Jooksmine 08.07.2015
Autor
Janek Oblikas

Kaks maratoni samal päeval – kas kõikide võistluste jaoks jagub ikka jooksjaid? LISATUD KA MULGI MARATONI KORRALDAJATE KOMMENTAAR

Uudise pilt

 

 

Maratoonareid pole Eestis just väga palju -- kui kõik ühekaupa kokku lugeda, siis kaks tuhat vast tuleb. Tuhatkond neist stardib septembris SEB Tallinna maratonil, ülejäänutest pool mõnel teisel suuremal maratonil – Tartu Linnamaratonil, Pärnumaa Võidupüha maratonil, Vändra maratonil või siis Südasuve maratonil ning järgi jääbki mõnisada, kes stardivad kord siin, kord seal. Maratonikogujaid, kes stardis sagedamini kui tervis lubaks, on vast mõnikümmend. Ent mis juhtub siis, kui kaks väiksemat maratoni satuvad täpselt samale kuupäevale? Sedasi on siinmail esimest korda nüüd aga juhtunud.

Järgmisel laupäeval, 18. juulil korraldatakse Eestis esmakordselt kaks maratoni samal päeval. Tallinna lähistel toimub Saku maraton ning Ruhjast, Lätimaalt antakse lähe järjekordsele Mulgi maratonile. Pole vist liigne lisada, et vaevalt nädal varem toimub Võsul Südasuve maraton, nädal hiljem Mispo maastikumaraton ning vaid kolm päeva hiljem Ida-Virumaa staadionimaraton. Ehk siis tegemist on kõige tihedama maratonihooajaga, vähemalt jooksukalendrisse vaadates.

Kuidas siis sedasi on läinud, et maratonikorraldajad omavahel kokkuleppele pole jõudnud?

Esimesena ilmus Marathon100 kalendrisse paar kuud tagasi Saku maraton. Saku maratoni kuupäeva fikseerimisel ei olnud Mulgi maratoni toimumine veel teada – viimatinimetatud võistlus jäi mullu ära ning pidi sel aastal naasma uue ja paremana.

Mõni aeg tagasi jõudis ka Marathon100-ni info Mulgi maratonist, mis esmakordselt korraldatakse stardiga Lätis ja finišiga Eestis ehk siis kahte riiki ühendavana. Mulgi maraton on traditsiooniliselt selsamal nädalavahetusel ka varem toimunud, kuid tõesti – võistlus jäi mullu osavõtjate vähesuse tõttu ära ning selle toimumiskuupäevgi selgus jooksuhooaega arvestades väga hilja.

Lisame ka Saku maratoni korraldaja Reigo Lehtla kommentaari: „Saku Maratonil ei ole mingit plaani ega soovi kellegagi konkureerida. Otse vastupidi - uue tulijana sai kuupäeva paika panemiseks lahti võetud Eesti kõige põhjalikum jooksuürituste kalender - marathon100.com  – ja nädalakaupa läbi võetud et kuhu üks uus jooksumaraton veel ära võiks mahtuda. Kuna kavas oli teha siiski suvine üritus, siis sai sügise- ja talvekuud kõrvale jäetud ning analüüs näitas lühidalt järgmist:
06.06. Hiiumaa Maraton ja Saku jooksupäev
13.06. Narva Energiajooks ja Laulasmaa Ultra
22.06. Pärnu Võidupüha maraton (ja 20-21 Kalevi Suvejooks)
27.06. Sauel Kõva Mehe jooks (ja 26-27 Tsehhis rogaini EM)
04.07. Pühajärve jooks; 05.07. Lossmanni jooks ja Rõuge maraton
11.07. Võsul Südasuve maraton
25.07. Stamina Saadjärve jooks, Mispo poolmaraton ja Keila poolmaraton jne.“

„Ainult 18.07 oligi veel vaba nädalavahetus,“ lisas Reigo Lehtla. „Kui kellelgi tekkis idee veel samal nädalavahetusel maratoni korraldada, siis oleks võinud selle vähemalt pühapäeva 19.07 peale rihtida - arvan et eriti hardcore maratoonarid oleks ka selle väljakutse rõõmuga vastu võtnud!“

