Jooksmine 02.04.2022
Autor
Silver Eensaar

Kaks Eesti võistkonda stardivad pühapäeval 450km pikkusel seiklusvõistlusel Aafrikas

Uudise pilt

Pühapäeval algab Lõuna-Aafrikas Lesothos eriline spordivõistlus. 3000m kõrgusel asuvasse Aafrika kõrgeimasse suusakuurortisse Afriski kogunevad 40 neljaliikmelist võistkonda üle maailma, sh kaks võistkonda Eestist, et läbida pea 450 km pikkune ekspeditsioon-võistlus. Lesothot kutsutakse “Kuningriik taevas”, kuna see on maailma kõrgeima madalama punktiga riik - kogu riigi territoorium asub kõrgemal kui 1400m merepinnast. Eestist umbes kolmandiku võrra väiksem Lesotho, mida valitseb kuningas Letsie III on üsna vaene, kuid sõbralik riik. Looduslikult mitmekesine, rohkelt koopaid, kanjoneid, elusloodust.

Eestit esindavad Adventure Racing World Series sarja kuuuval võistlusel maailma edetabelis teist positsiooni hoidev Estonian ACE /LaSportiva (Timmo Tammemäe, Silver Eensaar, Rain Eensaar, Reeda Tuula-Fjodorov) ja Seiklushunt-HoneyPower tiim (Arvi Anton, Joosep Tammemäe, Sander Linnus ja äsja Pekingi olümpial võistelnud laskesuusataja Johanna Talihärm).

Seiklussport ehk adventure racing on kahtlemata üks maailma raskemaid spordialasid. Miks nii? Esiteks – keegi ei vaidle vastu, et 450 km distantsi läbimine järjest inimjõul on raske nii füüsiliselt kui vaimselt.

Mõelgem sellele. Oletame, et läbisite just 70km jooksuotsa Tartust Viljandisse. Kui olete kohale jõudnud võtke maastikuratas ja sõitke sellega 220 km Narva. Mööda metsateid ja radu, mitte asfaldil. Vahepeal tassige oma ratas ka paar korda üle mõne raba. Narvas istuge kajakki ja hakake sõudma Peipsi ja Vasknarva suunas. Päral, jätke paat ja jookske 120km tagasi Tartusse. Tundub päris pikk teekond? Tehtav! Aga arvestage, et see distants tuleb Teil läbida kaardi abil navigeerides. Läbida tuleb kõik kaardile kantud kontrollpunktid ja rada nende vahel ei ole mingil moel tähistatud ja mis põhiline – üle poole ööpäevast valitseb pilkane pimedus! Kas vahepeal puhata kah saab? Saab, aga võistluskella seisma ei panda. Võidab võistkond, kes esimesena kõik kontrollpunktid läbinult finishisse jõuab. See tähendab, et uneaega kasutatakse mitme ööpäeva jooksul vaid mõni tund. Aga süüa, juua? Saab, aga kõik vajalik tuleb endaga ise kaasas kanda, varusid saab täiendada vaid vahetusalades. Hmm...

Aga lisame trassile veel võõra keskkonna ja taimestiku, ca 12000 tõusumeetrit, päevase põletava päikese ja öise nullini langeva temperatuuri. Kisub üle võlli? Kui paljud oleksid valmis sellise trassi läbimise ette võtma? Kui paljud julgeksid öelda, et see ei ole hirmutavalt raske katsumus?

Just selliste mõõtmetega rajal hakkavadki seiklussportlased Expedition Africal Lesothos võistlema. Kaasaelajatele mõeldes kajastatakse võistlust internetis põhjalikult. Kõik võistkonnad kannavad kaasas GPS saatjat, mille jooksvat asukohta maastikul näeb võistluste kodulehel. Samas on üleval võistluse edetabel, pildi ja videomaterjal rajalt ja vahetusaladest. Võistluse start antakse pühapäeva 03. aprilli hommikul ja võitjate finishit oodatakse kolme-nelja ööpäeva pärast.

