Kas Eestis on rohkem jooksjaid või rattureid?
Kuna Marathon100 võistlustulemuste andmebaasis on 2017.a. algusest alates kõikide jooksuvõistluste kõrval ka rattavõistluste tulemused, siis – kas Eestis on rohkem jooksjaid või rattureid?
Ilmselgelt ei vaeva me oma pead igapäevaselt selle küsimusega, kuid kui sellele on võimalik leida vastus, siis võiks seda ju ka küsida. Niisiis – küsisime.
Täpsustame kohe, et räägime Eesti võistlustel osalevatest jooksjatest ja ratturitest. On ju väga palju ka neid jooksjaid, kes mõõdavad jooksususs jalas metsaradu, kuid ei pane jalga kunagi võistluse stardijoonele. Täpselt samamoodi on palju ka neid inimesi, kelle jaoks jalgratas on nt. transpordivahend, kuid kes ei tihka veel rattavõistlustele minna.
Võtsime välja kõikide sel aastal Eestis korraldatud jooksu- ja rattavõistluste protokollid, viskasime sealt välja välismaa sportlased, samuti staadionivõistlused ehk teisisõnu – võtsime arvesse ainult rahvaspordiüritusi. Loomulikult on ka käesoleval hetkel võistlustulemuste andmebaasis mõned augud, kuid kuna puudu on nii ratta- kui jooksutulemusi, siis leppisime selle väikese veaga.
Mai lõpuks on toimunud nii suuri jooksu- kui rattavõistlusi, mistõttu kaalukauss pole kummagi ala poole ebanormaalselt kaldu. Loomulikult, lõpliku selguse saame ses osas alles 31. detsembril, kuid keda see siis enam väga huvitab.
Niisiis – keda on rohkem?
Aasta esimese viie kuuga on siinsetel rattavõistlustel osalenud 4877 Eesti ratturit ning jooksuvõistlustel 17 791 jooksjat. Ehk teisisõnu – jooksjaid on hetkel ca 3,5 korda rohkem kui rattureid. Igati loogiline vastus ju.
Vaatamata sellele, et rattureid on vähem kui jooksjaid, siis – jooksja võistlussagedus on väiksem. Keskmiselt on jooksjad tänavu osalenud 1,5 võistlusel per kärss, ratturid aga 1,9 võistlusel.
Ent teisest küljest vaadates – jooksjate seas on rohkem naisi, kui ratturite seas. Ratturitest vaid 17% on õrnem sugu, samas kui jooksjatest moodustavad naised 53%. Kui võtta tulemuste andmebaasist SEB Maijooks välja (kus meestel kahjuks osa võtta pole lubatud), siis moodustas õrnem sugu jooksjatest ikka ligi poole – 44%. Ehk siis rattasõit on jooksmisest rohkem macho.
Loomulikult – kõik ratturid pole pesuehtsad ratturid nagu ka osad jooksjad flirdivad vahel jalgrattaga. Nimelt on kõikidest ratturitest tänavu 1158 ehk ligi veerand osalenud ka jooksuvõistlustel.