Kas kohv mõjub igale jooksjale?
Kohvis sisalduv kofeiin on üks vähestest ainetest, millel on positiivne mõju sinu jooksutulemustele. Kofeiin on varem lausa keelatud ainete nimekirjas olnud, kuigi piirmäära ületamiseks läks vaja kümneid tasse kohvi. Kofeiinil on loomulikult ka muid häid omadusi, ei joo me ju hommikuti kohvi mitte selleks, et kiiremini joosta, vaid ikka muudel põhjustel.
Paljud jooksjad kasutavad kofeiiniga energiageele ja väidavad, et need annavad maratoni viimastel kilomeetritel tugeva energiasüsti. Ent kas kofeiin aitab tõesti kõiki jooksjaid?
Hiljutised uuringud näitavad, et ei aita.
Nimelt sõltub kõik sellest, kuivõrd hästi sinu organism kofeiini omastab ehk kuivõrd kiirelt keha kofeiini lagundab. Kui sinu organism on kofeiini omastama kiire, võid kohvi juua suhteliselt hilja õhtul ning ikka muretult magama jääda.
Seda, kas su organism tuleb kofeiini lagundamisega kiiresti või aeglaselt toime, näitab seksika nimega CYPIA2 geen, millest eksisteerib kolm erinevat varianti: kiire ainevahetusega AA ning aeglasemad AC ja CC. Kiire ainevahetusega AA geenivariandiga harrastussportlased on ainsad, kes kofeiinist ka reaalselt kasu saavad, nii paranes testis nende kiirus kofeiini tarbimisel 4 mg/kg doosiga 6,8 protsenti, mis on tegelikult märkimisväärne võit. CC geenivariandiga vastupidavusalade sportlased olid samas 13,7 protsenti aeglasemad võrreldes platseebo manustamisega. Teisisõnu, neid mõjutas kofeiini tarbimine hoopis negatiivselt.
Kofeiini lagundamist saab muidugi ka kiirendada teiste ainetega, näiteks mõjuvad positiivselt kummel, kurkum, piparmünt. Samas on nende mõju kofeiini lagundamisele siiski väike võrrelduna sellega, milline geeniavariatsioon sul esineb.
Mida selle teadmisega peale hakata? Proovi ära ja vaata kas mõjub hästi või halvasti! Mitte iga jooksja ei saa kofeiinist kasu, osadele teeb see sootuks kahju, mistõttu proovi mõnel raskel või pikal treeningul kofeiiniga geeli ja vaata, kas sulle on sellest kasu või mitte. Kui oled üks nendest õnnelikest, kellel on kiire kofeiini ainevahetus, oled konkurentidega võrreldes juba võidus. Muidugi, trenni peaks ka tegema.