Rohkem infot võistkondadest:

Estonian ACE: https://web.facebook.com/aceadventure

Seiklushunt: https://web.facebook.com/seiklushunt.ee

Stardist suunduvad võistlejad 70 km pikkusele ja 1300 tõusumeetriga jalgsietapile, mille eeldatav kiireim aeg on üle 16 tunni. Enamus rajast kulgeb radadeta maastikul üle mäeharjade. Orgudes on üsna kõrge hein ja tihedad okkalised põõsastikud – seega kiiret edenemist ei ole oodata. Etapi “landmark” on kanjon ja Maletsunyane kosk - Lõuna-Aafrika kõrgeim.

Pärast jalgsietappi jätkub võistlus öösel pika 214 km rattaetapiga, millel on kokku 6500 tõusumeetrit (kogu võistlust läbivalt saab etappidel tõusumeetritega pea samas mahus ka laskuda, kuna finish asub stardiga samas tasapinnas). Etapp kulgeb mägiteedel ja selle käigus tuleb kohalike paadimeeste abil ületada mitmeid mägijõgesid.

Kohustuslikke puhkepause rajal ei ole. Etappide vahepeal saavad osalejad vahetusalades ette saadetud varustusekastidest lisa kaasa haarata ja peavad ise otsustama, kas, millal ja kui palju puhata. Üldiselt sellistel võistlustel tugevamad tiimid üle tunni-kahe ei maga.

Võistluse teisel ööl algab teine mägine 49km pikkune ja 1800 tõusumeetriga jalgsietapp üle mägede, mis peaks kiireimatel eelduslikult aega võtma 11 tundi.

Kolmandal päeval jõutakse kanjonis üles paisutatud Katse paisjärvele, kus tuleb läbida minimaalselt kuus tundi võttev kajakietapp, mis läbitakse kahestel plastikpaatidel.  

Kajakietapi järel tuleb kolmandal võistlusööl läbida lõpetuseks keerulise navigeerimisega 53 km jalgsietapp 2350 tõusumeetriga finishisse Afriski mägikuurortisse. Kokku on raja pikkus ca 450 km 12000 tõusu/laskumismeetriga, mis sõltub muidugi sellest, kui optimaalse rajavaliku suudavad võistkonnad kontrollpunktide vahel teha. Navigeerida tuleb ise kaardi järgi nii päeval kui öösel.

Lesotho kartograafia ei ole kindlasti samal tasemel Euroopaga. Võistlusel kasutatakse umbes 40 aasta vanust aluskaarti, kuhu on mõningad uued suuremad teed peale kantud, kuid mitte ühtegi jalgrada. Kaardi mõõtkava on 1:50 000 ehk 1 cm kaardil vastab 500 m looduses. Kõrgusjoonte vahe, millega antakse edasi mägede ja orgude kuju on 20 m. Mida suurem mastaap, seda üldistatum ja ebatäpsem kaart. Jalgradade eeldatavat kulgemist tuleb oletada külade ja majapidamiste asukoha järgi – näiteks külade ja koolide vahel on tõenäoliselt mingi rada. Edukaks kulgemiseks on vaja kombinatsiooni kaardist, kompassist, õnnest ja hiromantikast...

Reede veetsid võistkonnad varustust pakkides ja muid vajalikke ettevalmistusi tehes. Laupäeval oli puhkepäev, mil saab teha veel kerge sissejuhatava mägimatka. Pühapäeva öösel kell kolm asutakse bussidesse, mis viivad võistkonnad stardipaika, kust kell 11 nõudlikule teekonnale asutakse.

Võistluse koduleht: www.kineticgear.co.za/Adventure-Races/Expedition-Africa

Võistluse live jälgimise peaks leidma: http://www.expafrica.net/Live-Tracking

Jälgige ka:

facebook.com/expafrica.net

facebook.com/arworldseries

Instagramis @expafrica: https://www.instagram.com/expafrica

Viimased uudised