Jooksmine 28.01.2022
Autor

Käimise populaarsuse ootamatu kasv

Uudise pilt

Viimased kaks aastat on toonud kaasa palju muutusi, nii halbu kui häid. Mõnevõrra ootamatult on selgunud, et käimine on aktiivse kehalise tegevusena muutunud märkimisväärselt populaarsemaks, seda just noorte seas.

Värskelt Soome spordikellade tootja Polar poolt avaldatud uuringust selgus, et 2021.a. on käimise populaarsus enim kasvanud 18-29 aastaste seas. Z-põlvkond on käies liikunud koguni 24% võrra enam võrreldes 2020 aastaga. Traditsiooniliselt on arvatud, et nooremad inimesed eelistavad liigutamiseks intensiivsemaid tegevusi, sealhulgas jooksmist, mis annavad vajaliku koormuse kiiremini kätte. Äsja avaldatud uuring näitab, et noorte eelistused võivad olla muutumas.

Polari andmetel on keskmise kõnni pikkuseks 4,5 km ning 62 minutit. Ühes nädalas võetakse keskmiselt ette 3 kõndi ning kõige populaarsemaks päevaks on pühapäev.

Kõndimise populaarsuse kasv on toonud kaasa ka selle, et kella kasutaja poolt keskmiselt päevas salvestatud sammude arv on suurenenud 500 võrra ületades 2021.a. 10 000 piiri.

Polari uurimiskeskuse spetsialist, dr. Raija Laukkanen annab ka omapoolseid soovitusi, kuidas kõndimisest rohkem kasu saada:

  1. Madala intensiivsusega aeglased kõnnid toetavad samuti südame tööd, selleks ei lähe alati vaja intensiivseid treeninguid.
  2. Suure intensiivsusega kõnnitreeningud, näiteks kepikõnd, panevad tööle rohkem lihasgruppe.
  3. Vahelduval pinnasel läbitud kilomeetrid, nii asfaldil, kui maastikul, ülesmäge ja mäest alla tehtud kõnnid muudavad selle tegevuse vaheldusrikkamaks ning võivad tõsta ka treeningu intensiivsust.
  4. Mitmekesi, grupis kõndimine muudab lihtsa kehalise tegevuse lõbusamaks ning võib mõjuda positiivselt vaimsele tervisele.
  5. Pulsisageduse jälgimine annab kõndimisele lisaväljundi näidates, kuidas sinu organism käitub erinevatel intensiivsustel ning maastikel.
Viimased uudised