„Saku maratoni eripäraks on see, et selle rada on AIMS-sertifitseeritud mõõtjate poolt sentimeetri täpsusega üle mõõdetud ja passistatud, seega võiks siin ka uue maailmarekordi joosta. Ka on Saku rada väga lauge - kogutõusu/laskumisega 90 meetrit kogu maratonitrassi peale ja kulgeb 100% asfaldil, Saku valla kergliiklusteedel - ei ole mingit muda, liiva, munakive, juurikaid, puust sildu, kruusa ega püstloodis tõuse. Põhimõtteliselt võib samale rajale ka rulluisutajad peale lasta - nii nagu Berliinis. Lisaks kõigele on rada üheringiline mis teeb korraldaja jaoks asja keeruliseks, kuid jooksjate jaoks põnevamaks. Tegemist on omamoodi ekskursiooniga läbi terve Saku valla külade ja atraktsioonide. Kui üritus korda läheb, võib sellele järgmisel aastal mõelda ja korraldadagi rulluisu/jooksu duubelmaratoni. Joogipunkte läbib rada kümnel korral, nii et loodud on kõik eeltingimused kiire maratonitulemuse/isikliku rekordi jooksmiseks.“

Kuidas suhtub sellesse aga Mulgi maratoni peakorraldaja Hendrik Agur? Lisame ka temapoolse vastuse Marathon100 küsimusele.

"Saku maratoni olemasolu nägin esmakordselt sportinfo.ee portaali kalendrist," kommenteerib Agur.  "Ei ole sellest varem kuulnud midagi. Ma pole sugugi nördinud või kade kuidagimoodi selle peale, et samal ajal toimub teine maraton. Eluterve konkurents ka maratonide korraldamisel on ainult edasiviiv ja sündmuste kvaliteeti tõstev. Meil ju heidetakse ette, et korraldajad ei tee omavahel koostööd. Aga nädalavahetused on defitsiitsed ja see ongi normaalne, et on palju sündmusi ja võistlusi, mille vahel võistlejad saavad valida."

"Mulgi maraton toimub aastast 2009 ning toimumise aeg on olnud alati juulikuu kolmas laupäev," täpsustab Mulgi maratoni korraldaja. "Muide seda pidid ka teiste maratonide korraldajad teadma, sest omal ajal tuli Mulgi maraton tühjale kohale, kus kesksuvel ei toimunud mitte midagi. Nii ka sel aastal. Vaid 2014. aasta jäi maraton ära, sest oli vaja koguda uut jõudu ja ideid, 2015. aastal toimuvadki suured muudatused, Mulgi maratonist on saanud riikide vaheline maraton, kus jooksutrass kulgeb Lätist Eestisse."

Aga miks peaks jooksja valima just Mulgi maratoni?

"Igaüks valib selle, mis meeldib. Ei sooviks nõnda küsimust asetada. Igal võistlusel on oma eripärad. Mulgi maratoni rada tegi kardinaalse muudatuse. Üks ühine nimetaja on alati Mulgi maratonil ja see tuleneb peakorraldaja visioonist. Nimelt kulgeb Mulgi maraton punktist A punkti B. Ei ole ringitamist. Veelvähem korduvaid ringe. Maratoni rada peab olema huvitav, edasi viima ja kuhugile välja jõudma. Peab olema midagi kogeda ja meenutada. Maratonijooks peab lisaks eneseületamisele sportlikus mõttes olema ka emotsionaalselt rõõmu ja kirge ning kauneid looduslikke vaateid pakkuv elamus. Seda just Mulgi maraton ongi."

"Neli eelmist aastat kulges rada ajaloolise Mulgimaa kihlekondade vahel Mustlast Abja-Paluojale, läbi Polli ja Halliste. Nüüd aga on maratoni start Läti Vabariigis Ruhjas ja kulgeb läbi Lilli piiriületuspunkti Karksi-Nuia. Samal ajal toimub ka poolmaraton ja poolmaatoni start antakse Eesti-Läti piirjoonel. Ka see on esmakordne ja eriline. Lisaks toimub kell 12 Karksi paisjärve jooks, mille osa trassist ühtib nii poolmaratoni, kui maratoni rajaga. Kõikide jooksude finiš on maalilise Karksi paisjärve ääres, käänulise teega oru põhjas, vaatega Karksi ordulinnusele ja Karksi Peetri kiriku viltusele tornile. Ainuüksi finisipaik on üks Eestimaa kaunemaid paiku."

"Mulgi maraton tegi läbi olulise uuenemise ja astus pika sammu põnevate ja elamuslike maratonide liigasse," lisab Agur. "Loomulikult on Mulgi maratonil suur võimalus, haarata Läti maratonihuvilisi, sel aastal alustame tagasihoidlikumalt ja testime uut rada."

Marathon100 jälgib olukorda igatahes kahetsusega – väiksemate jooksuvõistluste korraldamine on sulaselge heategevus ning on kahju, et sellised võistlused jooksjate pärast omavahel konkureerima hakkavad. Jooksukalendris ju ruumi veel on ning juulikuu pole ainule suvekuu!

Viimased uudised