoks esimene suvine jooksuvõistlus, siis sa pole tõenäoliselt suvesoojaga veel harjunud.

Loomulikult – me kõik oleme erinevad, mõned meist kohanevad suvesoojusega kergemini, mõned aeglasemalt, mistõttu oluline on jälgida ka seda, kuidas sinu keha sooja (või külmaga) käitub.

 

Viimased uudised